دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
27 مهر 1402 - 11:49

رئیسی: وتوی قطعنامه توقف جنایات صهیونیست‌ها ظلم مضاعف به مردم فلسطین است

رئیسی: وتوی قطعنامه توقف جنایات صهیونیست‌ها ظلم مضاعف به مردم فلسطین است
رئیس‌جمهور با اشاره به نسل‌کشی و جنایات رژیم صهیونیستی در غزه گفت: وقتی در مقابل ظلم به مردم مظلوم غزه که خانه‌های‌شان بر سرشان ویران شده است قطعنامه‌ای برای جلوگیری از این جنایات به شورای امنیت سازمان ملل می‌رود و وتو می‌شود، ظلم مضاعف به مردم فلسطین است.
کد خبر : 874074

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری علم و فناوری آنا، حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور اسلامی ایران در همایش تجلیل از دستاوردها و تکریم فعالان نظام بهداشت کشور در دولت مردمی ضمن گرامیداشت و ادای احترام به روح شهدای مظلوم غزه گفت: این روزها روزهای بسیار سختی برای امت اسلامی و مردم جهان است که شاهد جنایات هولناک مستکبران عالم و نظام سلطه علیه مردم مظلوم غزه هستند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه این جنایات نسبت به هر کسی نارواست اما نسبت به کودکان بسیار حزن‌آور، اندوهناک و خشم آور است، تصریح کرد: خشم و نفرتی که امروز در جهان بر همه ملت‌ها و با همه عقاید و باورها ایجاد شده ناشی از نظم ناعادلانه جهانی است که در آن به زنان و کودکان این‌گونه ظلم شده و جای ظالم و مظلوم عوض می‌شود.

رئیسی در ادامه وتوی قطعنامه توقف حملات و جنایات رژیم صهیونیستی علیه مردم غزه را ظلمی مضاعف به فلسطینیان و بلکه به بشریت عنوان کرد و گفت: وقتی در مقابل ظلم به مردم مظلوم غزه که یا از خانه‌هایشان بیرون رانده شده و یا خانه‌هایشان بر سرشان ویران شده است قطعنامه‌ای برای جلوگیری از این جنایات به شورای امنیت سازمان ملل می‌رود از ناحیه همان نظام سلطه و در رأس آنها آمریکا وتو می‌شود. ما در چنین جهانی در حال زندگی هستیم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه امروز پرچم دفاع از مظلومین فلسطین که خونشان به خاطر سلطه‌طلبی، استکبار و فزون‌طلبی سلطه‌گران که در رأس آن شیطان بزرگ آمریکا قرار دارد از سوی نظام اسلامی برافراشته شده است خطاب به مدعیان تمدن غربی گفت: آنچه امروز در غزه و علیه مردم مظلوم فلسطین در حال وقوع است تابلویی از مدنیت، آزادی و حقوق بشر ادعایی شماست که دل هر یک از آحاد انسان بر روی زمین را می‌‌آزارد و با همه وجود نسبت به آمریکا و رژیم صهیونیستی خشم و نفرت پیدا می‌کند.

رئیسی در ادامه فجایع در حال وقوع در غزه را نسل‌کشی و جنایت علیه بشریت توسط آمریکا، رژیم صهیونیستی و حامیان آنها توصیف کرد و گفت: ما معتقدیم قطعاً خون شهیدان مظلوم فلسطینی نظم کنونی جهان را به هم خواهد ریخت و نظام عادلانه‌ای را در جهان مستقر خواهد کرد.

رئیس‌جمهور در ادامه با مهم خواندن نقش فعالان حوزه بهداشت و بیان اینکه پیشگیری بهتر از درمان است، گفت: یک اصل عقلانی و قابل دفاع وجود دارد و آن این است، باید پیشگیری کرد که نوبت به درمان نرسد. بهداشت کمک به سزایی به درمان و سلامت جسم، جان و روح و روان جامعه می‌کند.

رئیسی با اشاره به زحمات و جان‌فشانی‌های کادر بهداشت و سلامت به‌ویژه در دوران فراگیری بیماری کرونا، گفت: 370 هزار داوطلب بهداشت در کشور به عنوان یک وظیفه انسانی و اسلامی در حوزه بهداشت و پیشگیری تلاش می‌کنند. جذب 4 هزار نفر از بِهوَرزان در این دولت می‌تواند کمک خوبی برای حوزه بهداشت، درمان و سلامت کشور باشد. همچنین دو هزار طرح بهداشتی از چهار هزار طرح تعریف شده در حوزه بهداشت در این دو سال اخیر فعال شده است.

