دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
در نشست خبری مطرح شد؛

هیئت‌ها از بدو شکل‌گیری کارکرد ارزشمندی داشتند/ نخستین همایش هیئت بهمن برگزار می‌شود

هیئت‌ها از بدو شکل‌گیری کارکرد ارزشمندی داشتند  نخستین همایش هیئت بهمن برگزار می‌شود
نشست خبری نخستین همایش هیئت و آیین‌های مذهبی با حضور برگزارکنندگان این رویداد برگزار شد.
کد خبر : 874358

به گزارش خبرنگار فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری آنا، نشست خبری نخستین همایش هیئت و آیین‌های مذهبی صبح امروز، بیست و نهم مهر ماه با حضور برگزارکنندگان این رویداد برگزار شد. محمدحسن رجبی دوانی دبیر علمی همایش در ابتدای این نشست سخنانش را با گرامیداشت یاد شهدای فلسطینی در حملات اخیر رژیم صهیونسیتی آغاز کرد و سپس اظهار کرد: نخستین همایش هیئت و آیین‌های مذهبی بهمن ماه با همت مرکز تخصصی احیای امر وابسته به دانشگاه امام صادق و اندیشکده هیئت برگزار می‌شود. این رویداد به یکی از ویژگی‌های خاص مذهب شیعه یعنی هیئت‌های مذهبی است. در هیچ یک از مذاهب اسلامی چنین پدیده‌ای وجود ندارد و در حقیقت هیئت یک امر بزرگ تمدنی شیعی است.

وی افزود: هیئت‌ها از بدو شکل‌گیری دارای کارکرد‌های ارزشمندی بودند و باعث تقویت ایمان و تقویت حس نوع دوستی و آگاهی بخشی به مخاطبان هیئت در مسائل تربیتی و انسانی بودند. برای پاسداشت این پدیده ارزشمند در فرهنگی شیعی، جا دارد ابعاد گوناگون کارکرد هیئت‌ها و دستاوردهایش مورد بررسی قرار بگیرد و راهکار‌هایی برای بالا بردن هرچه بیشتر کارایی هیئت‌ها به دست بیاید.

رجبی دوانی اظهار کرد: ما شاهد آن بودیم که در فتنه سال ۸۸ همین هیئت‌ها و اعضای آن بودند که نهایتا آتش فتنه را خاموش کردند. با این سابقه ارزشمند همایش برگزار می‌شود. با محور‌هایی که کمیته علمی تعیین کردند، فراخوان مقالات داده شده و تا نیمه آبان چکیده مقالات ارسال می‌شود و نسخه نهایی هم تا نیمه آذر دریافت می‌شود تا بعد از بررسی مقالات مقاله‌های منتخب مشخص شوند. البته در این مدت چندین پیش نشست با صاحب نظران تشکیل شده که در خدمت اساتید مختلف هستیم و این پیش نشست‌ها زمینه‌ای را فراهم کرده تا همایش اصلی در بهمن برگزار شود.

اولین هیئت در مدینه شکل گرفته و امیدوارم این روند دامنه گسترده‌تری پیدا کند

محمدرضا سنگری عضو هیئت علمی این رویداد در ادامه نشست درخصوص حملات اخیر رژیم صهیونسیتی به مردم فلسطین اظهار کرد: این رژیم عملکردش ما را یاد وقایع کربلا می‌اندازد. آن‌ها به شیوه حرمله کودک‌کشی می‌کنند و به شیوه شمر آب را بر غزه می‌بندند. ما امتداد کربلا را امروز در غزه می‌بینیم و مسئولیت امروز ما این است که با مظلومان فلسطینی همدردی و همراهی داشته باشیم.

وی درباره این همایش نیز گفت: موضوع هیئت و مسائل مربوط به هیئت به عنوان بزرگترین مسائل مذهبی در جامعه بسیار مهم است و ما می‌خواهیم در این زمینه به بحث و گفت‌وگو بپردازیم و از صاحب نظران بخواهیم در این خصوص قلم بزنند تا این مطالب به ارتقا و اعتلای هیئت‌ها کمک کند.

وی اضافه کرد: ما امیدواریم محصول این همایش در انتهای رویداد کمک کند هیئت‌ها جایگاه مناسب‌تری پیدا کنند. من معتقدم اولین هیئت در مدینه شکل گرفته و امیدوارم این روند دامنه گسترده‌تری پیدا کند. حقیقتا هیئت یک هویت شیعی دارد و وجهی از تمدن ما را روایت می‌کند. ما در کشور‌های مجاور هم هیئت می‌بینیم.

سنگری ادامه داد: شناخت هیئت تنها شناخت یک تشکل نیست، شناخت مردم ماست. یعنی وجه مردم شناسی، جامعه‌شناسی، روانشناسی و شناخت هویت دینی جامعه را دارد. امروز هیئت دیگر فقط برای مدیحه و مرثیه نیست، امروز در لحظه‌های خطیر اجتماعی حضور هیئت را می‌بینیم. در این سال‌ها زمان همه گیری کرونا یا رویداد‌های طبیعی مثل سیل، عملکرد درخشان هیئت‌ها را دیدیم که حتی عملکرد سازمان‌های رسمی که در این میان وظایف تعیین شده‌ای دارند را تحت تاثیر قرار داد. برخی از این هیئت‌ها مشکلات اعتیاد در محله خود را بررسی می‌کنند تا افراد گرفتار در دادم اعتیاد را به خانواده‌هایشان برگردانند.

این محقق با اشاره به جزئیات این رویداد اشاره کرد: منظومه مسائل هیئت جمع‌آوری شده و بیش از ۴۰۰ موضوع در خصوص هیئت‌ها وجود دارد. ما وقتی با یک موضوع مواجه می‌شویم در ابتدا مجهول است و باید ببینیم چه چیز‌هایی در این خصوص مطرح است، اما وقتی بررسی می‌کنیم، متوجه می‌شویم که ابعاد گوناگونی در برابر ما قرار می‌گیرد و در این خصوص ما ۴۰۰ موضوع مختلف مرتبط با هیئت به دست آوردیم. اتفاقات جدیدی به نسبت پیشرفت‌ها و امکانات جدیدی که در دسترس قرار می‌گیرد، ما را به بازتعریف مسائل گوناگون هیئت‌ها می‌کشاند. به عنوان مثال رسانه‌های صوتی و تصویری ما در حال تشکیل هیئت هستند و ما نیاز داریم این مسائل را ببینیم و باید افقی روشن‌تر را پیش روی هیئت‌ها ترسیم کنیم.

وی در پایان سخنانش عنوان کرد: علاقه‌مندان تا ۱۵ آبان فرصت دارند چکیده مقالات خود را برای شرکت ذر این همایش بفرستند، چون احتمالا تمدید نخواهد شد و امیدوارم به این رویداد توجهات لازم بشود تا همه بتوانند در این همایش حضور پیدا کنند.

مشارکت بیش از ۲۰ دانشگاه و مجموعه علمی کشور از شهر‌های مختلف

در ادامه جلسه، حسینی دبیر اجرایی این همایش گفت: در سال‌های اخیر مقام معظم رهبری مطالبه‌ای درخصوص مطالعه درباره هیئت‌ها داشتند و ما تلاش داریم در موضوع هیئت جریان علمی و تحقیقاتی شروع به کار کند. یکی از اقدامات برای تحقق گفتمان علمی در موضوع هیئت همین همایش است که قرار است هر سال تکرار شود و یک دبیرخانه دائم در دانشگاه امام صادق داشته باشد.

وی افزود: ما درخصوص هیئت رویداد زیاد برگزار کردیم، ولی معمولا گردهمایی است و با یک همایش علمی تفاوت عمده‌ای دارد. این همایش هر سال یک محور اصلی و ثابت دارد، امسال بحث تاریخ و گذشته هیئت‌هاست. این همایش شش محور فرعی را هم پوشش می‌دهد که این محور‌ها به تحول و تطور هیئات مذهبی می‌پردازند.

دبیر اجرایی همایش اضافه کرد: بیش از ۲۰ دانشگاه و مجموعه علمی کشور از شهر‌های مختلف در این رویداد مشارکت دارند و حامیان علمی این همایش هستند. از هفته آینده پیش نشست‌های علمی این رویداد برگزار می‌شود، با موضوعات مختلف و در دانشگاه‌های مختلف که اولین پیش نشست در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار می‌شود.

مجددا تاکید می‌کنم که تاریخ ارسال چکیده مقالات تمدید نمی‌شود و شرکت‌کنندگان باید تا تیمه آبان چکیده‌های خود را ارسال کنند. ۲۵-۲۶ بهمن نیز نشست اختتامیه برگزار می‌شود و مقالات برگزیده انتخاب می‌شود.

حسینی در انتهای نشست در پاسخ به خبرنگار آنا درخصوص فرصت کم ارسال چکیده‌ها برای شرکت در همایش گفت: دو هفته برای زمان برای ارسال چکیده مقالات کم نیست، اگرچه فراخوان چند هفته پیش منتشر شده و تا به امروز بیش از ۳۰ چکیده مقاله نیز برای همایش ارسال شده. علاقه‌مندان یک ماه و نیم هم فرصت دارند که مقاله‌شان را بنویسند که این بمان هم به نظرم زمان کمی نیست.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته