دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
عین‌اللهی مطرح کرد؛

برنامه‌ریزی برای تولید دارو با مشارکت بلاروس

برنامه‌ریزی برای تولید دارو با مشارکت بلاروس
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به سفر معاون اول رئیس‌جمهور به بلاروس از برنامه‌ریزی برای صادرات متقابل و تولید مشترک دارو با بلاروس خبر داد.
کد خبر : 873401

به گزارش گروه آموزش و دانشگاه خبرگزاری علم و فناوری آنا، بهرام عین‌اللهی، با اشاره به سفر معاون اول رئیس‌جمهور و هیئت همراه به بلاروس تأکید کرد: توافقات خوبی در بخش‌های دولتی و خصوصی دو کشور در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی و همچنین صادرات متقابل و تولید مشترک دارو انجام‌گرفته و آمادگی برای افزایش همکاری‌ها در این زمینه و رفع موانع وجود دارد.

وی، یکی از موانع موجود را زمان‌بر بودن و هزینه نسبتاً بالای ثبت دارو و تجهیزات پزشکی در بلاروس دانست و افزود: در جمهوری بلاروس، ثبت دارو، تجهیزات پزشکی و ایجاد فرایند‌های تولید مشترک، هم زمان‌بر است و هم هزینه‌های زیادی را برای طرف ایرانی ایجاد می‌کند.

وزیر بهداشت با توجه به گشایش سیاسی در روابط دو طرف و سفر پیش روی معاون اول رئیس‌جمهور به این کشور اظهار امیدواری کرد این فضای ارتباطی جدید بتواند در راستای غلبه بر تحریم‌های ظالمانه غربی علیه ایران و بلاروس، فرایند‌های اداری در بلاروس را برای ثبت دارو و تجهیزات پزشکی تولیدی ایران تسهیل کند.

وی افزود: بلاروس درخواست واردات برخی از محصولات دارویی ایران را دارد که حداکثر همکاری در این زمینه صورت می‌گیرد. بااین‌حال میزان تولید دارو‌های خاص در ایران ممکن است زمینه لازم برای صادرات آن به سایر کشور‌ها را فراهم نکند.

وزیر بهداشت، توافق درباره همکاری تولید محصولات دارویی و تجهیزات پزشکی توسط طرف ذی‌ربط بلاروسی با شرکت‌های ایرانی و همچنین توافق درباره تولید مشترک دارو‌های بلاروسی در ایران توسط شرکت‌های دو طرف را در دسترس خواند و اظهار امیدواری کرد با توجه به مذاکرات هیئت‌های عالی دو کشور در سفر پیش رو بتوان به نقطه اجرایی و عملیاتی رسید.

معاون اول رئیس‌جمهور و هیئت همراه سه‌شنبه ۲۵ مهرماه به بلاروس سفر می‌کنند.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته