دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
25 مهر 1402 - 12:34
رئیس کل دادگستری هرمزگان:

حکم پرونده نفتکش غول‌پیکر آریانا صادر شد

حکم پرونده نفتکش غول‌پیکر آریانا صادر شد
رئیس کل دادگستری هرمزگان از صدور حکم پرونده قاچاق سازمان‌یافته سوخت موسوم به آریانا خبر داد.
کد خبر : 873618

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری علم و فناوری آنا، مجتبی قهرمانی صبح سه شنبه در جمع خبرنگاران در تشریح آخرین جزئیات پرونده قاچاق سازمان یافته سوخت موسوم به آریانا از صدور حکم محکومیت برای متهمین این پرونده خبر داد.

رئیس کل دادگستری هرمزگان در این خصوص اظهار داشت: در ادامه روند مبارزه بی‌امان با قاچاق سوخت در استان هرمزگان با گسترش چتر اطلاعاتی و پس از یک ماه رصد تحرکات و اقدامات قاچاقچیان سوخت در خلیج فارس و دریای عمان، ۳۰ مهرماه سال ۱۴۰۱ به دستور مقام قضائی، سه فروند کشتی خارجی به اتهام قاچاق سازمان یافته سوخت توقیف شدند که از این شناور‌ها حدود ۱۲ میلیون لیتر گازوئیل ایرانی کشف و ضبط شد.

وی افزود: در جریان تاراج سرمایه‌های ملی ایران توسط این قاچاقچیان سوخت، یکی از شناور‌های توقیفی با نام نفتکش آریانا با حمل حدود ۱۱/۵ میلیون لیتر گازوئیل قاچاق، به عنوان کشتی مادر، سوخت‌های قاچاق را از سایر کشتی‌های کوچکتر و لنج‌ها تحویل می‌گرفته است.

قهرمانی تصریح کرد: دو کشتی دیگر نیز مبادرت به دریافت سوخت از لنج‌های ایرانی و قایق‌ها می‌کردند و این سوخت را به نفتکش آریانا منتقل می‌کنند.

وی یادآور شد: در جریان توقیف این شناور‌ها ۴۰ نفر از سرنشینان آن‌ها اعم از ناخدا‌ها و ملوانان و اشخاصی که به عنوان سرشبکه اقدام به قاچاق سازمان یافته گازوئیل از سواحل هرمزگان به یکی از کشور‌های خارجی می‌نمودند نیز دستگیر شدند و در خصوص اتهامات آن‌ها پرونده قضائی تشکیل شد.

قهرمانی گفت: در جریان بازرسی از این کشتی‌های خارجی، ده‌ها برگ، فاکتور و رسید تحویل سوخت قاچاق توسط لنج‌ها و قایق‌های ایرانی با ذکر مشخصات خریداران و فروشندگان هم کشف و ضبط شده است.

وی خاطرنشان کرد: همچنین اسناد الکترونیکی و داده پیام‌های موجود در گوشی‌های تلفن همراه و اقلام فنی کشف شده از متهمان نشان دهنده اقدامات سازمان یافته آن‌ها با استفاده از یک عملیات پیچیده برای تحویل سوخت قاچاق از لنج‌ها و کشتی‌های کوچک به نفتکش‌های بزرگ خارجی در آب‌های آزاد است.

رئیس کل دادگستری هرمزگان بیان داشت: در نتیجه تحقیقات قضائی در دادسرای عمومی و انقلاب بندرعباس مشخص شد، تجهیزات کمک ناوبری این کشتی‌ها با هدف پنهان شدن از دید رادار‌ها مکرراً خاموش شده است و قاچاقچیان به صورت کاملاً غیر استاندارد مبادرت به انتقال سوخت با روش کشتی به کشتی در دریا کرده‌اند.

این مقام قضائی گفت: محکومان با سوختگیری‌های غیراستاندارد در دریا موجب آلودگی گسترده زیست محیطی و ایجاد مخاطره برای آبزیان و موجودات زنده شده‌اند که تخلفات آن‌ها از این حیث نیز در دست بررسی است.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان یادآور شد: پس از تکمیل مراحل تحقیقات و صدور کیفرخواست در دادسرای عمومی و انقلاب بندرعباس، این پرونده در شعبه دادگاه انقلاب این شهرستان، رسیدگی و در نهایت منجر به صدور حکم محکومیت بدوی شد.

قهرمانی تصریح کرد: به موجب حکم صادره از دادگاه انقلاب بندرعباس؛ ضمن ضبط یک فروند کشتی یدک کش خارجی به ارزش ۲۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان، با تعیین حبس از ۱ تا ۵ سال برای متهمان، آن‌ها در مجموع به ۲۲ سال حبس محکوم شده اند.

وی خاطرنشان کرد: متهمان به پرداخت ۴۱ هزار و ۱۷۹ میلیارد و ۵۳۹ میلیون و ۹۱۱ هزار و ۳۰۰ ریال جزای نقدی نیز محکوم شده‌اند که در صورت عدم پرداخت جزای نقدی، هر سه کشتی خارجی به ارزش بیش از دو هزار و ۵۳۷ میلیارد ریال به نفع دولت مصادره و ضبط خواهند شد.

رئیس کل دادگستری هرمزگان تأکید کرد: ۱۱ میلیون لیتر سوخت کشف شده از این شناور‌ها هم طبق روال قانونی با دستور قضائی به شرکت ملی نفت ایران تحویل داده شده است.

قهرمانی بیان داشت: لنج‌هایی که مبادرت به انتقال و فروش گازوئیل قاچاق به این کشتی‌های خارجی نموده اند نیز توقیف شده اند و اتهامات مالکین آن‌ها در پرونده دیگری با عنوان قاچاق سازمان یافته ۲۷ میلیون لیتر در حال رسیدگی است.

به گزارش آنا، نفتکش خارجی آریانا به همراه دو کشتی دیگر در تاریخ ۳۰ مهرماه ۱۴۰۱ توسط رزمندگان منطقه یکم نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به دلیل قاچاق سازمان یافته سوخت در آب‌های خلیج فارس توقیف شده است.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته