دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
15 آبان 1402 - 10:38

معاون اول رئیس‌جمهور : شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی آماده صادرات به چین هستند

معاون اول رئیس‌جمهور : شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی آماده صادرات به چین هستند
محمد مخبر با بیان اینکه سرمایه‌گذاری شرکت‌های چینی‌ دسترسی آنها را به بازار منطقه فراهم‌ می‌آورد، گفت: شرکت‌های بزرگ ایرانی برای صادرات محصولات دانش بنیان به چین آمادگی کامل دارند.
کد خبر : 877251

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری علم و فناوری آنا، محمد مخبر پیش از ظهر امروز (دوشنبه) به‌وقت محلی در جریان سفر به شانگهای در همایش تجاری ایران و چین که در هتل پریموس و با حضور تجار و فعالان اقتصادی دو کشور برگزار شد، اظهار داشت: سفر تاریخی جناب آقای رئیسی به جمهوری خلق چین در فوریه سال جاری و ملاقات ایشان با آقای شی جین پینگ رئیس‌جمهور محترم کشور دوست، جمهوری خلق چین، به‌واقع فصل جدیدی از روابط رو به گسترش ایران و چین در غرب و شرق قاره آسیا را رقم زد.

وی افزود: بی‌تردید اراده و تأکید رهبران دو کشور بر تعمیق هرچه بیشتر مناسبات، ما را موظف ساخته است تا تمام تلاش خود را برای اجرا کردن این مهم، معمول داریم.
معاون اول رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه نگاه استراتژیک و راهبردی دولت ایران، توسعه و تعمیق روابط با کشور‌های همسایه، هدف و گروه بریکس و کشور‌های عضو سازمان همکاری شانگهای و به‌خصوص کشور چین است، تصریح کرد: البته ضرورت گسترش روابط اقتصادی و تجاری با کشور‌های همسایه و هدف، بر مبنای شناخت دقیق از ظرفیت‌ها و مزیت‌های این کشور‌ها استوار است.

مخبر ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران امروز دستاورد‌های بسیار ارزشمند و بعضاً منحصر به فردی را دارد و به‌عنوان یک قدرت بانفوذ و تعیین‌کننده منطقه‌ای برای دوست و دشمن شناخته‌شده است.

وی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران ازنظر مجموع ذخایر شناخته‌شده نفت و گاز رتبه اول جهان است و ازنظر تنوع و ذخایر قابل‌برداشت رتبه هفتم جهان و اگر عملیات اکتشافی کامل انجام شود رتبه سوم را در اختیار دارد.

معاون اول رئیس‌جمهور موقعیت سرزمینی و راهبردی ایران را ازنظر کریدور‌های شمال-جنوب و شرق - غرب، موقعیتی منحصر به فرد دانست و اظهار داشت: در صورت سرمایه‌گذاری و تکمیل زیرساخت‌ها، بسیار از کشور‌های جهان، از آسیای جنوب شرقی تا اروپا و کشور‌های همسایه، از مزایای آن می‌توانند برخوردار شوند و با توجه به سواحل دریای خزر، خلیج‌فارس و دریای عمان و نگاه اقتصادی دریا محور، امکان خلق ثروت، اشتغال، تولید و واردات وجود دارد.

مخبر افزود: جمهوری اسلامی ایران در راستای تقویت صلح، ثبات، امنیت در منطقه و دستیابی به همگرایی پایدار، در تلاش است تا با بهره‌گیری از ظرفیت‌های اقتصادی و موقعیت سرزمینی در مواصلات و ترانزیت، به تقویت مناسبات تجاری خود با کشور‌های هدف به‌خصوص چین بپردازد. قرار گرفتن بر سر چهارراه مسیر‌های ترانزیتی، ازجمله کریدور‌های شمال- جنوب و مسیر ترانزیتی چابهار - آسیای میانه، کریدور شرق - غرب و ابتکار کمربند -راه چین، دسترسی به آب‌های آزاد از طریق خلیج‌فارس، دریای عمان و دریای خزر و دارا بودن بندر‌های کلیدی نظیر بندرعباس، چابهار، بندر امام، امیرآباد و کاسپین، این امکان را در اختیار ایران قرار داده است که بتواند شریک مناسب و پایداری برای همه کشور‌های دوست خصوصاً چین باشد.

وی از آمادگی جمهوری اسلامی برای صادرات شیلات و محصولات کشاورزی به چین خبر داد و تصریح کرد: بخش‌های خصوصی دو کشور در این زمینه‌ها باید فعال‌تر شوند و همکاری‌های خود را ارتقا دهند.

مخبر اضافه کرد: دراین‌ارتباط باید در ایجاد کارگروه مشترک همکاری‌های کشاورزی و شیلاتی دو کشور تسریع شود ضمن آنکه بستر و امکان لازم برای انتقال فن‌آوری به داخل در حوزه کشاورزی، آبیاری و دامپروری از کشور چین وجود دارد.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به وجود زمینه استفاده از فرصت‌های سرمایه‌گذاری مشترک در حوزه‌های دانش‌بنیان، واکسن و سرمایه‌گذاری و راه‌اندازی خط تولید مشترک در برخی از کشورها، بر ضرورت توسعه همکاری درزمینهٔ فن‌آوری‌های مرتبط با مدیریت منابع آب، فناوری‌های مرتبط با محیط‌زیست، تولید انرژی‌های تجدید پذیر، تولید انرژی از ضایعات و آموزش‌های فنی و حرفه‌ای، انتقال تکنولوژی‌های دانش‌بنیان به ایران به‌ویژه فناوری سبز تأکید کرد.

