دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
23 مهر 1402 - 16:21
در دیدار جمعی از نخبگان جامعه کم‌بینایان و نابینایان؛

رئیسی: نابینای واقعی چشم دل ندارد و به کوردلی مبتلاست

رئیسی: نابینای واقعی چشم دل ندارد و به کوردلی مبتلاست
رئیس جمهور گفت: نابینا کسی نیست که چشم سر ندارد؛ بلکه نابینا کسی است که چشم دل ندارد، دوست و دشمن را تشخیص نمی‌دهد و تفاوت نفع و ضرر را نمی‌فهمد.
کد خبر : 873291

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری علم و فناوری آنا،  سید ابراهیم رئیسی صبح امروز یکشنبه به مناسب روز جهانی عصای سفید میزبان جمعی از نخبگان علمی، فرهنگی، اجتماعی و ورزشی جامعه کم‌بینایان و نابینایان کشور بود و در جلسه‌ای پای صحبت آنان نشست و مسائل و مشکلات آنان را جویا شد.

رئیسی در این جلسه با تبریک این روز به جامعه کم‌بینایان و نابینایان، به تفاوت میان کسانی که دچار نقص در بینایی هستند و کسانی که به کوردلی مبتلا شده اشاره کرد و افزود: نابینا کسی نیست که چشم سر ندارد، بلکه نابینا کسی است که چشم دل ندارد، دوست و دشمن را تشخیص نمی‌دهد و تفاوت نفع و ضرر را نمی‌فهمد.

رئیس جمهور با بیان اینکه در دنیای امروز چه بسیار کسانی هستند که چشم سر دارند، اما حقیقت ظلم و ستم به هم‌نوع خود را نمی‌بینند، تصریح کرد‌: آنچه که امروز در دنیا از ظلم و ستم به بشریت در حال وقوع است به عاملیت کسانی است که چشم سر دارند، اما چشم دل و بینش انسانی ندارند و صد‌ها کودک بی‌گناه را به خاک و خون می‌کشند. این نمونه‌ای از مواردی است که از انسانیت فقط به شکل انسان بودن بسنده شده و ماهیت انسانی به فراموشی سپرده می‌شود.

رئیسی با تجلیل از همت بالای معلولان، به‌ویژه نخبگان جامعه کم‌بینایان و نابینایان کشور که نقص جسمی مانع از پیشرفت آن‌ها نشده است، اظهار داشت: آنچه به عنوان وظیفه به عهده شما نخبگان کم‌بینا و نابینا است، آن است که به دیگر افراد جامعه معلولان کشور بیاموزید که معلولیت نه تنها نباید مانع پیشرفت آن‌ها شود، بلکه می‌تواند زمینه‌ای برای دستیابی آن‌ها به قله‌های پیشرفت در بسیاری از زمینه‌ها باشد.

رئیس جمهور با یادآوری مسئولیت سازمان‌های اداری و اجرایی کشور در تسهیل فعالیت و فراهم کردن زمینه اشتغال کم‌بینایان و نابینایان مطابق قانون و با تقدیر از اقدامات انجام شده برای کاهش مشکلات این قشر از جامعه، به‌ویژه طی ۲ سال گذشته، بر شتاب بیشتر این اقدامات تاکید کرد و گفت: اینکه امروز ۳۶ هزارمین مسکن در این دولت تحویل معلولین عزیز می‌شود بسیار جای خرسندی است.

رئیسی با مکلف کردن ادارات و سازمان‌های اجرایی کشور به ایجاد مشاغل متناسب با وضعیت معلولان به‌ویژه کم‌بینایان و نابینایان تاکید کرد: امیدواریم شاهد گام‌های بیشتری در زمینه رفع مشکل اشتغال این عزیزان باشیم به نحوی که در آینده نزدیک با افتخار اعلام کنیم فرد کم‌بینا یا نابینای تحصیل کرده و جویای کار در کشور وجود ندارد.

پیش از سخنان رئیس جمهور خانم اسلامی دکترای علوم و حدیث، حافظ کل قرآن کریم و عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد، خانم سمیرا محمودی خرم‌آباد عضو تیم ملی گلبال بانوان، جعفری مدیرعامل شبکه نابینان کشور و دادخواه فعال حوزه نابینایان به بیان مسائل و مشکلات جامعه کم‌بینایان و نابینایان کشور پرداختند.

در این نشست از سوی رئیس جمهور و به صورت نمادین کلید یک واحد مسکونی به یک زوج نابینا اهدا شد.

انتهای پیام/

ارسال نظر