دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
در گفت‌وگو با آنا تأکید شد؛

بهبود قوانین مرتبط با فعالیت‌های اقتصادی دانش‌بنیان‌ها

بهبود قوانین مرتبط با فعالیت‌های اقتصادی دانش‌بنیان‌ها
نماینده مردم در مجلس با اشاره به بهبود قوانین مرتبط با فعالیت و حضور دانش‌بنیان‌ها دربخش‌های مختلف اقتصادی کشور، گفت: وضع قوانین مرتبط با دانش‌بنیان‌ها بهبود یافته و قانون جهش دانش‌بنیان‌ها نیز نقشه راه خوبی برای این شرکت‌ها شده است و در زمینه قانون، خلاء وجود ندارد.
کد خبر : 873876

سیدکریم حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری علم و فناوری آنا درباره دلایل مشارکت اندک دانش‌بنیان‌ها در اقتصاد کشور، عنوان کرد: در سال‌های اخیر پس از تاکیدات مقام معظم رهبری توجه دولت به دانش‌بنیان‌ها و نقش موثر آن‌ها در اقتصاد به خوبی درک شده است. در این سال‌ها شرکت‌های دانش‌بنیان در برخی از صنایع مانند نفت و گاز ورود پیدا کرد‌ه‌اند و به طور مثال در تامین قطعات برای تاسیسات نفتی، خطوط لوله و سایر بخش‌ها نقش دانش‌بنیان‌ها افزایش یافته است.

بهبود قوانین مرتبط با دانش‌بنیان‌ها

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به بهبود قوانین مرتبط با فعالیت و حضور دانش‌بنیان‌ها دربخش های مختلف اقتصادی کشور، خاطرنشان کرد: وضع قوانین مرتبط با دانش‌بنیان‌ها بهبود یافته و قانون جهش دانش‌بنیان‌ها نیز نقشه راه خوبی برای این شرکت‌ها شده است و در زمینه قانون، خلاء وجود ندارد.

راه‌های نپیموده در تقویت و حضور دانش‌بنیان‌ها در اقتصاد

حسینی با بیان اینکه مدیران و مسئولان نیز به دنبال تاکیداتی که بر حضور دانش‌بنیان‌ها در اقتصاد شده است، توجه بیشتری به این شرکت‌ها داشته‌اند، تصریح کرد: به طور قطع راه‌های نپیموده در تقویت و حضور دانش‌بنیان‌ها در اقتصاد کشور و تولید ناخالص ملی بیش از راه‌های پیموده‌شده است.

افزایش سهم دانش‌بنیان‌ها در اقتصاد منوط به همکاری متقابل میان صنایع و شرکت‌های دانش‌بنیان

وی با تاکید براینکه افزایش سهم دانش‌بنیان‌ها در اقتصاد منوط به همکاری متقابل میان صنایع و شرکت‌های دانش‌بنیان است، تصریح کرد: صنایع باید از حضور دانش‌بنیان‌ها در مجموعه‌ها و واحد‌های صنعتی استقبال کنند تا بهبود شرایط تولید و افزایش بهره‌وری ناشی از حضور این شرکت‌ها حاصل شود.

نماینده مردم اهواز در مجلس درباره حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و نظرات متفاوتی که در این زمینه وجود دارد، عنوان کرد: حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان ضروری است، اما باید در این مسیرتدابیری اتخاذ شود. ممکن است حمایت‌ها با مشکلاتی نیز همراه باشد به طور مثال ممکن است برخی از شرکت‌ها به صورت سوری ثبت و از تسهیلات شرکت‌های دانش‌بنیان استفاده کنند.

دانش‌بنیان‌ها

وی با بیان اینکه در زمان‌هایی که حمایت‌ها زمینه‌ساز ایجاد رانت است باید نظارت لازم نیز وجود داشته باشد، خاطرنشان کرد: باید مراقب لازم صورت گیرد تا زمینه سوءاستفاده از رانت از بین برود و نگرانی‌ها در این زمینه بی‌مورد نیست، اما ما حمایت از دانش‌بنیان‌ها را یک اصل می‌دانیم.

این نماینده مجلس تصریح کرد: متولی و نهاد مرجع برای رسیدگی یا ساماندهی دانش‌بنیان‌ها، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است و وزارتخانه‌ها نیز باید عملکرد مثبتی در زمینه حمایت و افزایش نقش دانش‌بنیان‌ها در اقتصاد داشته باشند.

پیش‌بینی‌های برنامه هفتم توسعه برای حضور دانش‌بنیان‌ها

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس درباره پیش‌بینی‌های برنامه هفتم توسعه برای حضور دانش‌بنیان‌ها اظهار کرد: باید حمایت‌ها در این زمینه ادامه یابد و برنامه هفتم توسعه نیز پیش‌بینی‌هایی در این زمینه دارد.

انتهای پیام/

ارسال نظر