دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
زالی تأکید کرد؛

ضرورت ارتباط دانشگاه با خانواده دانشجویان برای اجرای برنامه‌های فرهنگی و آموزشی

ضرورت ارتباط دانشگاه با خانواده دانشجویان برای اجرای برنامه‌های فرهنگی و آموزشی
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در مراسم «مسیر همدلی» که به‌منظور گسترش ارتباط خانواده نودانشجویان با دانشگاه، برگزار شد، گفت: در سیستم‌های آکادمیک معتبر جهانی خانواده‌ها نقش مؤثری را در برنامه‌های فرهنگی و آموزشی دانشگاه در اختیار دارند.
کد خبر : 873740

به گزارش گروه آموزش و دانشگاه خبرگزاری علم و فناوری آنا، علیرضا زالی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در مراسم آشنایی و ارتباط خانواده نو دانشجویان با دانشگاه تحت عنوان مراسم «مسیر همدلی» که ظهر امروز در تالار امام خمینی (ره) دانشکده پزشکی دانشگاه برگزار شد، نودانشجویان را معماران نوین نظام سلامت کشور توصیف کرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از والدین نودانشجویان که فرزندانشان را در خدمت دانش و در مسیر زدودن آلام مردم قرار داده‌اند، قدردانی کرد.

وی ضمن ابراز امیدواری برای حفظ ارتباط دانشگاه با والدین، به ظرفیت‌های این ارتباط برای بهره‌مندی برنامه‌های فرهنگی و آموزشی دانشگاه اشاره کرد.

رئیس دانشگاه با اشاره به حرکت دانشگاه‌ها از دانشگاه‌های نسل دوم به دانشگاه‌های نسل سوم و چهارم، تصریح کرد: دانشگاه‌های نسل سوم و چهارم از فعالیت صرف در حوزه آموزش و پژوهش گذر کرده‌اند و در عرصه‌های اجتماعی نقش‌آفرینی می‌کنند. بسیاری از سنجه‌های ارزیابی در نظام تطبیقی دانشگاه‌ها بر پایه مسئولیت‌پذیری اجتماعی تعریف می‌شود.

 زالی در ادامه اظهار کرد: برنامه‌های فرهنگی و جهادی همچون ویزیت رایگان در مناطق کمتر برخوردار اگرچه دامنه وسیعی از فعالیت دانشجویان را تشکیل نمی‌دهد، اما آن‌ها را با مسئولیت اجتماعی‌شان آشنا می‌کند.

وی فرق عمده دانشجویان پزشکی و گروه‌های سلامت را با سایر گروه‌های تحصیلی در وزارت علوم، ورود سریع دانشجویان به مسیر ارائه خدمت دانست و افزود: انتظامات درسی و مقرراتی دانشگاه نیز به همین منظور است چرا که تأخیر در ورود به عرصه اشتغال فرد را از محیط رقابتی محروم می‌کند.

رئیس دانشگاه در ادامه با اشاره به قدمت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی عنوان کرد: این دانشگاه با در اختیار داشتن بزرگ‌ترین جمعیت تحت پوشش برای ارائه خدمات بهداشتی و درمانی یکی از با قدمت‌ترین مراکز آکادمیک در کشور محسوب می‌شود. 

وی افزود: دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با ۱۲ دانشکده، هزار و ۵۵۰ عضو هیئت‌علمی که ۴۸ درصد از این اعضا استاد تمام یا دانشیار دانشگاه هستند، ۲۵۰ دپارتمان آموزشی به ۱۴ هزار دانشجو خدمات آموزشی ارائه می‌دهد.

 زالی اظهار کرد: همچنین فعالیت ۷۶ مرکز تحقیقاتی که کمیته پژوهشی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به پشتوانه این مراکز در جشنواره کشوری مقام اول را کسب کرده‌اند، بستر مناسبی برای گسترش فعالیت‌های پژوهشی دانشجویان محسوب می‌شود. 

رئیس دانشگاه تصریح کرد: فعالیت ۲۰۰ شرکت دانش‌بنیان که تاکنون ۲۵۰ محصول نوآورانه و فناورانه را روانه بازار سلامت کرده‌اند به دانشجویان کمک می‌کند تا با کسب‌وکار اقتصادی در حوزه سلامت آشنا شوند. از طرفی هزار و ۴٠٠ فارغ‌التحصیل همین دانشگاه در این شرکت‌ها مشغول به کار هستند.

وی در خصوص حجم انتشارات این دانشگاه نیز عنوان کرد: دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ۳۹ مجله انگلیسی‌زبان منتشر می‌کند، از طرفی بر اساس سنجه‌های بین‌المللی در اردیبهشت‌ماه امسال نیز با انتشار پنج هزار و ٣۵٠ مقاله در سال گذشته میلادی، وارد باشگاه پنج هزار مقاله‌ای در دنیا شده است. همچنین هزار و ۵٨٠ مقاله از این تعداد با همکاران بین‌المللی به تألیف رسیده است.

 زالی در ادامه با اشاره به وجود بالاترین میزان اساتید یک درصد جهانی در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و کسب جایگاه‌های ویژه در نظام‌های رتبه‌بندی بین‌المللی از جمله لایدن، در خصوص ارتباطات گسترده با سایر کشور‌ها و امضای ۹۲ تفاهم‌نامه گسترش همکاری‌های بین‌المللی توضیحاتی ارائه داد.

او در پایان از والدین درخواست کرد روابط عاطفی پیوسته و مستمری را برای دانشجویان فراهم کنند.

درخواست معاون دانشجویی و فرهنگی از خانواده‌ها برای همراهی با دانشگاه در مسیر توان‌افزایی دانشجویان

در ادامه سمیه اسماعیلی معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه در این مراسم ضمن خیرمقدم به نودانشجویان و والدین آ‌ن‌ها، از اثرگذاری برنامه‌های دانشجویی و فرهنگی دانشگاه برای نودانشجویان ابراز امیدواری کرد و گفت: ظرفیت موجود در معاونت‌های دانشگاه در اختیار دانشجویان و خانواده‌ها قرار دارد تا علاوه بر کسب علم، در سایر حوزه‌های فرهنگی، ورزشی و اجتماعی موفق باشند.

وی ادامه داد: از والدین دانشجویان درخواست داریم در این مسیر توان‌افزایی و رشد استعداد با دانشگاه همراه باشند.

 اسماعیلی با اشاره به سوابق درخشان دانشجویان در عرصه‌های علمی، ورزشی و فرهنگی در سطوح ملی و بین‌المللی، اظهار کرد: دانشگاه تلاش می‌کند بتواند حس مسئولیت‌پذیری اجتماعی را در کنار تمام توانمندی‌ها، ارتقا دهد.

معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه در پایان از ارائه خدمت دفتر ارتباط با خانواده در مرکز مشاوره دانشجویان و باشگاه فرهنگی خانواده به والدین دانشجویان خبر داد.

در ادامه حجت‌الاسلام‌والمسلمین علی خدیوی سرپرست دفتر نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه نیز در این مراسم ضمن عرض تبریک به دانشجویان به‌منظور پذیرفته‌شدن در یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، تصریح کرد: دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ارتباط گسترده در سطوح جهانی دارد و همین مهم فرصت‌های بزرگی را برای دانشجویان فراهم می‌کند.

وی ادامه داد: تحصیل در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به دلیل حضور استادان بسیار بزرگ و فاخر که تنها استاد در یک رشته نیستند بلکه الگوی انسانیت هستند نیز فرصت مهمی محسوب می‌شود، دانشجویان باید از این چهره‌های ماندگار الگو بگیرند، در سایه آن‌ها رشد کنند و برای آینده و تعالی خود برنامه‌ریزی کند.

 خدیوی با تأکید بر اهمیت ارتباطات و معاشرت در دانشگاه، این مهم را از دیگر دلایلی خواند که حضور در دانشگاه را به یک فرصت بزرگ تبدیل می‌کند.

وی در پایان تأکید کرد: والدین بیش‌ازپیش به حفظ و ارتقای سلامت فیزیکی، روانی، اجتماعی و معنوی دانشجویان اهمیت دهند.

 

انتهای پیام/

ارسال نظر