دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
آنا گزارش می‌دهد؛

بدرقه پیکر زنده‌یاد مهرجویی به خانه‌ ابدی/ برومند: می‌مانیم و با اسرائیل می‌جنگیم+ فیلم

بدرقه پیکر زنده‌یاد مهرجویی به خانه‌ ابدی  برومند: می‌مانیم و با اسرائیل می‌جنگیم+ فیلم
مراسم تشییع پیکر زنده‌یاد داریوش مهرجویی امروز چهارشنبه ۲۶ مهر در پهنه رودکی برگزار می شود و در ادامه پیکر این کارگردان فقید و همسرش به قطعه هنرمندان بهشت زهرا بدرقه خواهد شد.
کد خبر : 873801

گروه فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری آنا، سید مرتضی حسینی ـ مراسم تشییع پیکر زنده‌یاد داریوش مهرجویی امروز چهارشنبه ۲۶ مهر در پهنه رودکی برگزار می شود و در ادامه پیکر این کارگردان فقید و همسرش به سوی قطعه هنرمندان بهشت زهرا بدرقه خواهد شد.

بر اساس مشاهدات خبرنگار آنا، دوستداران این کارگردان فقید از ساعتی قبل در پهنه رودکی حاضر شده و در انتظار آغاز مراسم هستند.

مراسم رسمی تشییع داریوش مهرجویی و وحیده محمدی‌فر ساعت ۱۰ با تلاوت آیاتی از قرآن مجید آغاز شد.

بر اساس این گزارش، از جمله هنرمندان حاضران می‌توان به نام‌هایی چون؛ حمید نعمت الله، مرتضی شایسته، مسعود کیمیایی ، مسعود‌ کرامتی، داریوش فرهنگ، ابوالحسن داودی، سیروس الوند، همایون ارشادی، مازیار میری، مانی حقیقی، محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی، مجید زین‌العابدین مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی، فرامرز قریبیان، سام قرببیان، کوروش سلیمانی، ایرج راد، بیوک‌ میرزایی، بهرام رادان، حبیب دهقان‌نسب، بهمن فرمان‌آرا و .... اشاره کرد، همچنین فرزندان مرحوم و مرحومه نیز در مراسم حاضر هستند.

حضور گسترده علاقه‌مندان سینما برای بدرقه پیکر زنده‌یاد داریوش مهرجویی+ فیلم

بهرام رادان نخستین سخنران این مراسم بود، او در ابتدا از حاضران خواست به احترام ورود پیکر این فیلم‌ساز و همسرش به پا خیزند.

علی نصیریان به دلیل حضور در خارج از کشور پیام تصویری ارسال کرده بود که توسط فرهاد آییش پخش شد.

نصیریان در این پیام صوتی گفت: در بیماری با فکر و خیالت به سر می‌برم. من فرو ریختم و بی خواب شدم. چه کنم؟ از اولین کار خلاقه‌ات در کنارت بودم تا آخرین کار اما الان نیستم. ای مهر فرزانه! این چه روزگاری است؟!

سیستم صوتی مراسم به حدی ضعیف است که حاضران در مراسم سخنان مهمانان را به سختی می‌شنوند و این مساله اعتراض‌هایی را در بر داشته است.

بهمن فرمان آرا دیگر سخنران این مراسم بود. او گفت: داریوش جان قرار نبود این ملاقات اینجا انجام شود. ما کجا زندگی می‌کنیم؟ یکی از بزرگترین هنرمندان این مملکت باید سلاخی شود؟ هر هفته قرار است اینطور جمع شویم برای یک نفر دیگر که می‌رود؟ با این حال تشکر می‌کنم از اینکه آمدید.

در ادامه مراسم محسن امیریوسفی رئیس کانون کارگردانان هم بیانیه‌ای را خواند. 

علی مصفا (بازیگر) نیز در این مراسم با حضور در جایگاه، پیام فریار جواهریان (همسر سابق) و صفا مهرجویی را قرائت کرد.

مرضیه برومند مدیرعامل خانه سینما دیگر سخنران این مراسم بود که در سخنانی ابراز داشت: الان قاصرم از صحبت و عظمت دردی که خانه سینما به دوش می‌کشد. ما کارگردان بزرگ و تأثیرگذارترین فیلمساز ایران را از دست دادیم. او باعث شد سازمان انتقال خون تاسیس شود آن هم در شرایطی که فیلم «دایره مینا» دو، سه سال ممنوع بود. فیلم «گاو» نیز همین طور بود. از مسئولان برای همراهی در این مراسم و مراسم آتیلا پسیانی قدردانی می‌کنم و از آنها می‌خواهم شرایط فعالیت جوان‌های سینما را فراهم کنید. از این‌ها نترسید. ‌بگذارید کارشان را بکنند. آستانه درد هنرمندان کم است ولی سیاستمداران آستانه تحمل بالایی دارند. ما همراه تمامی صلح‌دوستان جهان هستیم. گرچه هنرمندان زود ناراحت می‌شوند، اما ما ماندیم در این سرزمین چون مردم را دوست داریم، ما کنار شماییم و با اسرائیل و رژیم صهیونیستی هم می‌جنگیم. ما همراه همه صلح دوستان جهان هستیم.

بهرام رادان در ادامه پیامی از کیانوش عیاری کارگردان خواند چراکه او در بستر بیماری است و اعلام کرد که متاثر است از این اتفاق و از ویژگی‌های داریوش مهرجویی گفت.

در این مراسم همچنین پیام صوتی دختر بزرگتر مهرجویی برای حاضران پخش شد.

مونا مهرجویی دختر مهرجویی با تشکر از حاضران گفت: تنها احساسی که دارم این است که مامان و بابا کنارم ایستاده‌اند تا من نیفتم. امیدوارم قاتلین زودتر پیدا شوند و به قول بابام قاتلین بین ما هستند.

زنده‌یاد داریوش مهرجویی کارگردان به‌نام سینمای ایران و همسرش وحیده محمدی‌فر جمعه شب (۲۲ مهر ماه) در ویلای شخصی خود به قتل رسیدند. پلیس تاکنون تعدادی مظنونان این فاجعه را دستگیر کرده است.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته