دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

اختصاص ۵ میلیارد دلار به ساخت نیروگاه‌های تجدیدپذیر از سوی صندوق توسعه ملی

اختصاص ۵ میلیارد دلار به ساخت نیروگاه‌های تجدیدپذیر از سوی صندوق توسعه ملی
رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری برق ایران اعلام کرد: صندوق توسعه ملی ۵ میلیارد دلار برای ساخت نیروگاه‌های تجدیدپذیر اختصاص داد.
کد خبر : 873455

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آنا، محمود کمانی امروز در مراسم امضای تفاهم‌نامه صندوق توسعه ملی و سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری برق ایران (ساتبا) گفت: صندوق توسعه ملی ۵ میلیارد دلار برای ساخت ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه‌های تجدید پذیر اختصاص داد.  

وی افزود: در گام نخست چهار هزار و ۵۰۰ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر با این تسهیلات ساخته می‌شود.

معاون وزیر نیرو برنامه وزارت نیرو برای توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر را برنامه‌ای جامع دانست و افزود: تعهد اولیه احداث ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر بود.

کمانی ادامه داد: به تازگی در جلسه شورای‌عالی انرژی مصوب شد در یک دوره ۵ساله ۳۰ هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر احداث شود.

رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری برق ایران خاطرنشان کرد: توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر در برنامه هفتم توسعه هم مورد تأکید قرار گرفته که به دلیل ناترازی در سخت و برق نیاز مبرم به توسعه آن‌ها داریم.

رئیس ساتبا با بیان اینکه ۸۰ درصد توسعه نیروگاهی در جهان متعلق به نیروگاه‌های تجدیدپذیر است ادامه داد: کشور ما هم باید در این زمینه پیشرفت داشته باشد.

کمانی افزود: اکنون حدود ۸۰ میلیارد لیتر سوخت مایع در نیروگاه‌های کشور مصرف می‌شود که با نرخ صادراتی مازوت به قیمت ۱ دلار و ۴۵ سنت حدود ۱۵ میلیارد دلار می‌شود.

وی گفت: اگر این میزان تبدیل شود از محل آن می‌توان به‌راحتی ۳۰ هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر را احداث کرد.

معاون وزیر نیرو به مصوبه شورای‌عالی انرژی برای احداث ۱۵ هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر اشاره کرد و گفت: چهارهزار و ۵۰۰ مگاوات آن با قید فوریت احداث می‌شود و ۱۰ هزار مگاوات هم به‌تدریج اجرایی خواهد شد.

کمانی از تأمین مالی صندوق توسعه ملی برای احداث این میزان نیروگاه خبر داد که مصوبه شورای اقتصاد آن نیز اخذ شده است.

وی گفت: به‌زودی مناقصه‌های لازم نیز برگزار خواهد شد و همچنین از مصوبه قبلی در باره احداث چهارهزار مگاوات اکنون سه هزار مگاوات مشخص شده است.

رئیس ساتبا به نکته صندوق توسعه در باره بازگشت سرمایه داده شده اشاره کرد و گفت: دولت در این باره تعهد داده است.

انتهای پیام/

ارسال نظر