رئیس‌جمهور توجه به امنیت غذایی و کاهش آلایندگی هوا در حفظ سلامت جامعه را مورد تأکید قرار داد و افزود: در برخی از مناطق وقتی آمار امراض بررسی می‌شود متوجه ارتباط با آلایندگی و آلودگی هوا می‌شویم. امنیت غذایی نیز از اهمیت بسزایی برخوردار است و وزارت جهاد کشاورزی در کنار دیگر دستگاه‌های مرتبط باید نسبت به جلوگیری از امراض احتمالی ناشی از آن اقدام کنند.

رئیسی سلامت خانواده محور را مهم برشمرد و تصریح کرد: پزشک خانواده مهم است و می‌تواند سهم درمان و بستری در سبد هزینه خانواده‌ها  را کاهش دهد؛ به‌طوری‌که هر کسی از اول به مرکز درمانی و بیمارستان مراجعه نکند. پزشک خانواده بهترین مشاور و امین برای هر خانواده است و می‌تواند نقش پیشگیری را داشته باشد.

رئیس‌جمهور تهدید بهداشت و سلامت مردم توسط هر دستگاهی را منکر توصیف کرد و افزود: وقتی از امر معروف و نهی از منکر  می‌گوییم، منظور فقط یک مورد خاص در یک اداره نیست. لذا هر اقدامی که باعث تهدید سلامت مردم است منکر است و باید از وقوع آن جلوگیری کرد.

رئیسی با تأکید بر لزوم فعال‌ شدن شبکه بهداشت در حوزه‌ سلامت، گفت: ما هرچقدر در رابطه با بهداشت سرمایه‌گذاری کنیم ظرفیت وجود دارد؛ لذا من هزینه کردن در حوزه بهداشت را هزینه نمی‌دانم بلکه سرمایه‌گذاری برای کشور است.

رئیس‌جمهور به سفر پیشین خود به نیویورک و دیدار با ایرانیان در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل اشاره کرده و گفت: در یکی از دیدارها بانوی متخصصی آمارهایی از ارتقای سلامت در جمهوری اسلامی ایران مستند به آما ر بانک جهانی ارائه داد که حاکی از این بود که ایران در سال‌های پس از انقلاب اسلامی در مقایسه با کشورهای اروپایی، همسایه و جهان اسلام گام‌های مؤثرتر و بهتری در جهت رفع فقر و بیماری و ارتقای امید به زندگی برداشته است.

رئیسی در همین زمینه گام‌های پرافتخار نظام سلامت در دوران انقلاب را مرهون تلاش‌های فعالین حوزه بهداشت دانسته و تصریح کرد: بهورزان و فعالین حوزه بهداشت سربازان گمنامی هستند که کمتر دیده می‌شوند ولی تأثیرات شگرفی در ارتقای شاخص‌های بهداشتی و سلامت کشور ایفا کرده و می‌کنند.

رئیس‌جمهور برگزاری همایش تقدیر از فعالین حوزه بهداشت را امری مبارک و ضروری قلمداد کرد و بر تقدیر و تشکر مداوم عملی و زبانی از این تلاش‌گران تأکید کرد.

در این گردهمایی بهرام عین‌اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ضمن قدردانی از اهتمام رئیس‌جمهور و دولت به حوزه بهداشت و سلامت گفت: جمهوری اسلامی ایران منحصربه‌فردترین ساختار بهداشت دنیا را دارد و شبکه‌های بهداشت در سراسر کشور و همچنین بهورزان از ابتکارات جمهوری اسلامی ایران هستند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی توجه به پیشگیری‌محوری به جای درمان‌محوری را رویکرد اصلی دولت قلمداد کرده و در این راستا بازسازی و نوسازی شبکه‌های بهداشت و درمان با مشارکت نخبگان و فعالین این حوزه و همچنین تجهیز خانه‌های بهداشت به ابزارها و ملزوماتی ضروری حوزه بهداشت را مورد اشاره قرار داد.

در ابتدای این گردهمایی همچنین تنی چند از فعالین عرصه بهداشت همچون پزشکان خانواده و بهورزان به بیان دیدگاه‌ها و طرح مطالبات خود در حضور رئیس‌جمهور پرداختند.

انتهای پیام/

ارسال نظر