دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
از سوی نشر ذکر؛

«زنده باد حقوق کودکان» به بازار نشر رسید

«زنده باد حقوق کودکان» به بازار نشر رسید
کتاب «زنده باد حقوق کودکان» نوشته محمدمهدی سیدناصری از سوی موسسه ذکر به چاپ رسید.
کد خبر : 873610

به گزارش خبرنگار فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری آنا، با شکل‌گیری حیات این کره خاکی، در هر قسمت از صفحه‌ تاریخ در زمان‌های مختلف همیشه شاهد حضور و قد کشیدن کودکان در دنیایی لبریز از نابرابری و تبعیض بوده‌ایم.

از قرن نوزدهم در دنیای واقعی، کوکان در جوامع بسیاری از کشور‌ها به عنوان یکی از اعضای ضعیف و آسیب پذیر جامعه به شمار می‌رفتند که در بسیاری از موارد حقوق و آزادی آن‌ها نادیده گرفته می‌شد و همچنین در آن دوران از کودکان برای کار در کارخانه‌ها، کارگاهها، کشاورزی، خدمت به خانواده‌ها و برای ازدواج زودهنگام به کار گرفته می‌شدند و در طول تاریخ، کودکان همیشه در معرض خطراتی مانند سوءاستفاده، سوء تغذیه، فقر و تحریم از آموزش بوده‌اند که به تدریج بشریت از قرون گذشته، به این نتیجه رسید که باید حقوق کودکان را تضمین کرده و از هرگونه خطر محافظت کند، زیرا در قرون وسطی، معمول بود که کودکان به عنوان کارگر استخدام شوند و از آن‌ها به عنوان یک منبع کاری، استفاده شود.

اما در قرن نوزدهم تلاش‌هایی برای حفظ حقوق کودکان صورت گرفت و در سال ۱۸۵۰ میلادی قانونی برای محدود کردن ساعات کار، کودکان در انگلستان تصویب شد و در سال ۱۹۲۴ میلادی که سازمان ملل متحد، تاسیس شد پس از جنگ جهانی دوم، جهانیان به این نتیجه رسیدند که می‌بایست به کودکان حقوقی اختصاص دهند تا روح انسان، با بودن در کنار کودکان شفا یابد و بدین منظور، در سال ۱۹۴۸میلادی سازمان ملل متحد در کنفرانس جهانی حقوق بشر، حقوق کودکان را به عنوان یکی از حقوق اساسی بشر تایید کرد و در سال ۱۹۵۹میلادی به منظور حفاظت از حقوق کودکان کمیته حقوق کودک تشکیل شد که این کمیته برای تحقق این هدف به تدریج به تصویب قوانین و مقرراتی در جهان کمک کرد.

در نتیجه در سال ۱۹۸۹ میلادی کنوانسیون حقوق کودک توسط سازمان ملل متحد، تصویب شد که ایران نیز به عنوان یکی از کشور‌های عضو این کنوانسیون آن را به رسمیت شناخت و این کنوانسیون، حقوق اساسی کودکان را که شامل حق به زندگی، حق به آموزش و بهداشت، حق به پناهندگی و حق به انتخاب و عقیده شخصی شناخته اند و امروزه حقوق کودکان به عنوان یک موضوع بین‌المللی به رسمیت شناخته شده است.

در بخشی از کتاب می‌خوانیم که: حقوق کودک، بخشی از موضوعات حقوق بشر است که نیاز به حمایت جدی از سوی جامعه‌ی بین‌المللی دارد. پیمان نامه‌ی حقوق کودک یک کنوانسیون بین‌المللی است که حقوق مدنی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کودکان را بیان می‌کند. دولت‌هایی که این معاهده را امضا کرده‌اند موظف به اجرای آن هستند و شکایت‌های راجع به آن به کمیته‌ی حقوق کودک ملل متحد تسلیم می‌شود. این پیمان‌نامه در ۲۰ نوامبر ۱۹۸۹ میلادی (آبان ۱۳۶۸ ه. ش) مورد پذیرش مجمع عمومی سازمان ملل متحد قرار گرفت و از ۲ سپتامبر ۱۹۹۰ میلادی لازم‌الاجرا شده است. تاکنون ۱۹۳ کشور (تمام اعضای ملل متحد به جز آمریکا) این سند را امضا کرده‌اند و در ۱۴۰ کشور اجرا می‌شود، و به این ترتیب قابل قبول‌ترین سند حقوق بشری در تاریخ است.

کتاب زنده باد حقوق کودکان با انضمام متن کنوانسیون حقوق کودک و پروتکل‌های الحاقی آن، نوشته محمدمهدی سید ناصری در ۱۰۴ صفحه و شمارگان پانصد نسخه با قیمت پشت جلد ۶۰۰۰۰ هزار تومان در مهرماه سال ۱۴۰۲ توسط کتاب‌های متمم واحد حقوق و روابط بین الملل موسسه نشر و تحقیقات ذکر به چاپ رسید.

انتهای پیام/

ارسال نظر