دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
29 مهر 1402 - 13:15

دولت به تولید سالانه ۲۰ فیلم سینمایی فاخر موظف شد

دولت به تولید سالانه ۲۰ فیلم سینمایی فاخر موظف شد
نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تعیین اهداف کمی سنجه‌های عملکردی ارتقای فرهنگی عمومی و رسانه، دولت را موظف کردند سالانه ۲۰ فیلم سینمایی تولید کند.
کد خبر : 874373

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری علم و فناوری آنا، نمایندگان در جلسه علنی نوبت صبح امروز (شنبه ۲۹ مهرماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی جزئیات لایحه برنامه هفتم توسعه، با ماده ۷۴ این لایحه با ۱۴۰ رأی موافق، ۱۷ رأی مخالف و ۹ رأی ممتنع از مجموع ۱۹۴ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

علی‌اصغر عنابستانی در مخالفت با ماده ۷۴ لایحه برنامه هفتم با انتقاد از اینکه نگاه ما به حوزه فرهنگ سخت‌افزاری است و معطوف به نتیجه نیست، گفت: این نگاه موجب پیشروی در مسیر اشتباه است و باید شاخص‌ها و سنجه‌های عملکردی خود را معطوف به نتیجه مثل افزایش باور‌های دینی، ارتقای اعتماد به نفس ملی و مواردی از این دست کنیم.

حمیدرضا حاجی‌بابایی در موافقت با این ماده گفت: موضوع فرهنگ مسئله‌ای مهم است که باید شرایط را برای ارتقای کیفی شاخص‌ها فراهم کنیم و این مسئله فقط با افزایش کمّیت در سنجه‌ها محقق می‌شود.

محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم با تشکر از نمایندگان مجلس برای توجه به حوزه فرهنگ عنوان کرد: ممکن است در برخی از موارد دستیابی به شاخص‌های تعیین‌شده با اقتضائات فعلی سخت و دشوار باشد؛ اما اعداد قیدشده در جدول ماده ۷۴ در کمیسیون تلفیق و دولت مورد بررسی قرار گرفته، مثلاً تولید ۲۰ فیلم در سال همین امروز نیز قابل دسترسی است. ما در جشنواره پیشِ‌روی فجر به این میزان تولید خواهیم رسید، ولی انتظار داریم در برخی شاخص‌ها اعداد تغییرات جزئی داشته باشد.

وی با اشاره به اهمیت تولیدات پویانمایی اضافه کرد: با وجود اینکه دولت با افزایش ساختار خود مخالف است؛ اما به‌دلیل اهمیت موضوع پویانمایی قصد داریم بنیاد پویانمایی در دولت را راه‌اندازی کنیم تا به این حوزه توجه ویژه شود.

این عضو کابینه دولت سیزدهم در پایان یاد و خاطره هنرمندان فقید تازه‌درگذشته آتیلا پسیانی و داریوش مهرجویی را گرامی داشت.

احمد راستینه هفشجانی سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس هم سنجه‌های تعیین‌شده در جدول را مطابق با اسناد بالادستی دانست و گفت: این سنجه‌ها ما را به اهداف مدنظری که مخالف محترم عنوان کرد، خواهد رساند.

براساس ماده ۷۴ لایحه مذکور در اجرای بند (۱۳) سیاست‌های کلی برنامه هفتم و به‌منظور تحقق اهداف کمّی زیر مطابق با احکام این فصل، اقدام می‌شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر