دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
25 مهر 1402 - 19:00

وزیر ازبکستانی: قصد داریم پژوهشکده‌ای مانند پژوهشکده صنایع‌دستی ایران تأسیس کنیم

وزیر ازبکستانی: قصد داریم پژوهشکده‌ای مانند پژوهشکده صنایع‌دستی ایران تأسیس کنیم
وزیر اکولوژی، محیط‌زیست و تغییرات اقلیمی ازبکستان با اشاره به سفر خود به تهران گفت: پژوهشکده‌ای را در حوزه صنایع‌دستی در سفر به ایران دیدیم و قصد داریم در یکی از دانشگاه‌های سمرقند این پژوهشکده راه‌اندازی شود و در سفر بعدی شما به ازبکستان از این مجموعه بازدید کنید.
کد خبر : 873745

به گزارش گروه فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری آنا، عزت‌الله ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی که به ازبکستان سفر کرده است، در دیدار با یکی از وزیران دولت ازبکستان از اعلام آمادگی ایران برای لغو روادید بین دو کشور خبر داد.

ضرغامی که برای حضور در نشست مجمع عمومی و شورای اجرایی سازمان جهانی گردشگری (UNWTO)  به شهر سمرقند سفر کرده است، در دیدار با عزیز عبدالحکیم‌اف ـ وزیر اکولوژی ازبکستان ـ پیشنهاد لغو روادید بین ایران و ازبکستان را مطرح کرد و افزود: اقدامات لازم انجام شده و ما در ایران پیگیر این هستیم که لغو روادید را بین دو کشور اجرایی کنیم.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با اشاره به تلاش‌های دولت ازبکستان برای توسعه گردشگری، اظهار کرد: رئیس‌جمهوری ازبکستان از سال‌های گذشته توجه خوبی به حوزه گردشگری دارد. یکی از کارهای خوب رئیس‌جمهوری ازبکستان انتخاب شما به این مسئولیت بوده است که انگیزه و توانمندی زیادی دارید و می‌توانید اتفاقات خوبی را رقم بزنید.

ضرغامی گفت: وقتی بخارا را بازدید کردم احساس کردم ما و شما چقدر به هم نزدیک هستیم. ما از آمدن گردشگران ازبکستانی به ایران حمایت می‌کنیم و همچنین اعتقاد داریم گردشگران ایرانی که قصد سفر خارجی دارند ازبکستان را با توجه به وجود سمرقند و بخارا در اولویت قرار دهند.

او اضافه کرد: یکی دیگر از موضوعاتی که پیش‌تر با شما صحبت کردیم درباره گردشگری زمینی بود. قرار است با حضور مدیران ترکمنستان، مسیر تردد گردشگران سه کشور ایران، ازبکستان و ترکمنستان را تسهیل کنیم تا تردد زمینی راحت‌تری داشته باشند.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خطاب به وزیر اکولوژی ازبکستان در ادامه این پیشنهاد گفت: شما با بسیاری از کشورها در لغو روادید اقدامات خوبی انجام داده‌اید، این لغو روادید را درباره ایران نیز انجام دهید.

عزیز عبدالحکیم‌اف ـ وزیر اکولوژی، محیط‌زیست و تغییرات اقلیمی ازبکستان ـ نیز در این دیدار با ابراز خوشحالی از دیدار با ضرغامی در سمرقند، ‌ بیان کرد: امیدوارم در ادامه این دیدار در آینده نتایج مناسبی داشته باشد.

او گفت: در نظر داریم در آینده کارهای بزرگی در حوزه گردشگری انجام دهیم و در سال ۲۰۲۵ در شهر بخارا یک مراسم ویژه برای گردشگری برگزار خواهیم کردیم.

وزیر اکولوژی ازبکستان گفت: در دیدار با شما در شهر باکو توافق کرده بودیم یکی از شهرهای ازبکستان را به‌عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام در سال ۲۰۲۵ معرفی کنیم و از تمام وزرا برای حضور در این مراسم دعوت می‌کنیم. همچنین در شهر سمرقند یک دانشگاه با موضوع گردشگری تأسیس کردیم، در این دانشگاه دو استاد از ایران و شش دانشجوی ایرانی داریم. من رئیس همین دانشگاه هستم.

وزیر اکولوژی، محیط‌زیست و تغییرات اقلیمی ازبکستان همچنین با اشاره به سفر خود به تهران یادآور شد: پژوهشکده‌ای را در حوزه صنایع‌دستی در سفر به ایران دیدیم و قصد داریم در یکی از دانشگاه‌های سمرقند این پژوهشکده راه‌اندازی شود و در سفر بعدی شما به ازبکستان از این مجموعه بازدید کنید.

انتهای پیام/

ارسال نظر