دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

بیانیه وزارت دفاع به مناسبت پایان تحریم‌های موشکی ایران در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت

بیانیه وزارت دفاع به مناسبت پایان تحریم‌های موشکی ایران در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت
وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در بیانه‌ای به مناسبت پایان تحریم‌‌های موشکی ایران در قطعنامه ۲۲۳۱ تاکید کرد که مصمم به پیگیری تقویت قابلیت‌های موشکی و تسلیحاتی براساس الزامات دکترین امنیت ملی کشور است.
کد خبر : 873814

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری علم و فناوری آنا، وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح در خصوص پایان تحریم‌های موشکی شورای امنیت سازمان ملل بیانیه‌ای صادر کرد.

در بخشی از این بیانیه آمده است: امروز به موجب قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل، محدودیت هشت ساله این شورا در خصوص فعالیت‌های موشک بالستیک ایران و نیز عرضه، فروش و انتقال مواد، تجهیزات، فناوری و اقلام و کالا‌های مرتبط با توسعه توانمندی موشکی ایران به پایان می‌رسد و همانطور که جمهوری اسلامی ایران در تجربه نشان داده است، این مقطع زمانی را فرصتی می‌داند تا از آن در جهت اثبات اقتدار و حقانیت خود و همچنین تقویت توانمندی‌های دفاعی بهره‌گیری کند .

همچنین در بخش دیگری تاکید شده است که جمهوری اسلامی ایران مانند هر کشور دیگری، بر اساس حقوق بین الملل محق به انتخاب ابزار دفاعی خود است. تقویت قابلیت‌های موشکی ایران نیز در راستای رفع نیازمندی‌های دفاعی مشروع و زمینه سازی برای اجرای «دفاع از خود» مطابق با ماده ۵۱ منشور ملل متحد است. در این راستا، وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح در چارچوب مأموریت‌های ذاتی خود، مصمم به پیگیری تقویت قابلیت‌های موشکی و تسلیحاتی براساس الزامات دکترین امنیت ملی کشور است.

وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران در این بیانیه  ضمن تاکید بر هوشیاری در مقابل هرگونه توطئه سازی غرب و ناتو و اهداف آن‌ها در اتهام زنی‌های بی اساس برای فرار از شکست و ناکامی ها، بر محور‌های زیر تاکید کرد:

۱. در دکترین دفاعی جمهوری اسلامی ایران، احترام به حاکمیت، تمامیت ارضی و استقلال کشور‌ها و همچنین پایبندی عادلانه به معاهدات بین المللی مورد تاکید است.

۲. تجربه چهار دهه گذشته، ملت ایران را در دستیابی به مولفه‌های قدرت ملی متکی بر منابع مادی و معنوی مصمم‌تر ساخته است و اکنون جمهوری اسلامی ایران به اقتدار دفاعی و امنیتی قابل ملاحظه‌ای دست یافته که موجب دگرگون شدن پیش فرض‌ها و معادلات غرب و ناتو گردیده و اتهامات جدید علیه کشورمان صرفا برای احیای سیاست بازدارندگی غربی صورت می‌گیرد.

۳. جمهوری اسلامی ایران بر این باور است که اتهامات در خصوص دخالت در جنگ اوکراین مبتنی بر اطلاعات ساختگی است که صرفا با اهداف مغرضانه مطرح می‌شود. منازعه‌ای که ریشه آن را باید در زیاده خواهی ناتو به ویژه آمریکا و برخی کشور‌های اروپایی جستجو کرد که پس از وقوع نیز به جای تلاش برای پایان بخشی به آن، خود مشوق استفاده از سلاح‌های مختلف از جمله تسلیحات ممنوعه در این جنگ هستند.

۴. وزارت دفاع جمهوری اسلامی ایران انتظار دارد، اقدامات و تحرکات برخی کشور‌های عضو ناتو در حمایت از تروریسم، تجزیه طلبی و افراط گرایی که هزینه‌های زیادی را متوجه ملت‌های منطقه و ایران نموده، پایان یابد و ناتو از تجربیات شکست در منطقه به ویژه در عراق، سوریه و افغانستان درس عبرت بگیرد.

۵. جمهوری اسلامی ایران در قبال همه اتهامات غرب، در جایگاه مدعی قرار دارد. ایران در عین حال که بزرگ‌ترین قربانی تروریسم در منطقه است، پر افتخارترین کشور در خط مقدم مبارزه با تروریسم می‌باشد و در این مسیر، بزرگترین اسطوره‌های ضد تروریسم را تقدیم آرمان‌های والای الهی و انسانی نموده است. این در حالیست که برخی کشور‌های عضو ناتو تبدیل به میزبان و پناهگاه امن برای تروریست‌ها شده اند که خود آشکار کننده اجرای استاندارد دوگانه در حمایت تروریسم است و باز مهندسی آن را در منطقه و جهان به طور جدی در دستور کار قرار داده اند.

در ادامه این بیانیه با اشاره به پایان یافتن همه محدودیت‌های تسلیحاتی اعمال شده در قطعنامه ۲۲۳۱، وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح با ایجاد و تقویت همکاری‌های دفاعی دوجانبه و چندجانبه، به پیگیری برنامه‌های خود برای تقویت تجارت قانونی تسلیحات و همچنین رفع نیازمندی‌های مرتبط با امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران ادامه داده و مصمم‌تر از گذشته بر نقش آفرینی در محیط بین المللی خواهد پرداخت و بدخواهان نیز بدانند ایستادگی و پایبندی ملت ایران نسبت به آرمان‌های اصیل انقلاب اسلامی در مقابل آماج اتهامات و دروغ پردازی‌های دشمنان متوقف نخواهد شد.

در این بیانیه تاکید شده است که وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح همگام با همه ارکان نیرو‌های مسلح کشور تحت هدایت‌ها و تدابیر ابلاغی آماده  دفاع همه جانبه از منافع ملت و دستاورد‌های انقلاب اسلامی است و در این راستا، گام‌های محکم تری را در مسیر ارتقای اقتدار ملی و دفاعی از طریق امید آفرینی، امنیت سازی و مدیریت جهادی همراه با علم و معنویت برخواهد داشت.


انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته