دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
14 آبان 1402 - 00:01
تحلیلگر بازار نفت در گفت‌وگو با آنا:

دولت به‌دنبال مسیر‌های جدید دور زدن تحریم نفتی باشد

دولت به‌دنبال مسیر‌های جدید دور زدن تحریم نفتی باشد
تحلیلگر حوزه انرژی درباره تصویب لایحه‌ تشدید تحریم‌های نفتی ایران گفت: این نوع تحریم‌ها از قبل نیز وضع شده و در حال اجرا بودند؛ اما ممکن است این طرح در آینده بر فروش نفت ایران تأثیرگذار باشد؛ بنابراین دولت باید به‌دنبال برنامه جدید برای فروش نفت باشد.
کد خبر : 876816

گروه اقتصاد خبرگزاری علم و فناوری آنا؛ روز جمعه ۱۲ آبان مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا از تصویب لایحه‌ای برای تشدید تحریم‌های نفتی جمهوری اسلامی ایران خبر داد. این لایحه برای تبدیل به قانون همچنان نیازمند تصویب در سنا و امضای رئیس جمهور آمریکاست؛ اما آیا این تحریم‌ها تاثیری بر فروش نفت و بازار انرژی ایران دارد؟  آیا این لایحه در صورت قانونی شدن باعث فشار بیشتر بر بازار انرژی ایران خواهد شد؟ متخصص و کارشناس حوزه انرژی به این سوال پاسخ می‌دهد.

نرسی قربان کارشناس و تحلیلگرمسائل حوزه نفت و انرژی بین الملل در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی آنا درباره این لایحه‌ و تاثیر آن بر بازار نفت ایران گفت: این نوع تحریم‌ها از قبل نیز وضع شده و در حال اجرا بودند؛ اما به هر نحو راه کار‌هایی برای دورزدن تحریم‌ها تهیه شده است. نکته حائز اهمیت در این موضوع این است که آمریکا همواره به دنبال تشدید تحریم علیه ایران و مسدود کردن راه‌های دورزدن تحریم هاست.

مسیر‌های دورزدن تحریم‌ها، هدف آمریکا

دور زدن تحریم‌ نفتی

وی ادامه داد: با این اوصاف می‌توان گفت که اقداماتی از این دست اگر بتواند مسیر‌های دور زدن تحریم‌ها را هدف قرار دهد، ممکن است در آینده بر میزان فروش نفت ایران موثر باشد و در غیر این صورت با توجه به اینکه تمام این تحریم‌ها از قبل نیز وجود داشته اند، تاثیر بر بازار فعلی نفت ندارد.

نرسی قربان با اشاره به این که قطعاً باید قبل از هر اقدامی از سوی آمریکا برای مقابله با آن تدبیر لازم اندیشیده شود، گفت: همواره موضع دیرینه آمریکا، تحت فشار قرار دادن بازار نفت ایران بوده و هست؛ اما موضوع مهم رفع محدودیت‌های تحریم است که طی سال‌های اخیر، ایران توانسته با دورزدن تحریم، باز هم به بازار جهانی نفت دسترسی داشته باشد.

صعود جایگاه ایران دراوپک 

به گزارش آنا، به تازگی اداره اطلاعات انرژی آمریکا وابسته به وزارت انرژی این کشور متوسط تولید نفت ایران در سه‌ماهه سوم سال جاری میلادی را ۲.۹۳ میلیون بشکه در روز برآورد کرده که ۱۹۰ هزار بشکه در روز از سه‌ماهه دوم این سال بیشتر بوده است.

ایران در سه‌ماهه دوم سال ۲۰۲۳ برابر با فصل بهار امسال ۲.۷۴ میلیون بشکه در روز نفت تولید کرده بود که این رقم در فصل تابستان به ۲.۹۳ میلیون بشکه در روز افزایش یافته است.

افزایش ۱۹۰ هزار بشکه‌ای تولید روزانه نفت ایران و کاهش تولید نفت امارات در سه‌ماهه سوم ۲۰۲۳ باعث شده است، ایران میان تولیدکنندگان بزرگ یک پله بالاتر بیاید و با کنار زدن امارات در جایگاه سوم از این نظر قرار گیرد.

دور زدن تحریم‌ نفتی

در پی خروج آمریکا از برجام در سال ۲۰۱۸ و بازگشت تحریم‌ها تولید نفت ایران به‌شدت کاهش یافت و ایران که دومین تولیدکننده بزرگ اوپک بود به جایگاه پنجم و پس از عربستان، عراق، امارات و کویت سقوط کرد.

اما با کاهش اثر تحریم‌ها و به‌ویژه با اقدامات دولت سیزدهم برای خنثی‌سازی تحریم‌ها، تولید نفت ایران طی دو سال گذشته احیا شده است و ایران توانست با کنار زدن کویت به جایگاه چهارم و اکنون با کنار زدن امارات به جایگاه سوم اوپک صعود کند.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته