دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
30 مهر 1402 - 13:20
در محل وزارت خارجه ایران؛

امیرعبداللهیان با وزیر خارجه آفریقای جنوبی دیدار کرد

امیرعبداللهیان با وزیر خارجه آفریقای جنوبی دیدار کرد
وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی در محل وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران مورد استقبال همتای ایرانی خود قرار گرفت و پس از آن وزرای خارجه بر سر یک میز به گفت‌وگو نشستند.
کد خبر : 874579

به گزارش گروه جهان خبرگزاری علم و فناوری آنا، خانم «نالدی پاندور» وزیر خارجه (وزیر روابط و همکاری‌های بین‌المللی) آفریقای جنوبی که در پاسخ به دعوت وزیر امور خارجه ایران به تهران سفر کرده، ظهر امروز (یکشنبه) ۳۰ مهر ماه با حضور در محل وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران مورد استقبال «حسین امیرعبداللهیان» همتای ایرانی قرار گرفت.

وزرای خارجه پس از آن بر سر یک میز به گفتگو نشستند تا درباره مناسبات دوجانبه و تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی به رایزنی بپردازند.

این نخستین سفر وزیر خارجه آفریقای جنوبی به تهران در دولت سیزدهم است. وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پیش از این در اظهاراتی بر عزم جدی دولت ایران برای توسعه روابط با این قاره به ویژه با آفریقای جنوبی تأکید کرده بود.

امیرعبداللهیان و نالدی پاندور در حاشیه هفتاد و هشتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک با یکدیگر دیدار و گفتگو کرده بودند و امیرعبداللهیان از همتای خود برای سفر به تهران دعوت کرده بود. وی در آن دیدار گفته بود: برای ما رابطه با آفریقای جنوبی یک اولویت بسیار مهم است و ما هیچ محدودیتی برای توسعه روابط با این کشور نداریم.

علاو بر این، دو طرف در ۱۱ خرداد ماه سالجاری و در حاشیه نشست دوستان گروه بریکس در کیپ تاون آفریقای جنوبی دیدار کرده بودند.

قرار است «سید ابراهیم رئیسی» رئیس جمهور ایران، در آبان ماه سفر دوجانبه رسمی به آفریقای جنوبی داشته باشد. رئیس جمهور در شهریور ماه نیز برای شرکت در نشست سران بریکس به ژوهانسبورگ آفریقای جنوبی سفر کرد.

پانزدهمین نشست کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و آفریقای جنوبی به ریاست وزرای خارجه ۲ کشور ۱۹ مرداد ماه در پرتوریا برگزار و امیرعبداللهیان در سفر به این کشور ضمن شرکت در نشست کمیسیون مشترک و دیدار با همتای خود با رئیس جمهور آفریقای جنوبی هم ملاقات کرد.

چهاردهمین نشست کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و آفریقای جنوبی مهر ماه ۱۳۹۸ با حضور محمدجواد ظریف وزیر سابق امور خارجه و خانم «نالدی پاندور» وزیر روابط و همکاری‌های بین‌المللی آفریقای جنوبی در تهران برگزار شد.

انتهای پیام/

ارسال نظر