دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

برگزیدگان جشنواره تئاتر خیابانی «شهروند» معرفی شدند/جشنواره آتی بین‌المللی می‌شود

برگزیدگان جشنواره تئاتر خیابانی «شهروند» معرفی شدند جشنواره آتی بین‌المللی می‌شود
مراسم اختتامیه دوازدهمین جشنواره سراسری تئاتر خیابانی «شهروند» با معرفی برگزیدگان در لاهیجان به کار خود پایان داد.
کد خبر : 873219

به گزارش گروه فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری آنا، آیین اختتامیه دوازدهمین جشنواره سراسری تئاتر خیابانی «شهروند» لاهیجان روز گذشته بیست و دوم مهرماه با حضور محمود سالاری معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، کاظم نظری مدیرکل هنر‌های نمایشی، محمد جلائی معاون اقتصادی و معاون سیاسی و امنیتی استانداری گیلان، امیرحسین طاهری مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان، رضا زنده‌دل دبیر جشنواره لاهیجان و شهردار لاهیجان، فرهاد براتی فرماندار لاهیجان و تعدادی دیگر از مدیران ارشد استان گیلان در سالن حزین لاهیجی دانشگاه آزاد اسلامی لاهیجان برگزار شد.

به امید برگزاری یک رویداد بین‌المللی در دوره سیزدهم «تئاتر شهروند»

رضا زنده‌دل شهردار لاهیجان و دبیر دوازدهمین جشنواره سراسری تئاتر خیابانی «شهروند» در ابتدای این برنامه ضمن ارائه گزارشی از روند برگزاری این رویداد نمایشی گفت: خدا را شاکرم که دوازدهمین جشنواره سراسری تئاتر خیابانی شهروند برگزار شد و امروز وارد سیزدهمین سال این رویداد مهم به میزبانی شهر لاهیجان هستیم. رویدادی که برای مردم و شهروندان عزیز لاهیجانی دربرگیرنده اتفاقات مهمی است.

شهردار لاهیجان گفت: در آثاری که با موضوعات شهری و مدیریت شهری پیش روی مخاطبان قرار گرفت تلاش شد تا با استفاده از ظرفیت بالای هنر نمایش در حوزه‌های مختلف زندگی شهروندی و محیط‌زیست کار‌هایی اجرا شود که می‌تواند برای بهبود زندگی شهروندان نقش مؤثری ایفا کند.

او با همه دست‌اندرکاران برگزاری جشنواره سراسری تئاتر شهروند افزود: آنچه در این رویداد مهم موردتوجه ما قرار گرفت، تأکید ویژه روی موضوع «پسماند» در انتخاب آثار نمایشی بود که بی‌تردید بدون همکاری فرمانداری، استانداری، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، شورای اسلامی شهر لاهیجان اجرای چنین رویدادی میسر نبود. من امیدوارم این جشنواره عزیز و گرامی در سال‌های آینده نیز به‌صورت بین‌المللی میزبان گروه‌های مختلف داخلی و خارجی کشورمان باشد.

معرفی مهم‌ترین رویکرد دوره سیزدهم جشنواره تئاتر خیابانی «شهروند»

فرشید فلاح مجد نایب‌رییس شورای اسلامی شهر لاهیجان هم در این برنامه بیان کرد: به‌جرئت می‌توانم بگویم که در این دوازده سالی که جشنواره تئاتر شهروند پیش روی مخاطبان قرار گرفت همه مدیران این شهر در خدمت جشنواره بودند. امروز هم توانستیم شاهد اختتامیه دوره دوازدهم باشیم. رویدادی که جای خالی شهدای عزیز و هنرمند منطقه لاهیجان در آن خالی است.

او تأکید کرد: بنده به شما قول می‌دهم که همه مدیران شهری و فرهنگی منطقه لاهیجان به فکر بین‌المللی شدن سیزدهمین جشنواره سراسری تئاتر خیابانی لاهیجان خواهند بود.

حال خوب تئاتر در پایتخت چای و گردشگری جهان اسلام

براتی فرماندار لاهیجان هم پس از صحبت‌های نایب‌رئیس شورای اسلامی شهر لاهیجان ضمن قدردانی از حضور معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این برنامه گفت: همه دست‌اندرکاران مدیریت شهری گیلان نهایت تلاش خود را انجام داده‌اند تا از مقولات فرهنگ هنری غافل نباشند. چارچوبی که اکنون با برگزاری جشنواره تئاتر خیابانی می‌تواند دربرگیرنده اتفاقات بسیار خوبی باشد.

او با استقبال از بین‌المللی شدن جشنواره تئاتر خیابانی شهروند گفت: امیدوارم لاهیجان از سال آینده میزبان گروه‌های بین‌المللی و داخلی باشد. موضوعی که قطعاً با اعلام حمایت معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌تواند تضمین‌کننده برگزاری یک رویداد معتبر نمایشی در عرصه تئاتر خیابانی باشد. ما امروز افتخار داریم که به‌واسطه همراهی همه دستگاه‌های فرهنگی و اجتماعی و سیاسی استان گیلان به دنبال برگزاری رویداد‌های مختلف فرهنگی و هنری باشیم و این افتخار ماست که شهر لاهیجان امروز به‌عنوان پایتخت چای و گردشگری جهان اسلام معرف ظرفیت بسیار ارزشمند شهر لاهیجان در حوزه‌های فرهنگی هنری و گردشگری است. کما اینکه برگزاری جشنواره سراسری تئاتر خیابانی شهروند یکی از همین رویداد‌های مهم است که با بین‌المللی شدن آن می‌توانیم شاهد اتفاقات خوبی باشیم.

صحبت‌های مهم معاون امور هنری وزیر فرهنگ درباره جشنواره تئاتر «شهروند»

محمود سالاری معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این مراسم با قدردانی از همه دست‌اندرکاران برگزاری رویداد دوازدهم تئاتر خیابانی شهروند گفت: شهرداری‌ها اگر پای فرهنگ بیایند فرهیختگی و وزانت یک شهر را بالا می‌برند و من تشکر می‌کنم از شهرداری لاهیجان که چنین برنامه‌ای را برای اهالی تئاتر خیابانی رقم زدند.

او ضمن ابراز تأسف از وقایع اخیر منطقه غزه گفت: امیدوارم همه‌کسانی که در راه حقیقت در همه جای دنیا می‌جنگند سرافراز و سربلند باشند و امیدوارم همه ما قدر این امنیت، قدر این در کنار هم بودن را به‌عنوان یک نعمت والا بدانیم و دعا کنیم خداوند این امنیت و همدلی را همواره بیش‌ازپیش کند.

معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: من باید تشکر ویژه‌ای از همه دست‌اندرکاران جشنواره تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان داشته باشم که واقعاً زحمت زیادی برای این رویداد متقبل شدند. شرایطی که امیدوارم در سال آینده بتواتیم با بین‌المللی شدن رویداد ابتدا از کشور‌های منطقه و در سال‌های بعد از سایر کشور‌ها برای حضورشان دعوت کنیم. کما اینکه با برگزاری جشنواره بین‌المللی پانتومیم که چندی پیش در استان زنجان برگزار شد، مهمانان خارجی شرکت‌کننده اذعان کردند که تئاتر ایران چه ظرفیت عظیمی برای جهانی‌شدن دارند. اتفاقاً به همین سبب است که باید همه همت کنیم تا سال آینده جشنواره سراسری تئاتر شهروند لاهیجان با حضور کشور‌های دیگر برگزار شود.

قرائت بیانیه حمایت از مردم مظلوم غزه و چند قدردانی ویژه

پس از صحبت‌های معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیانیه حمایتی تعدادی از هنرمندان شرکت‌کننده در جشنواره تئاتر خیابانی شهروند پیرامون حمایت از مردم مظلوم غزه قرائت شد.

بخش بعدی مراسم به اهدای جوایز بخش‌های مختلف جشنواره تئاتر خیابانی در حوزه «طرح و ایده» که ستاد جشنواره ضمن قدردانی از یاسر کاظمی، مریم مهدی پور، سید مهرداد کاووسی حسینی. حمید عابدی، خیام احمدی، مجید کاظم مژدهی، اثر سید مهدی احمدی طراح اثر وضعیت آبی قرمزه به‌عنوان پروژه برگزیده معرفی شد.

قدردانی از ستاد برگزاری دوازدهمین جشنواره سراسری تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان بخش دیگری مراسم اختتامیه بود که در این بخش یاسرراحت طلب، فاطمه دوستی، صبا انصار جعفری، کامران ناطقی، محمد فلاح، شهریار صادق حسنی، امیر جمالپور، محمد کشتکار، سلیمان عبدالله زاده لوح قدردانی خود را از ستاد جشنواره دریافت کردند.

معرفی برگزیدگان بخش کودک

در این بخش از مراسم پس از قرائت بیانیه هیئت‌داوران این بخش که اعضای آن‌ها را هنرمندان نوجوان تشکیل می‌دادند، نفرات برگزیده دوازدهمین جشنواره سراسری تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان به ترتیب زیر معرفی شدند.

طراحی فضا: سمیه منجم برای طراحی نمایش «ساکت» از لاهیجان

بازیگری مرد: علی فریدونی بازیگر نمایش «ـلک‌لکی جون» از اصفهان

بازیگری زن: شیما اسدی بازیگر نمایش «نارنجی‌رنگ عشقه» از مریوان

طرح و ایده: سوران حسینی برای نمایش «نارنجی‌رنگ عشقه» از مریوان

کارگردانی: سوران حسینی کارگردان نمایش «نارنجی‌رنگ عشقه» از مریوان

از نکات مهمی که در مراسم اختتامیه دوازدهمین جشنواره سراسری تئاتر خیابانی شهروند عنوان شد، اعلام تحقق وعده وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای حمایت مالی از انجمن‌های نمایش سراسر کشور بود. چارچوبی که طی آن قرار است مبلغ یک میلیارد تومان به هر انجمن نمایش استان به‌عنوان کمک‌هزینه مالی پرداخت شود.

معرفی برگزیدگان بخش اصلی دوازدهمین جشنواره سراسری تئاتر شهروند

بعد از اهدای جوایز «بخش کودک» نوبت به اهدای جوایز بخش اصلی جشنواره رسید که در این بخش امیرحسین شفیعی نماینده هیئت‌داوران اسامی هنرمندان برگزیده را به ترتیب زیر معرفی کرد.

او قبل از قرائت اسامی هنرمندان برگزیده بخش اصلی گفت: «از طرف خانواده تئاتر خیابانی خواهش می‌کنم که سهم تئاتر خیابانی را در این بودجه حمایتی مشخص کنید که بچه‌های مظلوم خیابانی از این بودجه استفاده کنند. مقامات هم قول دادند که جشنواره بین‌المللی می‌شود و من بابت این موضوع قدردانی می‌کنم؛ اما مسئولان بدانند که حضور گروه‌های ایرانی در فرامرز‌های ایران هم می‌تواند در کنار چنین رویکردی به ما کمک کند.»

شفیعی افزود: ازنظر هیئت‌داوران ازاین‌پس باید سه بخش طراحی حرکت، بازی گروهی و جایزه خلاقیت ویژه باید به بخش‌های مختلف جشنواره‌های تئاتر خیابانی اضافه شود. عناوینی که ما موفق شدیم به‌واسطه حمایت مدیرکل هنر‌های نمایشی این سه بخش را در جشنواره امسال تئاتر خیابانی شهروند اضافه کنیم.

او پس از صحبت‌های خود اسامی برگزیدگان این دوره را به ترتیب زیر معرفی کرد:

طراحی پوستر و بروشور:
تقدیر: محسن بلدی طراح بروشور نمایش «پیوند کووالانسی» از اصفهان
برگزیده: حسین کاظمی طراح بروشور نمایش «شما آهویی با روپوش قرمز دیده‌اید؟» از تهران

طراح لباس:
تقدیر: کژال راستبین، نمایش «انفال» از مریوان
نمایش برگزیده: آسیه بیرانوند نمایش «خیلی دور، خیلی نزدیک» از بروجرد

موسیقی:
رتبه سوم: به‌صورت مشترک به احمد الفتی فرد برای نمایش «تئاتر مجسمه» از آستانه‌اشرفیه
و پارسا حاج هاشمی برای نمایش «پیوند کووالانسی» از اصفهان
رتبه دوم: گروه موسیقی نمایش «بازی» نوید لاهیجی، سجاد حق‌گو و سبحان رجبی از لاهیجان
رتبه اول: محمد نادری نمایش «شما آهویی با روپوش قرمز دیده‌اید؟» از تهران

طراحی فضا و صحنه:
رتبه سوم: امیر امینی برای نمایش «سه دلقک و نصفی» از لاهیجان
رتبه دوم: کژال راستبین و مختار محمدی برای نمایش «انفال» از مریوان
رتبه اول: سید ابوالفضل مرتضوی برای نمایش «پیوند کووالانسی» از اصفهان

طراحی حرکت:
رتبه سوم: به‌صورت مشترک به پدرام پور روشن برای نمایش «شما آهویی با روپوش قرمز دیده‌اید؟» از تهران و مختارمحمدی برای نمایش «انفال» از مریوان
رتبه دوم: علی بیداوسی برای نمایش «بازی» از لاهیجان
رتبه نخست: سحر گیو برای نمایش «خیلی دور، خیلی نزدیک» از بروجرد

بازیگری زن:
رتبه سوم: به‌صورت مشترک به خانم‌ها صبا تحققی برای نمایش «نذر» از مشهد و نجمه محرابی برای نمایش «اوی منفی» از خمینی‌شهر اصفهان
رتبه دوم: به‌صورت مشترک خانم‌ها کوثر شاهوردی برای نمایش «خیلی دور، خیلی نزدیک» از بروجرد و خانم پریسا کهکش پور برای نمایش «علی سوت بلبلی» از اصفهان
رتبه اول: آرزو علی پور برای نمایش «سه دلقک و نصفی» از لاهیجان

بازیگری مرد:
رتبه سوم: به‌صورت مشترک به احمد شریفی برای نمایش «سه دلقک و نصفی» از لاهیجان و پویا امامی برای نمایش‌های «شما آهویی با روپوش قرمز دیده‌اید؟» از تهران و «زندگی با طعم محبت» از اصفهان
رتبه دوم: به‌صورت مشترک به بهنام کاوه برای نمایش «کفش‌هایم دروغ نمی‌گویند» از آبادان و پویان عطایی برای نمایش «علی سوت بلبلی» از اصفهان
رتبه اول: سعید رضایی برای نمایش «علی سوت بلبلی» از اصفهان

بازیگری گروهی:
به دلیل کیفیت آثار و بازی هنرمندانه گروه‌های شرکت‌کننده، این بخش اضافه‌شده است.
تقدیر: آقایان امید جلالی، محمدرضا پورعلی، میلاد حسین زاده برای نمایش «تئاتر مجسمه» از آستانه‌اشرفیه
رتبه اول: آقایان رضا ملکی، حسین رفیعی، فرید غدیری نمایش «پیوند کووالانسی» از اصفهان

طرح و ایده:
رتبه سوم: اصغر خلیلی برای نمایش «شما آهویی با روپوش قرمز دیده‌اید؟» از تهران
رتبه دوم: مصطفی جعفری خوزانی برای نمایش «علی سوت بلبلی» و «پیوند کووالانسی» از اصفهان
رتبه نخست: میلاد حسین زاده برای نمایش «تئاتر مجسمه» از آستانه‌اشرفیه

کارگردانی:
رتبه سوم: امیر امینی برای نمایش «سه دلقک و نصفی» از لاهیجان
رتبه دوم: ابراهیم حاج حیدری برای نمایش «پیوند کووالانسی» از اصفهان
رتبه اول: مسعود کردی برای نمایش «خیلی دور، خیلی نزدیک» از بروجرد

همچنین هیئت‌داوران نمایش‌های «پیوند کووالانسی» از اصفهان و «خیلی دور، خیلی نزدیک» از بروجرد را به دبیرخانه جشنواره تئاتر فجر معرفی کرد.

نمایش «علی سوت بلبلی» از اصفهان نیز به جشنواره سراسری تئاتر خیابانی مریوان معرفی شد.
نمایش «انفال» از مریوان نیز به جشنواره منطقه‌ای بسیج معرفی شد.
جایزه ویژه به دلیل پرداختن به مسئله محیط‌زیست و پسماند به بهنام کاوه کارگردان نمایش «کفش‌هایم دروغ نمی‌گویند» از آبادان رسید.

پخش تیزر دوازدهمین جشنواره سراسری تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان توسط گروه تولید محتوا اداره کل هنر‌های نمایشی، نکوداشت آتیلا پسیانی، اجرای چند قطعه موسیقایی توسط ارکستر موسیقی شهرداری تهران، تقدیر ستاد جشنواره از بهمن صادق حسنی مدیر انجمن هنر‌های نمایشی گیلان، تشکر ویژه ستاد جشنواره از کارکنان آتش‌نشانی، شهرداری لاهیجان و رفتگران زحمتکش از دیگر بخش‌های مراسم اختتامیه دوره دوازدهم جشنواره سراسری تئاتر خیابانی شهروند بود

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته