دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
همایش وقف، بقاع متبرکه و امنیت برگزار شد؛

وزیر فرهنگ: جریان هزینه‌های اقتصادی اوقاف به‌سوی امور فرهنگی مأموریت اصلی است

وزیر فرهنگ: جریان هزینه‌های اقتصادی اوقاف به‌سوی امور فرهنگی مأموریت اصلی است
وزیر ارشاد گفت:‌ حضور سازمان اوقاف در بخش‌های اقتصادی برای امور اقتصادی نیست بلکه برای کمک به امر اقتصاد کشور و سوق دادن نتایج آن برای امور فرهنگی است. این فعالیت اصلی سازمان اوقاف است.
کد خبر : 873669

به گزارش گروه فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری آنا، محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد طی سخنانی در همایش وقف، بقاع متبرکه و امنیت که امروز، 25 مهرماه در محل سالن همایش‌های بین‌المللی هتل ارم تهران برگزار شد، گفت: حماسه اخیر طوفان الاقصی، موضوع مقاومت اسلامی را به صدر اخبار بین‌المللی آورد. در فضای فرهنگی موظفیم موفقیت بزرگ مقاومت را در راه آرمان آزادی قدس شریف تبیین کنیم و آن روز نزدیک است.

وی افزود:‌ تحولات دو ساله گذشته با دوره‌ گذشته قابل مقایسه نیست. بخشی از مدیریت اجرایی در گذشته تلاش می‌کرد حضور و نظارت حاکمیت در بخش‌های فرهنگی را به حداقل برساند و ابزارهای نظارتی را از دست حاکمیت بگیرد. اگر دوستان نظامی و امنیتی به دنبال ایجاد امنیت پایدار هستند، محل گذار آن از حوزه فرهنگ و هنر و رسانه است.

اسماعیلی ادامه داد: سازمان اوقاف و امور خیریه یکی از مهم‌ترین بازوهای فرهنگی کشور است. در همین زمینه رهبر انقلاب می‌فرمایند: «امامزاده‌ها قطب‌های فرهنگی ما هستند». حضور سازمان اوقاف در بخش‌های اقتصادی برای امور اقتصادی نیست بلکه برای کمک به امر اقتصاد کشور و سوق دادن نتایج آن برای امور فرهنگی است. این فعالیت اصلی سازمان اوقاف است.

حجت‌الاسلام سیدمهدی خاموشی، رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در ادامه مراسم گفت: خداوند متعال در قرآن کریم می‌فرماید اینکه خدا قلب شما را هدایت کرده و به سمت و سوی اسلام میل کردید، بسیار مهم‌ است و باید قدردان باشید. در آیه دیگری می‌فرماید که خدا بر مومنان منت گذاشته که در میان آن‌ها رسولی را فرستاده که آن‌ها را به راه راست هدایت کند. وجود پیامبر(ص) برای جامعه بشری نعمت است.

وی افزود: رسول اکرم(ص) از میان مردم انتخاب شد تا همگان را به حقیقت رهنمون کند. غایت تمامی ادیان الهی رضایت پروردگار است. در سوره مبارکه بینه دو طیف کفار و رستگاران مطرح می‌شود. وجود مقدس پیامبر اسلام(ص) برای ما رحمت است و جاده الی الله را برای ما ترسیم می‌کند تا به مقام رضایت الهی دست پیدا کنیم که شهدا این مسیر را به خوبی طی کرده‌اند.

خاموشی ادامه داد: در سوره مبارکه مائده آمده است ‌که اگر مردم دچار صدمه شدند، سستی نکنید در پیگیری دشمن در حال فرار و اگر ناراحتی در این مسیر دیدید، دشمنان نیز ضربه خورده‌اند. امروز رژیم صهیونیستی نیز ضربات فراوانی خورده است. لذا هر دو طرف در این جنگ ضربه می‌خورند اما تفاوت در این است که مردم غزه خدا را دارند و دشمنان کافر هستند.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه امیدواریم به زودی نابودی رژیم صهیونیستی را مشاهده کنیم، گفت: سازمان وقف هیچ بودجه‌ دولتی ندارد و به نظر بنده باید ردیفی در منابعی که در اختیار حاکم اسلامی قرار دارد ایجاد کرده و نام آن را منبع وقف بنامیم. وقف جنبه مالی است ‌که فرد واقف آن‌ را حبس کرده و برای نیتی قرار می‌دهد. این حبس مال پس از وقف مالکیت شانی دارد و تغییر امر وقف امکان‌پذیر نیست.

وی افزود: اولین گزاره برای سازمان وقف و متولیان، حفظ موقوفه است. امروز بیش از 213 هزار موقوفه وجود دارد و در همه آن‌ها به نیات واقفان عمل می‌شود. مقام معظم رهبری وقف پول را تأیید کردند و طی دو سال اخیر موقوفات خوب پولی داشته‌ایم که بسیار تاثیرگذار است‌. لذا حفظ موقوفات برای متولیان بسیار مهم است و باید آن‌ها را به خوبی حفظ کنند.

خاموشی تصریح کرد: کارکرد سازمان اوقاف و امور خیریه حفظ اعیان موقوفه برای موقوفاتی است که تولیت ندارند. طی دو سال اخیر دو و نیم برابر عمر وقف در ایران اسناد ثبتی برای موقوفات صادر شده است که این‌ مسئله تا پایان سال 1403 به پایان خواهد رسید. مفهوم این امر این است که بسیاری از دعاوی ما در محاکم حل می‌شود. مسئله بعدی افزایش منافع وقف است. ظرفیت نهفته در اوقاف بسیار توانمند است که باید به خوبی بدان پرداخت. امروز از مدل اجاره‌ای به مدل مشارکتی رسیده‌ایم و تا پایان امسال به رقم 10 هزار میلیارد تومانی از درآمد موقوفات خواهیم رسید. امروز مهم‌ترین مبلغ وقف امروز مولدسازی وقف است.

خاموشی تصریح کرد: سازمان اوقاف امروز در بحث‌های مسکن، اقتصاد دریا پایه، انرژی خورشیدی، انرژی سبز، دانش‌بنیان‌ها، راه‌سازی و ریل‌گذاری و ... فعالیت‌های بسیار خوبی داشته است. امروز 280 بقعه در کشور از انرژی خورشیدی بهره‌مند هستند که این تعداد در آینده به 600 بقعه خواهد رسید. امسال به صورت جدی به مسئله بودجه بقاع پرداخته‌ایم و این اتفاق باید رخ دهد تا دو هزار پرچم در کشور برخیزد. در بقاعی که مردم در آن‌ها حضور داشته باشند، امنیت نیز برقرار خواهد شد. در حوزه امور خیریه مراکز ایتام، بیمارستان‌ها و ... در اوقاف فعال هستند که توسعه بسیار خوبی در این زمینه ایحاد شده است.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته