دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

سردار جلالی: ساختار سازمانی حفاظت از زیرساخت‌های حیاتی کشور ایجاد شد

سردار جلالی: ساختار سازمانی حفاظت از زیرساخت‌های حیاتی کشور ایجاد شد
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: ساختاری تحت عنوان مرکز تنظیم مقررات، ضوابط و استاندار‌های تخصصی حفاظت از زیرساخت‌های با اهمیت بالا ایجاد شده تا بتواند به تشکیل یک اکوسیستم حفاظت از زیرساخت در کشور کمک کند.
کد خبر : 877409

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری علم و فناوری آنا، سردار سرتیپ «غلامرضا جلالی» رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در هشتمین همایش ملی پدافند کالبدی و حفاظت از زیرساخت‌های کشور به بیان چگونگی تصویب و ابلاغ قانون تشکیل این سازمان پرداخت و اظهار داشت: قانون مصوب مجلس در جهت این بود که ضعف‌های موجود در اساسنامه سازمان پدافند غیرعامل برطرف شود؛ لذا کمیته دائمی پدافند غیرعامل به‌عنوان بالاترین مرجع تصمیم‌گیری در این حوزه، مصوبات لازم را ابلاغ می‌کند.

سردار جلالی بابیان اینکه ضمانت اجرایی تصمیمات این کمیته در قانون تعیین‌شده است و با مستنکفین برخورد قانونی خواهد شد، افزود: تصمیمات کمیته دائمی پدافند غیرعامل با امضای رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح ابلاغ می‌شود و برای همه دستگاه‌های لشکری و کشوری لازم‌الاجراست؛ به‌این‌ترتیب شاهد فصل جدیدی با استفاده از قانون و ظرفیت‌های قانونی تعیین‌شده در اجرای مأموریت‌های پدافند غیرعامل خواهیم بود.

تدوین و تصویب برنامه ملی حفاظت از زیرساخت‌ها

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به تدوین و تصویب برنامه ملی حفاظت از زیرساخت‌های بااهمیت بالا، توضیح داد: برای اولین باریک برنامه ملی برای همه دستگاه‌ها تعیین‌شده که در آن حوزه‌های بحرانی و بااهمیت بالا ۱۵ حوزه شناسایی‌شده است که برای هر دستگاه نقش و وظایف مشخصی برای برطرف کردن آسیب‌پذیری‌ها تعریف‌شده است.

وی در مورد اهمیت این برنامه ملی با اشاره به تقسیم‌بندی زیرساخت‌ها، به حساس، حیاتی و بااهمیت بالا توضیح داد: امروز هر زیرساختی که مردم بیشتر وابستگی را به آن داشته و همچنین فعالیت سایر زیرساخت‌ها به آن وابسته باشد، به‌عنوان هدف مطلوب تهدیدات و تهاجمات در نظر گرفته می‌شود. این موضوع اهمیت افزایش تاب‌آوری و مقاومت زیرساخت‌ها در برابر تهدیدات را نشان می‌دهد.

سردار جلالی بابیان اینکه علم حفاظت از زیرساخت‌ها چند رشته‌ای است و باید از ظرفیت سایر رشته نیز بهره ببرد، خاطرنشان کرد: این موضوع، بحث تنظیم مقررات در حفاظت از زیرساخت‌ها را بسیار جدی نشان می‌دهد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در ادامه به تبیین لایه‌های جنگ ترکیبی پرداخت و توضیح داد: تهدیدات درگذشته تخریب محور بود، پس‌ازآن تأثیر محور شد؛ به‌طوری‌که قطع کارکرد نیز مهم شد، پس‌ازآن به سمت مردم‌محوری حرکت کرده است؛ به‌طوری‌که اثر نهایی تهدیدات معطوف به مردم و پیامد‌های آن شده است. در الگوی جدید نیز تهدیدات به ترکیبی هوشمند تغییر ماهیت داده است.

گام‌های اساسی حفاظت از زیرساخت

وی نخستین اقدام در حفاظت از زیرساخت را «سطح‌بندی» آن عنوان کرد و ادامه داد: گام دوم «شناسایی تهدیدات» است. «حفظ تداوم کارکرد» و «تضمین حفظ تداوم کارکرد» با توجه به اهمیت زیرساخت، «بهینه‌سازی سطح وابستگی‌ها زیرساخت‎ها» و «نهادینه‌سازی الزامات پدافند غیرعامل در ذات طرح» و «مصون‌سازی» از دیگر اقداماتی است که در حفاظت از زیرساخت‌ها می‌توان به آن اشاره کرد.

سردار جلالی بابیان اینکه چنانچه یک زیرساخت دارای پتانسیل خطر باشد، ممکن است، نظامات جاری فنی مهندسی پاسخگوی مقابله با تهدیدات آن نباشد، تصریح کرد: در این مواقع باید برای مصون‌سازی آن سازوکار خاص دنبال کرد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور بابیان اینکه برای حفاظت از زیرساخت، یک‌لایه عملیاتی پیش‌بینی کرده‌ایم، خاطرنشان کرد: در گام نخست هر زیرساخت باید از «طرح‌های پاسخ اضطراری» به حادثه و تهدید مخصوص به خود، برخوردار باشد. در گام دوم باید طرح «تضمین، تسهیل و حفظ کارکرد» داشته باشد. گام سوم «برگشت‌پذیری» پس از حادثه است و در گام بعدی نیز «امن‌سازی اضطراری»، «مصون‌سازی» و «ارتقای تاب‌آوری» است که باید به آن توجه کرد.

به گفته وی «کاهش آسیب‌پذیری» اقدامی دیگری در حفاظت از زیرساخت‌هاست که باید به‌طور منظم و دائمی، آسیب‌پذیری زیرساخت را مورد ارزیابی قرار دهیم که نوع، اندازه و شدت آن بسیار مهم است.

سردار جلالی خاطرنشان کرد: تمام این الگو‌ها نیازمند، آموزش، تمرین، رزمایش و توانمندسازی است. در این زمینه سازمان پدافند غیرعامل کشور، تلاش زیادی داشته است که حفاظت از زیرساخت را به‌عنوان یک اکوسیستم تخصصی معرفی، هدایت و راهبری کنیم.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور توضیح داد: این امر نیازمند تولید دانش و آموزش است که در سند ملی حفاظت از زیرساخت برای وزارت علوم تکالیفی در نظر گرفته‌شده است. تنظیم مقررات و رگلاتوری نیز جزو مسائل تخصصی است که باید سازوکاری برای ان اندیشیده شود.

به گفته وی، در این زمینه ساختاری تحت عنوان مرکز تنظیم مقررات حوزه حفاظت از زیرساخت ایجادشده تا بتواند در این زمینه نقش مؤثری ایفا کند. ابزار و صنعت حفاظت از زیرساخت و مشاور پیمانکار تخصصی در این حوزه نیز از دیگر نیاز‌های ایجاد یک اکوسیستم برای حفاظت از زیرساخت‌هاست.

هشتمین همایش ملی پدافند کالبدی و حفاظت از زیرساخت‌های کشور با حضور سردار «سید مهدی فرحی» جانشین وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح، «محمدرضا مدرس خیابانی» مدیرعامل گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، «حمزه شکیب» سرپرست سازمان نظام‌مهندسی ساختمان کشور، «اقبال شاکری» عضو گروه عمران مجلس شورای اسلامی و «عباس خیراتی» معاون فنی و نظامات سازمان پدافند غیرعامل کشور به میزبانی کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

انتهای پیام/

ارسال نظر