دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

سه‌گانه طنز امید مهدی‌نژاد منتشر شد

سه‌گانه طنز امید مهدی‌نژاد منتشر شد
مجموعه سه جلدی منظوم «الا دختر»، «ابولچپ» و «خاک عالم» سروده امید مهدی‌نژاد در انتشارات سوره‌مهر به چاپ رسید.
کد خبر : 877512

به گزارش خبرنگار فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری آنا، امید مهدی‌نژاد در این سه کتاب با رویکردی که آمیخته طنز و فکاهی است، به مسائل گوناگون اجتماعی نظر انداخته و خواندن شعر‌های طنز او لحظات شیرینی را برای خواننده خلق می‌کند.

دفتر «الادختر» مجموعه دوبیتی‌های فکاهی و مطایبه‌آمیزی است که با نظر به فرم مشهور دوبیتی‌های فولکلور (فرهنگ عامه) عاشقانه سروده شده‌اند، اگرچه به گفته شاعر رگه‌های گاه پیدا و پنهانی از طنز و نقد نیز در آن یافت می‌شود. شاعر در مقدمه این دفتر تاکید می‌کند دوبیتی‌های «الادختر» ترانه‌های عامیانه است که مردمان ساده‌دل شهر و روستا و ایل قصه‌ها و احوالات عاشقانه‌شان را در این قالب بیان کرده‌اند و حالا او به بازسازی آن‌ها در حال و هوای امروز پرداخته است.
دفتر دوم و سوم از این سه‌گانه با عنوان «ابولچپ» و «خاک عالم» نیز به ترتیب با ۲۵ و ۲۶ شعر طنز عمدتاً بلند، موضوعات اجتماعی، سیاسی و فرهنگی را به طنز کشیده است.

شاعر در ابتدای دفتر «ابولچپ» توضیح می‌دهد که ابولچپ گوشه‌ای است متعلق به دستگاه همایون که در راست‌پنج‌گاه نیز اجرا می‌شود. ابوالچپ کیفیتی محزون دارد و در اجرای راست‌پنج‌گاه مقدمه‌ای برای گوشه لیلی و مجنون محسوب می‌شود؛ و باز خودش توضیح می‌دهد که علت انتخاب نام ابوالچپ برای این مجموعه تا این لحظه معلوم نشده است!

در ابتدی دفتر «خاک عالم» هم امید مهدی‌نژاد وجه تسمیه کتاب را این‌طور برای خواننده روایت می‌کند: منظور از خاک عالم خاک، تمامی عالم یا تمامی خاک‌های عالم است. این عبارت وقتی به کار می‌رود که گوینده با رویداد ناگواری روبه‌رو شود یا یک‌باره به یاد آورد که امر مهمی را فراموش کرده است. خاک عالم همچنین در خطاب هم کاربرد دارد و زمانی استفاده می‌شود که گوینده بخواهد شخصی را بابت اینکه از پس انجام کار ساده‌ای برنیامده است شماتت کند.

هر یک از این سه کتاب با شمارگان ۱۲۵۰ نسخه و قیمت ۸۵ هزار تومان در بازار کتاب موجود و در دسترس است.

انتهای پیام/

برچسب ها: کتاب طنز شعر نشر
ارسال نظر
هلدینگ شایسته