دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
25 مهر 1402 - 09:16

«پوتین» وارد پکن شد

«پوتین» وارد پکن شد
رئیس‌ جمهور روسیه برای شرکت در نشست «یک کمربند، یک جاده» و دیدار با همتای چینی،‌ وارد پکن شد.
کد خبر : 873552

به گزارش گروه جهان خبرگزاری علم و فناوری آنا، تلویزیون مرکزی چین بامداد سه‌شنبه گزارش داد که «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور فدراسیون روسیه وارد پکن شده است.

به نوشته رسانه‌های روسی، پوتین قرار است ضمن شرکت در انجمن «یک کمربند، یک جاده» با «شی جینپینگ» رئیس جمهور چین دیدار داشته باشد.

این سفر به منزله غنای هرچه بیشتر شراکت دو رقیب راهبردی آمریکا تلقی می‌شود و قطعاً نگرانی واشینگتن را در پی خواهد داشت.

چین و روسیه در فوریه ۲۰۲۲ و فقط چند روز مانده به آغاز جنگ اوکراین، بیانیه شراکت نامحدود خود را صادر کردند.

به تازگی یک هئیت متشکل از دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه که از طرف کنگره آمریکا منصوب شده در گزارشی اعلام کرد که ایالات متحده باید با گسترش نیرو‌های خود، تقویت اتحاد‌ها و برنامه نوسازی تسلیحات هسته‌ای خود برای جنگ احتمالی با روسیه و چین آماده شود. 

گزارش «کمیسیون وضعیت استراتژیک» در بحبوحه تنش با چین بر سر تایوان و سایر مسایل و تشدید اصطکاک با روسیه بر سر حمله این کشور به اوکراین مطرح شده است. 

این گزارش با موضع «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا مبنی بر اینکه زرادخانه هسته‌ای فعلی ایالات متحده برای بازدارندگی نیرو‌های مشترک روسیه و چین کافی است، در تضاد است. 

کمیسیون وضعیت استراتژیک در این گزارش ادامه داد: آمریکا و متحدانش باید آماده بازدارندگی و شکست هر دو دشمن را به طور همزمان داشته باشند. نظم بین‌المللی تحت رهبری آمریکا و ارزش‌هایی که از آن حمایت می‌کند از سوی رژیم‌های چین و روسیه در خطر است.

به گفته این هیئت و پیش‌بینی پنتاگون، گسترش سریع زرادخانه هسته‌ای چین احتمالاً تا سال ۲۰۳۵ به هزار و ۵۰۰ کلاهک هسته‌ای خواهد رسید و برای اولین بار آمریکا را با دومین رقیب اصلی سلاح هسته‌ای خود رو به رو خواهد کرد. 

در این گزارش ۱۴۵ صفحه‌ای آمده است که تهدید‌های چین و روسیه در بازه زمانی ۲۰۲۷ تا ۲۰۳۵ حاد خواهند شد، بنابراین «برای آمادگی کشور باید هم‌اکنون تصمیم‌گیری شود».

در واکنش به این گزارش، پوتین می‌گوید صحبت از اینکه آمریکا باید برای جنگ علیه روسیه و چین آماده شود، کاملاً بی‌معنی است.

رئيس جمهور روسیه به غرب هشدار داد که هر جنگی علیه این کشور در سطحی کاملاً متفاوت از درگیری‌ در اوکراین خواهد بود.

پوتین ضمن اشاره به این موضوع تأکید کرد که «افکاری که از جنگ بین روسیه و آمریکا سخن می‌گویند کاملاً ناسالم هستند؛ اما بیان علنی این افکار باعث نگرانی کرملین نمی‌شوند.»

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته