دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
رئیس واحد الکترونیک دانشگاه آزاد اسلامی:

راهی جز توکل به خدا و قوی‌تر شدن نداریم

راهی جز توکل به خدا و قوی‌تر شدن نداریم
رئیس واحد الکترونیکی در نشست بررسی ابعاد عملیات طوفان الاقصی، از تمام دانشجویان، استادان، متفکران و دغدغه‌مندان برای شرکت در تجمعی که به منظور اعتراض به جنایت‌ها و نسل‌کشی اخیر رژیم منحوس اسرائیل تشکیل می‌شود، دعوت به عمل آورد.
کد خبر : 874084

به گزارش گروه آموزش و دانشگاه خبرگزاری علم و فناوری آنا، عزیز نجف پور آقابیگلو، ریاست واحد الکترونیکی، در نشست «بررسی ابعاد عملیات طوفان الاقصی» که به مناسبت انجام این عملیات غرورآفرین و نیز بمباران وحشیانه بیمارستان المعمدانی با هدف بررسی ابعاد این رویداد‌ها و تحلیل عواقب آن‌ها در تعاملات سیاسی و اقتصادی کشور‌های منطقه و جهان اسلام به میزبانی کانون دانشجویی ایثار واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد اسلامی و با حضور مرتضی شیرودی، استاد علوم سیاسی و دکتر حسین اسلامی، استاد اقتصاد و مدیریت مالی، به‌صورت برگزار شد، ضمن تسلیت این ضایعه و جنایت بزرگ گفت: در طی دهه‌های گذشته این جنایت بار‌ها در منطقه فلسطین انجام شده و ما دیروز برای چندمین بار به طور برجسته اوج جنایتکاری و خباثت این رژیم جعلی و پشتیبانان آن را دیدیم.

وی به تشریح سه جریان موجود در فلسطین پرداخت و افزود: ما در منطقه فلسطین، مسامحتا با سه جریان مواجه هستیم. جریان نخست، صهیونیست‌هایی هستند که بدون کوچک‌ترین رحم و خوی انسانی، هر کاری که در مسیر اهداف دنیایی و قدرت و مصالح دنیایی خود لازم بدانند، انجام می‌دهند. جریانی که هم جنایتکار است هم بر اساس آموزه‌های منحرف شده آیین یهودیت سعی می‌کند تصویری غیرواقع از آن ارائه دهد که بخشی بزرگ از یهودیان دنیا هم با این روندی که توسط صهیونیست‌ها در اسرائیل شکل گرفته است، مخالف هستند. در عرف امروزِ دنیای غرب، هرگونه جنایت یا برخورد نظامی با غیرنظامیان اعم از زنان، کودکان و بیماران، مصداق جنایت جنگی به حساب می‌آید، گاهی ممکن است اشتباه یا شیطنت نظامی و به‌صورت مخفیانه رخ دهد که آن هم در دنیای امروز محل نزاع است و دنیا علیه آن در حال موضع‌گیری است؛ اما در مورد اسرائیل این‌گونه نیست. واقعیت این است که خاخام‌های صادرکننده فتواهایشان به‌صراحت از کشتار زنان و کودکان هم در ایران باستان و هم تجویز آن در دنیای جدید حرف می‌زنند و از طرف دیگر خبرنگارشان دیروز به‌صراحت می‌گوید که افزایش تلفات غیرنظامیان به طبع تأثیراتی در منازعات سیاسی و قدرت در محل منازعه خواهد داشت؛ چنانچه می‌بینیم، این موضع اصلاً قابل‌فهم، تحمل و تصور نیست.

نجف پور گفت: جریان دوم، جریان کشور‌های غربی است که به جد پشتیبان اسرائیل هستند و رژیم صهیونیستی یک‌مهره سیاسی و نظامی در منطقه برای تأمین منافع غرب است که البته این رژیم منحوس، منافع خودشان را هم دارند که طبق عرف و ادبیات خودشان پیگیر آن هم هستند. واقعیت این است که ما اکنون، در عین حال که نظاره‌گر عمق جنایتکاری و حیوان منشی اسرائیل هستیم، صورت واقعی دنیای غرب را که امروز ادعای راهبری تمدن بشری را دارد و تمام کشور‌های دنیا را به دنبال خود می‌کشاند تا به قول خودش آن‌ها را مدرن کند و از لیبرال دموکراسی در دنیا حرف می‌زند و همچنین حمایت صریح این هژمونی جهانی از اسرائیل جنایتکار و تک‌تک جنایت‌هایش را نیز مشاهده می‌کنیم. ما در نقد مبانی دنیای مدرن همیشه گفته‌ایم که وقتی به نام عقلانیت و به اسم انسانِ‌خودبنیاد، از دین عبور می‌شود و به فاهمه صِرف بشری اتکا می‌شود، به دنبال آن با وجوهی از انحرافات بنیادین مواجه می‌شویم که یکی از تجلیات آن همین فاجعه‌ای است که امروز در حال مشاهده آن هستیم. فاجعه‌ای که از قبل نیز شاهد نمونه‌های آن بوده‌ایم. جنگ‌های اول و دوم جهانی را که بیش از چند صد میلیون انسان در خلال آن کشته شدند، مسلمانان و کشور‌های جهان سوم ایجاد نکردند، بلکه همان مدعیان تمدن امروزی، بانیان آن بودند و می‌توان رگه‌های آن را در مبانی نظری تمدن غرب جست جو کرد. امروز این اتفاقات ما را به بررسی مجدد مبانی و ارزش‌ها و مسیر تمدنی مدرن توجه می‌دهد که دوباره آن‌ها را با رویکردی انتقادی بررسی کنیم و ببینیم که آیا وعده تمدن مدرن مبنی بر ایجاد بهشت و آتوپیای زمینی وعده‌ای درست و قابل تحقق است؟ و اصلاً در واقع چه شده است؟ شما هر جای دنیا چرخ می‌زنید اگر ذره‌ای منافع غرب به خطر بیفتد با وحشیانه‌ترین و البته موذیانه‌ترین روش‌های ممکن سعی می‌کنند اهداف خود را تأمین کنند. تا دیروز که بحث جریان آزاد اطلاعات لقلقه زبان تمام منادیان و غمخواران بزرگ جامعه بشری در جهان بود و تابعان وطنی‌شان به کرات آن را تکرار می‌کردند، الان چه شده است که به طور متحد تلگرام، واتس اپ، توییتر و تمام گروه متا، پیام‌های حماس را سانسور و از روی پلتفرم‌های خود حذف می‌کنند و اجازه می‌دهند که جریان اسرائیلی، آمریکایی و غربی، یک طرفه از اتفاقی که در غزه در حال رخ دادن است روایت کنند؟ مگر قرار نبود جریان آزاد اطلاعات باشد؟ عرض من این است که ما با یک دروغ سیستماتیک بسیار بزرگ در دنیا مواجه هستیم و در این اتفاق، این دروغ در حال فاش شدن است؛ و عرض خواهم کرد که چکار باید انجام دهیم.

وی تأکید کرد: محور سوم، مسلمانان به‌خصوص حاکمان مسلمانی هستند که به مسلمانی خود پایبند نیستند و یا غفلت، آن‌ها را گرفته یا خیانت می‌کنند و رفتار‌های منافقانه یا منفعلانه از خود بروز می‌دهند. به قول مرحوم امام خمینی اگر هرکدام از مسلمانان یک سطل آب می‌ریختند، الان اسرائیل را آب برده بود. از یک طرف رئیس‌جمهور ترکیه این اتفاق را محکوم می‌کند و از طرف دیگر کشتی حامل ده‌ها تن مواد غذایی را به اسرائیل می‌فرستد تا خدای‌ناکرده این‌ها دچار گرسنگی و آزار و اذیت نشوند و این نمونه‌ای از رفتار منافقانه است. مشکل بعدی که با آن مواجه هستیم، عدم اجماع میان حاکمان جهان اسلام و متعاقباً عدم اهتمام آنان است که مورد انتقاد توده مردم مسلمان جهان است. حقیقت این است که رفتار‌های اسرائیل موجب افشاء خط نفاق و عدم تقید به چهارچوب دین می‌شود. واقعیت این است که بالاخره باید در قبال این جنایتی که علیه برادران، خواهران، کودکان و فرزندان ما در فلسطین رخ می‌دهد، موضع گرفت و بالاتر از آن اقدام عملی کرد و لازم است که حتماً عاقلانه، هوشمندانه آن را مورد واکاوی و اقدام قرار داد.

 نجف پور به بیان راهکار پرداخت و گفت: این واقعیت‌ها که عرض کردم نشان می‌دهد که ما هیچ راهی جز ۱- اعتماد به خدا و ۲- قوی شدن نداریم. اعتماد به خداوند که به طبع، نتیجه ایمان مؤمنان به وعده‌های الهی است و قوی شدن و جهان اسلام قوی؛ گفتمانی است که امروز باید در میان ما حاکم شود. جهان اسلام، توده‌های مردم، حکومت‌ها و مشخصاً جریان شیعی که اکنون جریانی پیشرو در توسعه روشمند و عاقلانه و قدرتمند شدن جهان اسلام است، باید نقشش را به‌صورت بهینه در عرصه‌های مختلف حکمرانی ایفا کند.

او در پایان با تسلیت مجدد، از تجمعی که قرار است امروز بعدازظهر در میدان انقلاب شکل بگیرد خبر داد و به نمایندگی از هیئت‌رئیسه واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد اسلامی، از تمام دانشجویان، استادان، متفکران، دغدغه‌مندان برای شرکت در این تجمع دعوت به عمل آورد.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته