دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
15 آبان 1402 - 11:24
رفتار آمریکا با کشورهای منطقه باعث ورود و خروج شبانه رئیس جمهور آن به عراق شد؛

کنعانی خواستار توجه جامعه جهانی به تهدیدات هسته‌ای رژیم صهیونیستی شد

کنعانی خواستار توجه جامعه جهانی به تهدیدات هسته‌ای رژیم صهیونیستی شد
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با اشاره به تحولات غزه گفت: تهدید اتمی رژیم صهیونیستی حتما باید از سوی جامعه جهانی مورد توجه و اهتمام قرار بگیرد.
کد خبر : 877276

به گزارش گروه جهان خبرگزاری علم و فناوری آنا، ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران امروز دوشنبه ۱۵ آبان ماه در نشست خبری هفتگی خود پاسخگوی سؤالات خبرنگاران شد.

کنعانی درباره تحولات فلسطین گفت:  فهرست و تعداد جنایات صهیونیست‌ها در یک ماه اخیر علیه غزه قابل‌شمارش نیست. باکمال تأسف این نسل‌کشی و بربریت به‌طور روزانه در مقابل دیدگان همه جهانیان و با حمایت چند کشور غربی خصوصاً آمریکا در حال انجام است.  

وی بابیان اینکه فهرست بلندبالای جنایات قابل‌طرح نیست، اما طبق آخرین آمار تا دیروز شمار شهدای غزه ۹۷۷۰ نفر بوده که ۴۸۰۰ نفر کودک و ۲۵۵۰ نفر زن بودند، اظهار داشت: بر اساس همین آمار ۲۶۶۰ نفر هنوز زیر آوار قرار دارند. یک عدد و رقم غیرقابل‌تصوری است. اطلاعات و آمار وزارت بهداشت فلسطین ۱۶ بیمارستان به دلیل حملات رژیم صهیونیستی از خدمت‌رسانی خارج شدند.  ۱۷۵ نفر از کادر درمان و ۳۴ نفر از امدادرسانان به شهادت رسیدند.

سخنگوی وزارت خارجه ادامه  داد: همچنین آمار شهدای خبرنگاران رشید و راویان نشان‌دهنده نقش اثرگذاری است که رسانه‌ها در روایت گری درست و واقعی از صحنه جنگ در حال ارسال هستند و تاکنون ۴۶ نفر به شهادت رسیدند.

کنعانی نکته دردناک دیگر در این خصوص را میزان مواد منفجره استفاده‌شده در غزه خواند که قدرت انفجاری آن یک و نیم برابر بمب استفاده‌شده آمریکا در هیروشیما است و گفت: این عدد و رقم‌ها نشان می‌دهد چه جنایت اسفناکی در غزه و با حمایت چند کشور مشخص غربی ازجمله آمریکا در حال رخ دادن است و متأسفانه آمریکا با سوءاستفاده از قدرت مانع انجام‌وظیفه شورای امنیت سازمان ملل شده است.

وی درباره تهدید به استفاده از بمب اتم توسط رژیم صهیونیستی گفت: از دیروز این خبر منتشر شد که یکی از وزرای کابینه رژیم صهیونیستی تهدید کرده است. این با توجه به رفتار وحشیانه این رژیم مسلح به بمب اتم حتماً باید موردتوجه قرار گیرد.

سخنگو ادامه داد: این تهدید، تضعیف‌کننده رژیم منع به‌کارگیری سلاح‌های هسته‌ای است. امیدواریم که این موضوع به شکل مناسب و فوری موردتوجه سازمان ملل به‌عنوان تهدید علیه صلح بین‌المللی قرار گیرد.

مایه تأسف است که چند کشور غربی زنجیر رژیم وحشی صهیونیستی را باز گذاشتند

کنعانی بابیان اینکه سکوت مدعیان غربی را ما رصد می‌کنیم و مایه تأسف است که کسانی هستند سال‌ها درباره تهدیدهای موهوم واکنش نشان می‌دهند، افزود: تهدید رژیم برای به‌کارگیری سلاح هسته‌ای چند وجه مهم دارد. اولاً نشانه اوج ذلت رژیم در مقابل ملت فلسطین است. ثانیاً این رژیم هیچ حدومرزی را قائل نیست و برای حقوق بین‌المللی ذره‌ای ارزش قائل نیست. این تهدید نشان می‌دهد که رژیم صهیونیستی بیش از هر زمان دیگری یک تهدید واقعی برای صلح و امنیت بین‌المللی است.

وی ادامه داد: مایه تأسف است که چند کشور غربی زنجیر این رژیم وحشی را باز گذاشتند و طبعاً مسئول هرگونه جنایات رژیم هستند.

سخنگوی وزارت خارجه تأکید کرد که سازمان ملل در این خصوص به‌طور فوری اقدام کند. ایران حتماً دراین‌ارتباط برنامه دارد، در این خصوص با دبیر کل سازمان ملل رایزنی کند. این موضوع به‌طورجدی تهدیدی برای صلح بین‌المللی است و باید موردتوجه سازمان ملل باشد.

موضوع غزه ازجمله محورهای سفر نخست‌وزیر عراق است

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره هدف سفر سودانی به تهران گفت: اطلاعاتی دقیقی ندارم، اما تحولات غزه اهمیت دارد و طبیعتاً این موضوع یکی از موضوعات در دستور کار مقامات ایران و عراق خواهد بود.

کنعانی ادامه داد: اینکه ایشان حامل پیامی هستند اطلاع ندارم، اما در خصوص امکان گسترش دامنه جنگ در منطقه‌این احتمال وارد است. با حجم جنایات رژیم و باسابقه‌ای که از جنگ علیه دیگر کشورها وجود دارد و اینکه این رژیم در طول تاریخ تأسیس نامشروع خودش بیش از بیست جنگ را در منطقه راه‌اندازی کرده و همچنان بخش‌هایی از خاک سوریه و لبنان را تحت اشغال قرار داده و اینکه پشتوانه بسیاری از تحرکات تروریستی است، قابل پیش‌بینی است که همه دولت‌ها، رژیم را تهدیدی علیه خود تلقی می‌کنند.

در صورت استمرار شرایط فعلی، جریانهای منطقه اقدام می‌کنند

وی با اشاره به ذات و ماهیت رژیم صهیونیستی که تهدید زا است و در صورت تداوم جنایات علیه غزه امکان گسترش دامنه جنگ به‌طورجدی در منطقه وارد است، گفت: دولت آمریکا نمی‌تواند از یک‌سو پیغام دهد که طرفدار گسترش جنگ نیستیم و از سوی دیگر دست رژیم را برای اقدام جنگی باز بگذارد.

سخنگو خاطرنشان کرد: در صورت استمرار چنین شرایطی، جریان‌های منطقه طبیعی است اقدام کنند. ارسال پیام به دیگران به معنی اینکه خویشتن‌داری کنند، با آنچه در عمل در حال انجام است دو رویکرد کاملاً متفاوت است.

کنعانی درباره حضور نماینده گوترش در تهران و رایزنی‌ها درباره یمن نیز گفت: موضوع یمن همچنان مهم است و اینکه روند سیاسی و پایان بخشیدن به جنگ در این کشور یک موضوع کاملاً موردتوجه برای طرف‌های منطقه‌ای است.

انصار الله یمن درباره غزه دیدگاه اصولی خود را دارد 

وی سفر انجام‌شده را در استمرار مشورت‌ها میان ایران و سازمان ملل متحد برای کمک به تکمیل روند سیاسی و حفظ و تحکیم آتش‌بس و پایان محاصره یمن دانست و گفت: این مشورت‌ها در این چارچوب انجام شد. اینکه در ارتباط با تحولات غزه انصار الله در یمن، به دلیل نوع رویکرد اصولی که دارند امری واضح است و انصار الله در یمن دیدگاه خودش را بیان کرد که اینکه در کنار مرد غزه و مقاومت ضد صهیونیستی ملت فلسطین است.

شناسایی شرکت‌های صهیونیستی از سوی وزارت خارجه ادامه دارد

کنعانی در خصوص اقدامات وزارت خارجه در خصوص شناسایی شرکت‌های صهیونیستی گفت: این موضوع به‌عنوان قانون مجلس موضوعی نیست که تحت تأثیر تحولات غزه نادیده گرفته شود. دستگاه سیاست خارجی در طول سالیان برای شناسایی شرکت‌های صهیونیستی دستور کار داشته و در طول زمان انجام داده و شناسایی لازم انجام‌شده است. آخرین نشستی که برگزار شد کمتر از دو ماه پیش در وزارت خارجه برگزار شد و تصمیماتی اتخاذ شد. اعلام این مسئله توسط دستگاه‌های ذی‌ربط صورت می‌گیرد.

اخراج اتباع افغانستان از پاکستان به مناسبات آن دو کشور مربوط می‌شود

وی در خصوص تصمیم دولت پاکستان برای اخراج اتباع افغانستانی گفت: موضوعی است که در چارچوب مناسبات دو کشور باید دیده شود. آنچه برای ایران حائز اهمیت است این است که موضوع آوارگان افغانستانی موضوعی است که نتیجه اقدام اشغالگری رژیم آمریکا در این کشور است.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان ادامه داد: متأسفانه با وضعیت سخت معیشتی مردم عزیز افغانستان مجبور شدند تحت شرایط سخت برای پیدا کردن یک شرایط جدیدتر برای زندگی سرزمین خودشان را ترک کنند. ایران با نگاه انسانی به این موضوع تعامل کرده است.

کنعانی مسئله مهاجران را مسئولیت بین‌المللی خواند و افزود: ما در نشست‌های چندجانبه این موضوع را مطرح کردیم. دولت آمریکا باید غرامت خسارات خود را بپردازد. درعین‌حال این موضوع مورد تبادل‌نظر ما با مقامات افغانستان بوده و دیروز هم وزیر امور خارجه میزبان هیئت افغانستانی بودند و این موضوع مطرح شد.

دیدار باقری در ژنو با تمرکز بر تحولات فلسطین بود

وی در خصوص سفر علی باقری به ژنو و دیدارش با مورا گفت: در چارچوب گفتگوهای ایران با اتحادیه اروپا و مسئولان سیاسی اتحادیه اروپا، با تمرکز بر تحولات فلسطین صورت گرفت و نقشی که متوجه اروپا است. با توجه به دیدگاه‌هایی که درباره حقوق بشر دارند در ارتباط غزه هم باید به مسئولیت خود توجه کنند. در این رابطه به‌طورجدی تبادل‌نظر شد. در خصوص مذاکرات رفع تحریم‌ها هم مشورت‌ها برقرار است.

وزارت خارجه مسئول اجرای سیاست خارجی و تنظیم روابط خارجی است

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره برنامه هفتم توسعه و عدم همکاری برخی نهادها  با وزارت خارجه گفت: بر اساس قوانین بالادستی دستگاه دیپلماسی مسئول اجرای سیاست خارجی و تنظیم‌کننده روابط خارجی است و تردیدی وجود ندارد. در ارتباط با برنامه هفتم این‌ها جزئیات برنامه است و دیدگاه‌هایی مطرح‌شده است. هیچ‌گونه قصدی برای شرح وظایف دستگاه خارجی وجود ندارد.

با هیئت افغانستانی درباره روابط اقتصادی و حقا به ایران گفتگو کردیم

وی در پاسخ به سؤالی درباره سفر هیئت افغانستانی به تهران و مطالبات ایران از افغانستان گفت: موضوع گفتگوهای دیروز عمدتاً متمرکز بر موضوعات اقتصادی با توجه به ترکیب هیئت افغانستانی بود.

کنعانی ادامه داد: روابط اقتصادی و تجاری ایران و افغانستان دیرپاست. ایران همواره شریک اول تجاری افغانستان بوده و آمدوشدهای مقامات اقتصادی در راستای تحکیم این روابط دیرپاست.

سخنگو بابیان اینکه موضوعات مهم دیگری هم در مناسبات دو کشور وجود دارد، اظهار داشت: موضوعات مرزی و حقا به که در گفتگوهای دوجانبه مطرح‌شده و دیروز هم مطرح شد. خوشبختانه درگیری‌های مرزی در سایه تبادل‌نظرها و اتفاق‌نظری که میان طرفین شکل گرفت ما مدت قابل‌توجهی شاهد کمترین رخدادهای ناگوار هستیم. در ارتباط با فعال‌سازی مرزها و گذرگاه‌های تجاری اتفاق‌نظر وجود دارد که زمینه بیشتر برای همکاری‌های اقتصادی انجام شود.

وی بابیان اینکه در خصوص کری دورهای ترانزیتی برای اهداف و مقاصد صادراتی و وارداتی تبادل‌نظر انجام شد، افزود: در گفتگوهای تهران هم این موضوعات موردتوجه خواهد بود.

کنعانی در خصوص دیدگاه ایران نسبت به تحولات فلسطین اظهار داشت: آنچه در ارتباط با موضع ما در ارتباط با فلسطین و جنگ جاری موضوعیت دارد، بارها به‌صراحت بیان کردیم. ایران مقاومت فلسطین در برابر رژیم اشغالگر و مبارزه آن‌ها را حق مسلم می‌داند.

مبارزه با اشغالگر در دنیا به رسمیت شناخته‌شده است

سخنگو ادامه داد: از منظر حقوق بین‌الملل، مبارزه با اشغالگر به رسمیت شناخته‌شده است. این موضع صریح و واضح ما است.

وی بابیان اینکه آمریکا در موضوع بحران فلسطین یک دولت بی‌طرف نیست، آمریکا نشان داده که یک‌طرف بحران است، اظهار داشت: در طول تحولات جاری هم آمریکا نشان داده که با تمام قوا در کنار رژیم ایستاده است. آمریکا عملاً بخشی از جنگ است نه‌بخشی از راه‌حل.

کنعانی افزود: اگر آمریکا به دنبال حل بحران است، باید رفتار عملی خودش را آغاز کند. آمریکا مانع استفاده از ظرفیت شورای امنیت برای پایان دادن جنایات رژیم شده است. آمریکا باید تکلیف خودش را روشن کند. آمریکا از منظر ملت‌ها یک‌طرف مسئول است و باید به افکار عمومی پاسخ دهد. ما دیدگاه‌های خودمان را به‌طور رسانه‌ای بارها اعلام کردیم.

وی در خصوص سفر بلینکن به بغداد و اتهامات به ایران گفت: اتهام زنی به ایران در مسیر تلاش‌های آمریکا برای انحراف افکار عمومی از آن چیزی است که در حال انجام دادن است. جریان‌های مقاومت مستقل هستند و تصمیم می‌گیرند. ایران امرونهی به دوستان خود در منطقه نمی‌کند.

آمریکا چه اقداماتی در منطقه داشته که وزیر خارجه‌اش با جلیقه ضدگلوله وارد و خارج می‌شود

سخنگوی وزارت خارجه بابیان اینکه در موضوع عملیات حماس علیه رژیم صهیونیستی هم تصمیمی کاملاً مرتبط با مقاومت فلسطین هم در طراحی و اجرا بود، گفت: آمریکا از این اتهام زنی‌ها طرفی برنخواهد بست. نکته بعدی اینکه دولت آمریکا نباید اقدامات ملت‌های مقاومت علیه خود را در ارتباط به دولت‌های دیگری جستجو کند. باید ریشه را در نوع رفتار خود و در نوع تعاملی که با ملت‌های منطقه دارد جستجو کند.

کنعانی ادامه داد: جنایت رژیم جلوی دیدگان همه ملت‌های دنیا است و ملت‌ها واکنش نشان می‌دهند. اگر آمریکا رفتار درستی داشت، لازم نبود و زیر خارجه جلیقه ضدگلوله بر تن کند و از بغداد خارج شود. آمریکا در رفتار خود بازبینی کند. چه اقدامی انجام داده که وزیر خارجه باید با جلیقه ضدگلوله وارد و خارج شود.

به دنبال تحکیم ثبات و آرامش در افغانستان هستیم

وی درباره تضمین اجرای تعهدات افغانستان در قبال ایران گفت: آنچه برای ما مهم است، کمک به تحکیم ثبات و آرامش در افغانستان و مشارکت برای رفاه ملت افغانستان و حل‌وفصل مشکلات است. روابط ما در همین چارچوب در حال انجام است. ما دراین‌ارتباط در حال حرکت هستیم و همکاری‌ها شکل‌گرفته و معتقدیم همه کشورها باید کمک کنند به تثبیت شرایط افغانستان تا شرایط بهتری را تجربه کنند.

سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: ما دو کشور همسایه هستیم و سرنوشت دو ملت قابل‌تفکیک نیست. متناسب مصالح دو ملت باید با یکدیگر کارکنیم. هدف ما حفظ مصالح مشترک و کمک به شکل‌گیری شرایط مناسب در داخل افغانستان است.

کنعانی درباره شکل‌گیری یک کمیته برای رسیدگی به جنایات رژیم صهیونیستی گفت: اینکه حماس نامه نوشته در جریان جزییات نیستم. آنچه مهم است بر اساس نظر کارشناسان و گفته‌های سازمان‌های تخصصی اعلام کردند که رژیم در حال ارتکاب جنایات جنگی در غزه است.

به دنبال مستندسازی جنایات رژیم صهیونیستی و تشکیل کمیته حقیقت‌یاب هستیم

وی بابیان اینکه این جنایات باید مورد پیگیری قرار گیرد، گفت: متأسفانه برخی کشورها مصونیت برای رژیم ایجاد کردند. حتماً باید کمیته تخصصی حقیقت‌یابی برای مستندسازی جنایات تشکیل شود و حتماً باید مقامات این رژیم به دیوان کیفری بین‌المللی ارجاع شوند و مورد پیگرد قانونی قرار گیرند.

سخنگوی وزارت خارجه افزود: در رایزنی‌های آقای امیر عبداللهیان هم این‌ها مطرح‌شده است. ایران دیدگاه خودش را مبنی بر تشکیل کمیته حقیقت‌یاب پیگیری می‌کند. نباید جنایت‌کاران از کیفر جنایات خود مصون بمانند.

کنعانی شرایط موجود را تهدیدی برای کل دنیا خواند و گفت: عاقلانه است که دولت‌ها برای به کیفر رساندن جنایتکاران صهیونیست، اقدام جدی انجام دهند. این خواست ملت‌ها است. جای تأسف است برخی کشورهای غربی به‌رغم ادعای آزادی بیان اجازه برگزاری تجمعات نمی‌دهند. این‌یک نفاق و دروغ آشکار است.

درخواست کشورها برای آزادی اسرای نزد حماس را به هنیه منتقل کردیم

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره سفر هنیه به تهران و گفتگو‌ها برای تبادل اسرا گفت: ما به‌عنوان کشور طرف گفتگو از سوی برخی کشور‌ها که شهروندانشان در سرزمین اشغالی حضور داشتند، درخواست‌هایی دریافت کردیم، برای آزادی این شهروندان. قطر هم درخواست‌هایی را دریافت کرده است.

وی افزود: ما در این رابطه درخواست‌ها را به حماس و آقای هنیه منتقل کردیم. طرف حماس هم آماده کمک و همکاری است. این مشورت‌ها در خصوص نحوه اجرا وجود دارد.

سخنگوی وزارت خارجه وضعیت بحرانی در غزه و بمباران در غزه را نکته بعدی خواند و اظهار داشت: بر اساس اظهارات مقامات حماس تاکنون ۶۰ نفر از اسرای رژیم صهیونیستی درنتیجه بمباران رژیم کشته شدند. رژیمی که از کشتن اسرای خود ابایی ندارد، از کشتن شهروندان دیگر هم ابایی ندارد. حماس اعلام کرده که در شرایط کنونی امکان بررسی و انتقال به دلیل تهدید نیست و اگر وقفه در عملیات نظامی صورت گیرد چنین امکانی برای تبادل وجود دارد.

دولت آمریکا نمونه بارزی از نقض حقوق بشر علیه دیگر کشورهاست

وی در خصوص هشدار آمریکا برای عدم سفر اتباع این کشور به ایران گفت: دولت آمریکا آنچه سابقه نشان داده نمونه بارزی از نقض حقوق بشر علیه شهروندان دیگر کشور‌ها است. آنچه آمریکا مطرح می‌کند، روایتی است که انجام می‌دهد و فاقد ارزش است.

کنعانی در خصوص کوچاندن فلسطینی‌ها نیز گفت: یکی از موارد، تلاش رژیم برای کوچاندن فلسطینی‌های ساکن شمال غزه است. ملت صبور فلسطین نشان دادند علی‌رغم این‌همه جنایات، همچنان صبورانه در سرزمین‌های خودشان حضور دارند و حاضر به ترک شمال غزه نیستند.

سخنگو ادامه داد: بر اساس آمار، تا همین لحظه حدود ۴۰۰ هزار نفر از شهروندان غزه همچنان در شمال غزه حضور دارند. تلاش رژیم برای کوچاندن، نقض فاحش حقوق بین‌المللی است. تلاش رژیم برای گسترش سرزمینی بر اساس قطعنامه‌های شورای امنیت ازجمله شماره ۴۶۵، ۴۷۸ و ۲۳۳۴ غیرقانونی است و مخالف قطعنامه‌هاست؛ بنابراین در این زمینه رژیم صهیونیستی مرتکب نقض فاحش قوانین بین‌المللی شده است.

کنعانی افزود: تهاجمات گسترده رژیم بر اساس کنوانسیون لاهه سال ۱۹۰۷ و چهارم ژنو، نقض آشکار حقوق بشردوستانه و همچنین نقض حقوق مرتبط با عدم تفکیک نظامیان و غیرنظامیان است. این‌یک نسل‌کشی آشکار است.

تحرکات ‌آمریکا در منطقه، پوششی در باز گذاشتن دست رژیم صهیونیستی برای جنایت است 

وی بابیان اینکه تحرکات آمریکا در منطقه در استمرار تلاش این کشور برای پوشش سیاسی برای باز گذاشتن دست رژیم برای جنایات است، گفت: آمریکا هم درک می‌کند که رژیم دچار یک شکست شده و دنبال یک نتیجه ملموسی است تا شرایط را به نفع خود تغییر دهند. این تحرکات آمریکا در منطقه برای گسیل نیرو و تجهیزات باهدف کمک به رژیم صهیونیستی است.

درباره مسائل امنیتی منافع مشترکی با افغانستان داریم

وی درباره تبادل‌نظر ایران و افغانستان در خصوص مسائل امنیتی گفت: دو طرف منافع مشترکی برای همکاری دارند. موضوعات امنیت مرزها و امنیت دو کشور با توجه به بقایای دانش در افغانستان و هسته‌های رهاشده‌ای که وجود دارند، همکاری و گفتگوها در چارچوب منافع مشترک است.

سخنگو ادامه داد: در همین راستا ما به‌عنوان دو کشور همسایه ناگزیر به همکاری هستیم. نگاه ایران به تحولات افغانستان از روی خیرخواهی و مصلحت‌اندیشی است. ما در چارچوب نگاه خیرخواهانه و مصلحتی که برای ملت افغانستان می‌خواهیم و دیدگاه خودمان را منتقل کردیم.

توسعه همکاری اقتصادی با دیگر کشورها را در اولویت‌داریم

سخنگوی وزارت خارجه درباره تلاش‌ها برای همکاری اقتصادی با دیگر کشورها گفت: موضوع توسعه همکاری‌های اقتصادی با دیگر کشورها جز اولویت‌های مهم است. در نشست اخیر نخست‌وزیران عضو شانگهای در قرقیزستان هم همین اولویت موردتوجه بوده است. بحث توسعه همکاری‌های تجاری و اقتصادی موردتوجه بوده است. در بحث گروه‌های مشترک به‌طورجدی این موضوع در دستور کار قرار دارد. ایران اهتمامش را به‌رغم تحولات پیچیده مصروف توجه به موضوعات دیگر نخواهد کرد.

محور سفر امیر عبدالهیان به ترکیه درباره غزه بود

وی در پایان درباره سفر وزیر امور خارجه به ترکیه گفت: دو کشور ایران و ترکیه دو کشور مهم منطقه هستند که در موضوعات مرتبط با منطقه نقش اثرگذاری ایفا کردند. سفر آقای امیر عبداللهیان با توجه به شرایط فلسطین بود و دو کشور گفتگوی خوبی داشتند. اتفاق‌نظر داشتند آنچه در غزه در حال انجام است، به‌هیچ‌وجه موردپذیرش نیست و اینکه کشورهای اسلامی باید اقدامات جدی برای پایان دادن جنایات رژیم صهیونیستی انجام دهند.

 

انتهای پیام/

ارسال نظر