مخبر همچنین با تأکید بر لزوم حضور جدی فعالان اقتصادی بخش خصوصی ایرانی در نمایشگاه‌های بین‌المللی تخصصی در چین، تدوین و تعریف سازوکار حقوقی حل اختلافات تجاری، اظهار داشت: ایجاد خط سبز گمرکی برای توسعه تجارت با چین، توسعه صادرات محصولات برند حلال، توجه به استفاده از ظرفیت تجارت الکترونیکی فرامرزی برای فروش کالا‌های ایرانی در بازار‌های جهانی، به‌ویژه در کشور چین - با توجه به صفر بودن تعرفه کالا‌ها در بستر تجارت الکترونیک فرامرزی - باید در دستور کار مشترک طرفین قرار گیرد. وی خاطرنشان کرد: ظرفیت قابل‌توجه همکاری شرکت‌های دو کشور در بخش نفت و گاز از طریق: سرمایه‌گذاری در توسعه میادین نفتی با تأکید بر میادین مشترک، توسعه میادین گازی، مشارکت راهبردی سه‌جانبه ایران – چین - پاکستان در پروژه آی پی (IP) و انتقال گاز، مشارکت راهبردی سه‌جانبه ایران - چین- ترکمنستان جهت سواپ گاز از ترکمنستان به سواحل مکران، پروژه ایران در احداث مجتمع‌های گاز طبیعی با اولویت ال ان جی (LNG) و بسترسازی برای واردات LNG و سرمایه‌گذاری شرکت‌های چینی در صنعت پتروشیمی ایران باید مورد اهتمام ویژه قرار گیرد.

معاون اول رئیس‌جمهور بابیان اینکه جمهوری اسلامی ایران ظرفیت‌های بالایی درزمینهٔ صدور خدمات فنی و مهندسی و همچنین همکاری در حوزه فناوری‌های نو برخوردار است و از همکاری‌ها و سرمایه‌گذاری مشترک در این زمینه نیز استقبال می‌کند، گفت: برای همکاری شرکت‌های خودروسازی بزرگ ایران با طرف‌های چینی آمادگی داریم و برای گسترش همکاری‌ها در سطح تولید مشترک و انتقال تکنولوژی بالاخص در حوزه ماشین‌آلات، معادن و صنایع معدنی و لزوم تعریف الگو‌های مختلف همکاری از خرید ماشین‌آلات، سرمایه‌گذاری و تولید مشترک تا انتقال تکنولوژی باید گام‌هایی عملی تعریف گردد.

مخبر تصریح کرد: ما انتظار داریم که دولت چین شرکت‌های نفتی بزرگ خود را برای حضور و سرمایه‌گذاری مشترک در پروژه‌های نفت و گاز ایران تشویق نماید ضمن آنکه شرکت‌های بزرگ ایرانی نیز برای صادرات محصولات دانش‌بنیان ایرانی به چین آمادگی کامل دارند.

وی ادامه داد: با توجه به راه‌اندازی مرکز توسعه صادرات محصولات دانش‌بنیان در چین در سال ۲۰۱۴، برگزاری نشست‌های تجاری – فن‌آوری باهدف توسعه بستر‌های وارداتی شرکت‌های دانش‌بنیان و توسعه صادرات ۵۰ شرکت دانش‌بنیان ایرانی در حوزه‌های مواد پیشرفته، الکترونیک، دارو و تجهیزات پزشکی به چین، برگزاری نشست تجاری مشترک بین شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی و شرکت‌های چینی توصیه می‌شود.

گفتنی است وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در این همایش روابط دیرینه ایران و چین را مثبت ارزیابی کرد و گفت: این روابط امروز بیش از هر زمان دیگر پتانسیل رشد و توسعه دارد و فرصت‌های متعددی پیش روی تسهیل تجارت و رشد اقتصادی دو کشور قرار دارد.

عباس علی‌آبادی همچنین بر لزوم توسعه تجارت میان ایران و چین تأکید کرد و گفت: ایران از تجربیات و دستاورد‌های قابل‌توجهی در زمینه‌های مختلف برخوردار است که برای تجار و بازرگانان چینی جذاب خواهد بود.

در این مراسم محسن بختیار سفیر ایران در چین، این نشست را فرصتی برای معرفی ظرفیت‌های اقتصادی دو کشور برشمرد و تأکید کرد سفارت ایران با همه توان در راستای توسعه همه‌جانبه مناسبات تجاری تهران-پکن حرکت خواهد کرد.

همچنین مدیرعامل دو شرکت پتروشیمی و پلیمری نیز در این همایش هرکدام گزارشی از وضعیت و ظرفیت تولید شرکت خود ارائه کردند.

در این مراسم مدیرعامل یک شرکت چینی فعال درزمینهٔ فناوری اطلاعات هم گزارشی از توانمندی‌های این شرکت درزمینهٔ بررسی، یکپارچه‌سازی و دیجیتالی کردن داده با استفاده از هوش مصنوعی و نوآوری در حوزه فروش ارائه کرد. همچنین پس‌ازاین نشست عالی، تعدادی از مدیران شرکت‌های بزرگ چینی به‌صورت دوجانبه در خصوص پیشنهادات و پروژه‌های مشترک با معاون اول رئیس‌جمهور به گفتگو پرداختند و تفاهمات خوبی حاصل شد.

 

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته