دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
29 مهر 1402 - 10:34
صفری خبر داد؛

صدور خدمات مهندسی دانش‌بنیان

صدور خدمات مهندسی دانش‌بنیان
معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه گفت: بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون دلار پروژه‌های دانش‌بنیانی در کشور‌های آمریکای لاتین داریم.
کد خبر : 874317

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری علم و فناوری آنا، مهدی صفری معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه امروز (شنبه) در همایش روز ملی صادرات اظهار کرد: در بخش دانش‌بنیان‌ها تلاش کردیم که صادرات خدمات مهندسی بالایی داشته باشیم. در کشورهایی مانند کشور‌های آمریکای لاتین که بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون دلار پروژه‌های دانش‌بنیانی داریم و از همین‌جا از وزارت صمت بسیار سپاسگزارم.

وی افزود: پس کار صدور خدمات مهندسی ما از شکل سنتی به بخش دانش‌بنیان هم انتقال پیدا کرده که یکی از محور‌های سفر‌های رئیس جمهور به کشور‌هایی هستند که بازدید می‌کنند و متقابلاً از ایران بازدید می‌شود. صادرات تنها راه ارزآوری برای کشور نیست، صدور خدمات فنی و مهندسی و تکنولوژی نیاز یکی از راه‌های مهم ارزآوری است.

صفری گفت: در یک کشوری یک شرکت دانش‌بنیان ایرانی، شبکه‌های انتقال گاز، پمپ‌استیشن‌ها و مانیتور کردن آن را با نرم‌افزار‌های خاص گرفته است و فکر می‌کنم فاز اول آن حدود ۱۰۰ میلیون دلار و جمعاً حدود ۱.۲ میلیون دلار خواهد رسید.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه با تأکید بر اینکه بانک مرکزی توانسته با ۱۲ کشور ارتباط فنی را برقرار کند، اضافه کرد: تحریم‌ها مانع است و دولت هم تلاش می‌کند رفع تحریم کند، اما با همین شرایطی که قبلا می‌گفتند هیچ کاری نمی‌شود کرد صادرات ما سال گذشته به بیش از ۵۴ میلیارد دلار رسید.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته