دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
قائم مقام باغ کتاب عنوان کرد:

میانگین حضور هر خانواده در باغ کتاب حدود چهار ساعت است

میانگین حضور هر خانواده در باغ کتاب حدود چهار ساعت است
مجید صادقیان گفت: آخرین نظرسنجی نشان می‌دهد هر خانواده متوسط سه ساعت و ۴۶ دقیقه در باغ کتاب است در تلاشیم اقتضائات استراحت یک ساعته را فراهم کنیم تا خانواده‌ها با آرامش بیشتری این زمان را سپری کنند.
کد خبر : 873492

به گزارش خبرنگار فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری آنا، مجید صادقیان قائم مقام باغ کتاب طی یک نشست خبری به تشریح بخش‌ها و اقدامات این مجموعه پرداخت و اظهار داشت: عنوان پرترددترین مکان فرهنگی شهر تهران برازنده باغ کتاب است، با این رویکرد مهمترین محور باغ کتاب خانواده‌های تهرانی با اولویت کودک و نوجوان هستند و مجموعه فعالیت‌ها با حضور آن‌ها متناسب‌سازی می‌شود.

وی ادامه داد: تلاش کردیم متناسب‌سازی خدمات را شاهد باشیم، اما حضور پدر و مادر نباید در باغ کتاب ملال‌آور باشد از این رو کارگاه‌های آموزشی برای والدین در نظر گرفتیم، البته تلاش کردیم کیفیت را ارتقا دهیم، برای کودک و نوجوان مهمترین مساله توانمندسازی کودک در ارتباط گرفتن با اطرافش است.

قائم مقام باغ کتاب اظهار کرد: توانمندسازی ما در مرحله اول با تاکید بر خودشناسی بود خصوصا در برنامه‌هایی که در تابستان پیش‌بینی شده بود، این مسئله مورد توجه قرار گرفت. طبق توافقات در یک رویداد از چهل استاد تمام صنایع دستی دعوت کردیم که یک روز مراجعین باغ کتاب را با اجزای هنر‌های مختلف آشنا کنند. در سال‌های اخیر موضوع دست‌ورزی و ارتباط با مفهوم خلق و آفرینش در دستور کار ما بوده چرا که بزرگترها و بچه‌ها درگیر فضای مجازی شده‌اند، از این رو سیاست ما این است بدون مطالعه کاری را در حوزه دیجیتال انجام ندهیم.

باغ کتاب تفرج گاه علمی و صنایع خلاق

وی به رونمایی از انیمیشن «بچه زرنگ» نیز اشاره کرد و گفت: ما باغ کتاب را از دو‌ منظر می‌بینیم، یکی تفرجگاه علمی و دیگری صنایع خلاق؛ در رویکرد علمی یارانه زیاد می‌دهیم و از سویی مساحت زیادی تخصیص دادیم، اما گفت‌وگو‌هایی شده تا آموزش و پرورش مستقیم از فضا استفاده کند از این رو برای مدارس دولتی حضور یک بار در سال رایگان شد.

این مقام مسئول در ادامه صحبت‌هایش گفت: میز‌های کار اشتراکی به عموم مردم خدمت‌رسانی می‌کنند، به همین دلیل تلاش کردیم خدمت ارائه شده متناسب با مختصات سنی کودک نوجوان باشد.

وی افزود: ما در طول سال فقط سه روز تعطیل هستیم، با نهایت توان بخش خدماتی و انتظامی فعالیم، اما به لحاظ ارائه خدمات کیفی تلاش‌مان را می‌کنیم.

حضور خانواده‌ها در باغ کتاب/ ماه پیشونی و سروستان چه می‌کنند؟

وی در پاسخ به سوال خبرنگار آنا درباره مشکلاتی که در حوزه ارائه کتاب و حضور شرکت‌های بهره‌بردار وجود دارد توضیح داد: در حوزه نشر دو کتابفروشی بزرگ داریم «ماه پیشونی» و هم «سروستان» بزرگترین ویترین کتاب کشور هستند چهار هزار متر در اختیار ماه پیشونی است و سروستان ۴۵۰۰ متر مربع فضا دارد. نکته‌ای که وجود دارد بازار کتاب کودک مملو از کتاب ترجمه است، در حوزه ترجمه آثاری با موضوع خشونت و جادوگری و... به وفور دیده می‌شود، اگر تنظیم‌گری نکنیم و کم دقتی کنیم می‌بینیم این کتاب‌ها رواج پیدا می‌کند، تلاش داریم نسبت‌مان را بازار کتاب کشور متناسب کنیم. برخی از ناشران پرفروش موضوعاتی منتشر می‌کنند که قابل تامل است از این رو تلاش کردیم مبتنی بر نیاز خانواده‌ها نسبت این آثار را مد نظر قرار دهیم که در ماه پیشونی و سروستان این نسبت گرفتن برای ما مهم است، از سوی دیگر میز‌های کتاب اختصاصی هم داریم.

وی در ادامه سخنانش با ارائه آماری گفت: در کتابفروشی سروستان ۴۶ هزار و۴۳۰ عنوان کتاب داریم، در حال حاضر با توجه به توسعه فعالیت‌ها با ۱۴۰۰ ناشر قرارداد داریم که تامین کتاب در هر ناشر متفاوت است و تعداد عنوان کتاب‌های کتابفروشی ماه پیشونی نیز ۳۵ هزار عنوان است.

صادقیان اضافه کرد: آخرین نظرسنجی نشان می‌دهد هر خانواده متوسط سه ساعت و ۴۶ دقیقه در باغ کتاب است در تلاشیم اقتضائات استراحت یک ساعته را فراهم کنیم تا خانواده‌ها با آرامش زمان را سپری کنند، اما مساله ما در قیمت‌گذاری اینگونه است که مداخله مستقیم نمی‌کنیم، اما چنانچه شکایتی باشد مداخله می‌کنیم، اگرچه، قیمت‌گذاری با تعزیرات است.

سینمای روباز باغ کتاب فعالیت خود را آغاز کرد

وی همچنین گفت: باغ کتاب از گذشته ۱۰ سینما داشت، اما متاسفانه در ایام کرونا این سینما‌ها تعطیل شد و بعد از آن نتوانستیم آن‌ها را فعال کنیم، اما اخیرا سینمای روباز باغ کتاب فعالیت خود را آغاز کرده است.

قائم‌مقام باغ کتاب تهران با اشاره به تعامل باغ کتاب با معاونت علمی ریاست جمهوری گفت: در همین ارتباط جلسات متعددی برگزارشده تا بتوانیم از ظرفیت باغ کتاب در حوزه فناورانه بهره‌مند شویم.

روز‌های آخر هفته بین ۱۵ تا ۲۳ هزار نفر به باغ کتاب مراجعه می‌کنند

صادقیان افزود: باغ کتاب تهران یک فضای فرهنگی وسیع و گسترده با ۱۰۰ هزار مترمربع و ۶۵ هزار متر زیربنا دارد که بیش از ۳۰ بهره بردار در حوزه فرهنگی در مجموعه باغ کتاب فعال هستند. از روز شنبه تا چهارشنبه حدود ۶ هزار نفر به باغ کتاب مراجعه می‌کنند که این آمار در روز‌های آخر هفته بین ۱۵ تا ۲۳ هزار نفر می‌رسد.

صادقیان با رد هرگونه تغییر کاربردی در باغ کتاب، گفت: هیچگونه تغییر کاربردی در باغ علم نوجوان و کودک انجام نشده است ضمن اینکه ما به دنبال توسعه در این بخش هستیم.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته