دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
16 آبان 1402 - 11:11

روسیه رسماً از یکی از مهم‌ترین معاهدات امنیتی پسا جنگ سرد خارج شد

روسیه رسماً از یکی از مهم‌ترین معاهدات امنیتی پسا جنگ سرد خارج شد
روسیه به‌طور رسمی از معاهده نیروهای مسلح متعارف موسوم به CFE که بعد از جنگ سردمیان مسکو و غرب امضاشده بود خارج شد.
کد خبر : 877525

به گزارش گروه جهان خبرگزاری علم و فناوری آنا، بر اساس گزارش تی آر تی، وزارت خارجه روسیه سه‌شنبه در بیانیه‌ای در وب‌سایت خود اعلام کرد: در ساعت 12 نیمه‌شب هفتم نوامبر 2023، پروسه خروج روسیه از معاهده CFE، معاهده نیروهای مسلح متعارف در اروپا، تکمیل شد و مسکو رسماً از آن خارج‌شده است.

در این بیانیه آمده است؛ بنابراین روندی که مسکو در سال 2007 آغاز کرده بود و مشروعیت این معاهده قانونی بین‌المللی را به حالت تعلیق درآورده بود به پایان رسید و روسیه دیگر بخشی از این معاهده نخواهد بود.

این معاهده که در سال 1990 در پایان جنگ سرد مورد مذاکره قرارگرفته بود و یک سال پس از فروپاشی دیوار برلین به امضا رسیده و محدودیت‌هایی را درزمینهٔ استقرار تجهیزات نظامی به‌منظور حفظ توازن قوا بین ناتو و کشورهای پیمان ورشو وضع کرده بود.

روسیه مشارکت خود را در این معاهده در سال 2007 به حالت تعلیق درآورده بود و در سال 2015 این عدم مشارکت را فعال کرده بود.

در ماه مه 2023 درست در بحبوحه جنگ اوکراین ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه با امضای فرمانی این معاهده و ناتو را به دلیل تضعیف امنیت منطقه یورو-آتلانتیک محکوم کرد.

جنگ در اوکراین بدترین بحران را در روابط مسکو با غرب از زمان جنگ سرد به وجود آورده است، به‌گونه‌ای که دیمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین در آخر هفته گذشته گفت که روابط مسکو با ایالات‌متحده به زیر صفر رسیده است.

وزارت خارجه روسیه درباره خروج مسکو از این معاهده افزود: اقدامات ایالات‌متحده آمریکا برای گسترش ناتو منجر به "دور زدن آشکار" محدودیت‌های این پیمان شده است.
 
بنابراین، معاهده CFE در شکل اصلی خود معنای خود را با واقعیت موجود ازدست‌داده است.

معاهده نیروهای مسلح متعارف در اروپا در 19 نوامبر 1990 در جریان نشست همکاری‌های امنیتی اروپا توسط میخائیل گورباچف رهبر وقت شوروی سابق و سران ناتو امضاشده بود.

 

 

انتهای پیام/

ارسال نظر