دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

خسروپناه: شرط اجرای نقشه جامع علمی کشور «پروژه‌محوری» است

خسروپناه: شرط اجرای نقشه جامع علمی کشور «پروژه‌محوری» است
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: نقشه جامع علمی کشور با نگاه برنامه‌ای تدوین شده است؛ اما در برش استانی باید پروژه‌محور باشد تا شاهد اجرایی شدن آن باشیم.
کد خبر : 877543

به گزارش گروه آموزش و دانشگاه خبرگزاری علم و فناوری آنا، جلسه افتتاحیه هیئت‌های اندیشه‌ورز استانی ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی با حضور دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دبیر و معاونین ستاد علم و فناوری و روسای دانشگاه‌های مادر استان‌ها برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالحسین خسروپناه در این جلسه با تأکید بر نقش قرارگاهی شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: هیئت‌های اندیشه‌ورز استانی که با ریاست دانشگاه مادر هر استان و با دبیری رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان و مشارکت دیگر دستگاه‌های مرتبط با حوزه‌های علم و فناوری استان تشکیل می‌شوند، هفت محور اساسی را باید در دستور کار خود قرار دهند که تدوین نظام مسائل علم و فناوری استان و اولویت‌بندی آن، یکی از این مسائل است.

وی افزود: ارائه پیشنهاد‌ها برای ایجاد دانشکده‌ها و رشته‌ها مطابق با نیاز‌ها و اولویت‌های استانی یا پیشنهاد ایجاد ظرفیت‌های مناسب با نیاز‌ها مطابق با شرایط بومی هر استان از موضوعات مورد توجه در این محور خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه مدل حکمرانی شبکه‌ای برای تصویب اسناد ملی و تشکیل میز‌های تخصصی برای تدوین پیش‌نویس‌های این اسناد در دستور کار شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار گرفته است گفت: مشارکت در تدوین اسناد و سیاست‌های علم و فن‌آوری کشور همچنین حضور اساتید شاخص و نخبگان استانی در میز‌های تخصصی ستاد علم و فن‌آوری نیز از مواردی که است که باید مورد توجه این هیئت‌های اندیشه‌ورز قرار گیرد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تدوین برش‌های استانی برای اجرایی کردن نقشه جامع علمی کشور را مهم دانست و مراکز اجرایی این مصوبات در استان‌ها را دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی استان‌ها اعلام کرد و گفت: نقشه جامع علمی کشور، با نگاه برنامه‌ای تدوین شده است، اما در برش استانی، باید پروژه‌محور باشد تا شاهد اجرایی شدن آن باشیم. این هیئت‌های اندیشه‌ورز، باید تدوین برش‌های استانی را مطابق با ظرفیت‌ها در هر استان در دستورکار خود قرار دهند.

خسروپناه توجه به مقوله‌های فرهنگی در کنار توسعه علم و فن‌آوری را نیز موضوعی دانست که نباید از آن غفلت کرد و گفت: علم بدون فرهنگ شکل نمی‌گیرد و گسترش فرهنگ ایرانی اسلامی در مراکز آموزش عالی، می‌تواند از آسیب‌های فرهنگی جلوگیری کند و روسای دانشگاه‌های کشور، قطعا این نکته در فعالیت‌های خود در نظر خواهند داشت.

وی گفت: روسای دانشگاه‌های مادر در استان‌ها، شناخت خوبی نسبت به مسائل استان‌ها دارند و بر همین اساس نیز پایش، رصد، ارزیابی و گزارش وضعیت شاخص‌های علم و فن‌آوری در استان‌ها همچنین راهبری و نظارت بر اجرای مصوبات شورا در استان‌ها و تلاش برای گفتمان‌سازی و تبیین و ترویج اسناد و مصوبات شورا دراستان‌ها نیز از وظایف دیگر این هیئت‌های اندیشه‌ورز تعریف شده است و در این تلاش‌ها، باید همه ظرفیت‌ها و توانمندی‌های کشور، برای تدوین سیاست‌ها و راهبرد‌های علم و فن‌آوری استفاده شود.

استفاده از ظرفیت جامعه علمی در هیئت‌های اندیشه ورز

در ادامه رجبعلی برزویی، دبیر ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز در این نشست، استفاده از ظرفیت نخبگان، خبرگان و اساتید مراکز آموزش عالی کشور از اهداف این هیئت‌های اندیشه‌ورز اعلام کرد و گفت: استفاده از توانایی و قابلیت‌های بومی برای فعالیت‌های ملی و تدوین اولویت‌های در موضوعات علمی و فناوی مطابق با ظرفیت‌های استانی و نقش شخصیت‌های علمی استان در روزآمد کردن نقشه جامع علمی کشور نیز از نکات مورد توجه هیئت‌های اندیشه‌ورز استانی باید باشد.

در انتهای این مراسم، روسای دانشگاه‌های مادر استان‌های سراسر کشور، به تشریح دیدگاه‌های خود پرداختند.
به گزارش مرکز رسانه و روابط عمومی شورای عالی انقلاب فرهنگی، هیئت‌های اندیشه‌ورز استانی با هدف تمرکززدایی، حکمرانی شبکه‌ای و مسئله محور، استفاده بهتر از ظرفیت‌ها مبتنی بر آمایش سرزمین، نظارت و پیگیری مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در حوزه‌های علم، آموزش عالی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان تشکیل شده است.

گفتنی است؛ در این جلسه علی‌محمد آخوندعلی رئیس دانشگاه چمران اهواز، محمدنبی احمدی رئیس دانشگاه رازی کرمانشاه، جلال بازرگان رئیس دانشگاه زنجان، یاسر پیرعلی رئیس دانشگاه شهرکرد، اسماعیل چمنی رئیس دانشگاه محقق اردبیلی، علی حسن‌بیگی رئیس دانشگاه خوارزمی، مجتبی ذوالفقاری رئیس دانشگاه اراک، غلامرضا رضایی رئیس دانشگاه زاهدان، حسین رضوان رئیس دانشگاه بوعلی همدان، سیف‌الله سعدالدین رئیس دانشگاه سمنان، شعبان شتابی رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان، محمد شیخ‌زاده رئیس دانشگاه بجنورد، احد ضابط رئیس دانشگاه فردوسی مشهد، احمدعلی جانپور رئیس دانشگاه ارومیه، طاهرعلی‌محمدی رئیس دانشگاه ایلام، حامد قادرزاده رئیس دانشگاه کردستان، سیدعلی قاسم‌زاده رئیس دانشگاه بین‌المللی امام خمینی، بهادر کرمی رئیس دانشگاه یاسوج، احمد لامعی گیو رئیس دانشگاه بیرجند، محمد مدرسی رئیس دانشگاه خلیج فارس (بوشهر)، محمد مؤذنی رئیس دانشگاه شیراز، فرید نجفی رئیس دانشگاه گیلان، صفر نصراله‌زاده رئیس دانشگاه تبریز، علی نظری رئیس دانشگاه لرستان، حسین هرسیج دانشگاه اصفهان حضور داشتند.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته