دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
29 مهر 1402 - 12:26
عضو کمیسیون آموزش مجلس در گفت‌وگو با آنا تأکید کرد؛

ضرورت تقویت صندوق‌های حمایتگر از شرکت‌های دانش‌بنیان

ضرورت تقویت صندوق‌های حمایتگر از شرکت‌های دانش‌بنیان
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: تقویت صندوق‌های حمایت‌کننده از شرکت‌های دانش‌بنیان ضروری است و برنامه هفتم توسعه توجه ویژه‌ای به این بخش دارد.
کد خبر : 874363

مهرداد ویس کرمی، نماینده مردم خرم‌آباد و چگنی در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری علم و فناوری آنا تأکید کرد: تقویت صندوق‌های حمایت‌کننده از شرکت‌های دانش‌بنیان ضروری و برنامه هفتم توسعه توجه ویژه‌ای به این بخش دارد.

وی با اشاره به شرایط  فعلی شرکت‌های دانش‌بنیان و عملکرد برنامه ششم توسعه در این باره افزود: بر اساس برخی از برآوردها فقط حدود 30 درصد از برنامه ششم توسعه در حوزه فناوری و دانش‌بنیان‌ها اجرایی شده و یکی از دلایل آن واقعی نبودن این برنامه‌هاست.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس اظهار کرد: وقتی که برنامه صرفاً بر اساس آرمان‌ها و آرزوها نوشته شود و چگونگی عملیاتی شدن آن در نظر گرفته نشود، نتیجه مطلوبی به دنبال نخواهد داشت.

وی با یادآوری اینکه دولت مجری برنامه‌های توسعه‌ای است، گفت: دولت باید به برنامه باور داشته باشد و برنامه را با توجه به واقعیت‌های موجود و توانمندی‌های خود به مجلس ارائه کند.

به گفته ویس کرمی، اگر ماهیت ورود مجلس به برنامه توسعه به‌گونه‌ای باشد که  توجهی به برنامه‌ها و توان دولت نداشته باشد، طبیعتاً دولت نمی‌تواند برنامه توسعه‌ای را به‌خوبی اجرا کند و این امر درگذشته نیز اتفاق افتاده است .

 نماینده مردم خرم‌آباد و چگنی در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه  در کمیسیون آموزش هنگام بررسی برنامه هفتم توسعه تصمیمات خوبی گرفته شد، اضافه کرد: خوشبختانه در برنامه هفتم توسعه، اصلاحات خوبی در مورد شرکت‌های دانش‌بنیان صورت گرفت. در این زمینه از تمامی ظرفیت‌هایی که در قوانین بالادستی وجود داشت  استفاده و تا جایی که سیاست‌های کلی نظام اجازه می‌داده، موضوع دانش‌بنیان‌ها از سوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس عنوان‌شده تا مشکلی با اجرایی شدن وجود نداشته باشد.

تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان کافی نیست

این نماینده مجلس گفت: تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان در کشور ما کافی نیست. در برخی از کشورهای همسایه تا 60 هزار شرکت دانش‌بنیان در حال فعالیت است؛ اما بر اساس برخی از آمارها به‌تازگی گفته می‌شود که ما تنها  9 تا 10 هزار شرکت دانش‌بنیان داریم.  

وی با یادآوری اینکه در ابتدای فعالیت این دورۀ مجلس تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان فقط 6 هزار شرکت بود، افزود: مقام معظم رهبری تأکید فرمودند که شرکت‌های دانش‌بنیان باید تقویت شوند و خیلی از گره‌های کور و راه‌های میانبر کشور را همین شرکت‌های دانش‌بنیان حل می‌کنند.

ضرورت حمایت از دانش‌بنیان‌ها

ویس کرمی در مجلس اظهار کرد: حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان در فصل‌های آخر برنامه هفتم توسعه جای دارد و در آن تقویت صندوق‌هایی از شرکت‌های دانش‌بنیان حمایت می‌کنند، دیده‌شده است.

نماینده مردم خرم‌آباد و چگنی در مجلس شورای اسلامی گفت: باید بتوانیم سرمایه لازم را برای دانش‌بنیان‌ها تهیه کنیم، بسیاری از شرکت‌های دانش‌بنیان و فعالان آن جوان هستند و ابتکارات فراوانی دارند ولی سرمایه ندارند.

وی کمک به تجاری‌سازی این شرکت‌ها را نیز یکی از راه‌های حمایت از این شرکت‌ها دانست و گفت: اگر بتوانیم در بدو ورود به بازار کار از این شرکت‌ها حمایت کنیم تا ازنظر توان مالی  پابگیرد و ازنظر اقتصادی سودآوری داشته باشد، می‌توانیم جوانان را امیدوار کنیم و مانع از مهاجرات نخبگان خود شویم.

ویس کرمی تأکید کرد: اگر شرکت‌های دانش‌بنیان ما تجاری نشوند و نخبگان از تلاش در این شرکت‌ها ثمری نبینند، مهاجرت می‌کنند و دیگران از بودجه‌ای که برای آموزش آن‌ها هزینه شده و سرمایه انسانی که بالاترین سرمایه کشور است عملاً بهره می‌برند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به نمونه‌های متعدد اقدامات شرکت‌های دانش‌بنیان در حل مشکلات کشور، بیان کرد: به نظر می‌رسد برنامه در این زمینه نسبت به برنامه ششم بهتر و واقع‌بینانه‌تر و اجرای آن‌هم ممکن تراست و خیلی آرمانی و دور از واقعیت نیست.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته