دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
وزیر فرهنگ در جمع سینماداران سراسر کشور:

بنای دولت بر تقویت سینما‌هاست

بنای دولت بر تقویت سینما‌هاست
محمدمهدی اسماعیلی در آیین رونمایی از زیرساخت‌های نوین سینمای ایران گفت: بنای دولت بر تقویت سینما‌ها است و در ما‌ه‌های اخیر شاهد افتتاح ده‌ها سینما در کشور بودیم.
کد خبر : 873983

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگ و جامعه خبرگزاری آنا، آئین رونمایی از زیرساخت‌های نوین سینمای ایران عصر امروز در سینما فرهنگ برگزار شد.

در ابتدای این مراسم که اجرای آن بر عهده وحید رونقی بود، هاشم میرزاخانی مدیرعامل موسسه سینما شهر ضمن گرامیداشت یاد و خاطره زنده‌یاد آتیلا پسیانی و شهدای وقایع روز‌های اخیر غزه به حاضران این جلسه خوشامد گفت. وی برگزاری نخستین گردهمایی مدیران سینما‌ها در روز گذشته که با کارگاه‌های آموزش و جلسات بحث و تبادل نظر همراه بود را یک اتفاق مبارک در این حوزه دانست. در ادامه کلیپی از نشست‌های روز گذشته سینماداران با محوریت معرفی زیرساخت‌های نوین سینمای ایران پخش شد.

در ادامه این نشست محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان کرد: این روز‌ها حال ما خوب نیست و دیدن جنایات عجیبی که دیشب اوج آن را در واقعه تلخ بیمارستان شهر غزه شاهد بودیم همه ما را خشمگین و ناراحت کرده است. جنایاتی که چهره وحشیانه رژیم صهیونیستی را بیش از پیش به جهانیان نشان داد. ما مفتخریم که شاهد هستیم که مسیر اضمحلال این رژیم در حال طی شدن است. طبیعی است که صهیونیست‌ها با این جنایت‌ها در پی ایجاد رعب و وحشت هستند.

اسماعیلی با گرامیداشت یاد و خاطره بزرگان درگذشته سینمای ایران، زنده‌یادان آتیلا پسیانی و داریوش مهرجویی اظهار کرد: بنای ما در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر اساس ایجاد عدالت فرهنگی است تا بتوانیم امکان و دسترسی‌های شایسته‌ای را برای مردم فراهم کنیم.

وی افزود: حوزه سینما پرجاذبه‌ترین بخش هنر‌های نمایشی است. با وجود این که برخی مدعی بودند با وجود رسانه‌های نوین، عمر سالن‌های سینما به پایان رسیده و باید مخاطبان را صرفا پای ابزار‌های هوشمند مثل تلفن همراه ببینم، اما چه در کشور ما و چه در کشور‌های دیگر صنعت ساخت سالن‌های سینما با همه فراز و نشیب‌هایش در مسیر رشد است.

اسماعیلی عنوان کرد: در چین ۸۳هزار سالن سینما وجود دارد و ترکیه با جمعیتی مشابه ما ۶هزار سینما دارد، کشور فیلیپین نیز حدود هزار سالن سینما دارد. در این میان معتقدیم که اقتصاد فرهنگ و هنر باید تقویت شود. این روز‌ها آمار فروش سینما در بهترین دوران خودش قرار دارد و مخاطبان آن‌ها را پسندیده‌اند. در حوزه فیلم کودک و نوجوان گیشه با رویکرد‌های نوین رونق پیدا کرده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: سینما یکی از کانون‌های مهم اجتماعی کشور است که باید این ویژگی فهم شود. مردم در سینما خود را در اختیار یک روایت داستانی قرار ا می‌دهند و با آن حس غم‌، شادی، تر س و... را تجربه می‌کنند. این شرایط در بستر‌های دیگر فراهم نیست. بنای دولت بر تقویت سینما‌ها است و در ما‌ه‌های اخیر شاهد افتتاح ده‌ها سینما در کشور بودیم.

وی ادامه داد: در شورای عالی سینما وزیر آموزش و پرورش گفت ما ۵۰۰سالن داریم که من گفتم حاضریم این سالن‌ها را تجهیز کنیم یا با همکاری دانشگاه‌ها این حرکت را ادامه دهیم. هر چقدر اهالی سینما از عوامل فنی و حرفه‌ای تا شما سینماداران عزیز از وضعیت اقتصادی سینما راضی باشید ما خوشحالیم و برنامه ما این است که این وضع را تقویت کنیم، در دولت آمادگی کامل برای حمایت از صنعت سینما وجود دارد.

اسماعیلی با اشاره به حمایت‌های دولت از این صنعت افزود: به آقای خزاعی بار‌ها گفتم و بازهم می‌گویم که ما در دولت هیچ مانعی برای حمایت از سینما نداریم. ما برای تمام مراحل تولید‌ فیلم‌های سینمایی از نگارش فیلمنامه گرفته تا کارهای پیش تولید، پس تولید و کارهای آماده‌سازی برای اکران آماده همکاری هستیم. در این میان هرکسی که مسئولیتی در سینما دارد از اهالی سینما است و این افراد می‌توانند از کارهای مختلف گره‌گشایی کنند. من به آینده سینمای ایران خیلی امیدوارم و برنامه ما این است که تا پایان دولت آقای رئیسی، در هر شهرستان به بالای صد هزار نفر سینما برسیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان سخنانش گفت: صنعت سینما متعلق به چند نفر یا یک گروه نیست متعلق به همه مردم است. ما فیلم می‌سازیم که با مردم صحبت کنیم و باید این فیلم‌ها برای مردم باشد. سینما نیز باید امیدوارکننده باشد و به جوانان و مخاطبان حس افتخار بدهد و آینده‌ای پرامید را به نمایش بگذارد.

انتهای پیام/

ارسال نظر