دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

هشدار عضو شورای شهر تهران درباره خشک شدن ۱۲ هزار درخت پایتخت

هشدار عضو شورای شهر تهران درباره خشک شدن ۱۲ هزار درخت پایتخت
عضو شورای شهر تهران در خصوص خشک شدن ۱۲ هزار اصله درخت در سه بوستان جنگلی پایتخت تذکر داد.
کد خبر : 877573

به گزارش گروه فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری آنا‌،‌ ناصر امانی صبح امروز در تذکر پیش از دستور خود در جلسه امروز شورای شهر تهران با بیان اینکه هفته گذشته در شعبه‌ای که من در کمیسیون ماده ۷ در آن فعال هستم پرونده‌ای وصول شد که در آن شهرداری منطقه ۱۳ و سازمان بوستان‌ها از پیمانکار بوستان سرخه حصار شکایت داشتند و ادعا کردند که پیمانکار موجب خشک شدن ۱۵۵۳ اصله درخت شده است، گفت: در شکایت شهرداری آمده بود که محیط بن این درختان خشک شده، ۴۵ تا ۱۳۲ سانتیمتر بود و درخواست کرده بودند که برای پیمانکار جریمه ۶۰ میلیارد تومانی در نظر گرفته شود.

وی با بیان اینکه از پیمانکار سوال کردم که برای چه مدت مسئولیت نگهداری از بوستان سرخه حصار را داشت که عنوان کرد یک سال است که در این بوستان فعال است و از او در مورد اهلیتش پرسیدم و عنوان کرد که از سازمان جنگل بانی مجوز دارد و گرید و رتبه ۲ را نیز دارد، ادامه داد: وقتی از او پرسیدم که آیا پزشکان گیاه‌شناسی‌تان قبل از تحویل درختان آنها را معاینه کرده بودند یا نه؟ پاسخ داد که من این کار را نکردم. فقط با خودرویم دوری زده و بعد از آن قرارداد را امضا کردم و امروز هم می‌گویند که باعث خشک شدن ۱۵۰۰ درخت شده‌ام.

وی با بیان اینکه درختان زیادی در بوستان سرخه حصار منطقه ۱۳، لویزان منطقه ۴ و بوستان چیتگر واقع در منطقه ۲۲ خشک شده‌اند، گفت: جمعا در این سه بوستان ۱۲ هزار و ۷۰۳ درخت خشک شده‌اند که یک فاجعه است. ما برای هر درختی که شهروندان قطع کنند بعضا حدود یک میلیارد جریمه در نظر می‌گیریم و این درختان ریه‌های تنفسی شهر هستند.

وی با بیان اینکه سازمان بوستان‌ها اعلام کرده که کاهش بارندگی، تغییر اقلیم، شیوع آفت سوسک پوست خوار و عدم وجود منابع پایدار منجر به خشک شدن این درختان شده است، گفت: طبق آماری که از اداره کل منابع طبیعی تهران بر اساس طرح چکش زنی گرفتیم باید بگویم تعداد کل درختان خشک شده سرخه حصار ۴۳۵۰ اصله، لویزان ۷۲ اصله و چیتگر ۷۹۸۱ درخت است که بعد از پیگیری‌های انجام شده اداره منابع طبیعی بعد از یک سال مجوز داده تا تعدادی از این درختان خشک شوند که در پارک سرخه حصار ۳۱۴۱ درخت، در لویزان ۷۲ اصله درخت و در بوستان چیتگر ۸۱۲ درخت قطع می‌شوند و از بوستان‌ها خارج می‌شوند.

وی با بیان اینکه لازم است که شهرداری گزارشی از این درختان خشک شده بدهد، گفت: در مورد تعداد دقیق درختان آفت زده و خشک شده آمار غیر رسمی وجود دارد و لازم است که شهرداری گزارشی به شورای شهر ارائه بدهد.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته