دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
25 مهر 1402 - 09:29

گروسی: نباید در حل‌و‌فصل مسائل پادمانی ایران شکست بخوریم

گروسی: نباید در  حل‌و‌فصل مسائل پادمانی ایران شکست بخوریم
مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مدعی شد که جهان نباید در مقابله با برنامه هسته‌ای ایران دچار شکستی بشود که در برابر برنامه اتمی کره شمالی متحمل شد.
کد خبر : 873568

به گزارش گروه جهان خبرگزاری علم و فناوری آنا، «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با تکرار ادعاهای سیاسی درباره برنامه هسته‌ای ایران مدعی شد که تلاش‌ها برای حل‌وفصل مسائل پادمانی با ایران نباید به شکست منجر شود.

گروسی این مطلب را در کنفرانس مطبوعاتی وزارت خارجه آمریکا مطرح و ادعا کرد که جهان در مقابله با برنامه هسته‌ای ایران، نباید ناکام شود؛ باید مراقب باشد و مطمئن شود که بن‌بست با ایران به ماجرایی مشابه کره شمالی تبدیل نشود.

وی در این‌باره گفت: باید تمام تلاش خود را برای جلوگیری از این مشکل به کار بگیریم و درباره اینکه چه اتفاقی درخصوص ایران در حال رخ دادن است و چه کاری برای آن می‌توان انجام داد، بحث کنیم تا به یک شکست درمورد کشوری که توانایی‌هایی برای تولید تسلیحات اتمی دارد، تبدیل نشود.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی عنوان کرد: شاهد این نوع ناکامی در مورد کره شمالی بودیم.

ادعاهای پادمانی درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران به چهار سال پیش باز می‌گردد که آژانس به واسطه اسناد جعلی رژیم صهیونیستی پرونده جدیدی را درباره کشف ذرات اتمی اعلام نشده در چهار مکان ادعایی در ایران باز کرد. این ادعاها نخستین بار از سوی «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی مطرح و سپس توسط رسانه‌ها و مقام‌های غربی دامن زده شد.

جمهوری اسلامی ایران ضمن رد ادعاهای مطرح شده همواره تأکید کرده است که تعهدهای کشورها در حوزه پادمان نامحدود نیست. با این حال اسفند گذشته در جریان سفر دو روزه گروسی به تهران، ایران به صورت داوطلبانه با فعالیت‌های راستی آزمایی و نظارت بیشتر بازرسان این سازمان، در چارچوب قانون راهبردی مجلس (قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران) موافقت کرد.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته