دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
23 مهر 1402 - 10:30

«پوتین» این هفته به چین می‌رود

«پوتین» این هفته به چین می‌رود
رئیس جمهور روسیه با هدف عمق بخشیدن به شراکت نامحدود مسکو-پکن، سفری به چین خواهد داشت.
کد خبر : 873211

به گزارش گروه جهان خبرگزاری علم و فناوری آنا به نقل از رویترز، «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه این هفته با سفر به پکن، با «شی جین‌پینگ» همتای چینی دیدار خواهد کرد.

این سفر به منزله غنای هرچه بیشتر شراکت دو رقیب راهبردی آمریکا تلقی می‌شود و قعاً نگرانی واشینگتن را در پی خواهد داشت.
قرار است پوتین در همایش «یک کمربند یک جاده» که در بازه زمانی ۱۷ تا ۱۸ اکتبر برگزار می‌شود، شرکت کند.

چین و روسیه در فوریه ۲۰۲۲ و تنها چند روز مانده به آغاز جنگ اوکراین، بیانیه شراکت نامحدود خود را صادر کردند.

اخیراً یک هئیت متشکل از دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه که از طرف کنگره آمریکا منصوب شده در گزارشی اعلام کرد ایالات متحده باید با گسترش نیرو‌های خود، تقویت اتحاد‌ها و برنامه نوسازی تسلیحات هسته‌ای خود برای جنگ احتمالی با روسیه و چین آماده شود. 

گزارش «کمیسیون وضعیت استراتژیک» در بحبوحه تنش با چین بر سر تایوان و سایر مسایل و تشدید اصطکاک با روسیه بر سر حمله این کشور به اوکراین مطرح شده است. 

این گزارش با موضع «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا مبنی بر اینکه زرادخانه هسته‌ای فعلی ایالات متحده برای بازدارندگی نیرو‌های مشترک روسیه و چین کافی است، در تضاد است. 

 کمیسیون وضعیت استراتژیک در این گزارش ادامه داد: آمریکا و متحدانش باید آماده بازدارندگی و شکست هر دو دشمن را به طور همزمان داشته باشند. نظم بین‌المللی تحت رهبری آمریکا و ارزش‌هایی که از آن حمایت می‌کند از سوی رژیم‌های مستبد چین و روسیه در خطر است.

به گفته این هیئت و پیش‌بینی پنتاگون، گسترش سریع زرادخانه هسته‌ای چین احتمالا تا سال ۲۰۳۵ به هزار و ۵۰۰ کلاهک هسته‌ای خواهد رسید و برای اولین بار آمریکا را با دومین رقیب اصلی سلاح هسته‌ای خود رو به رو خواهد کرد. 

در این گزارش ۱۴۵ صفحه‌ای آمده است که تهدید‌های چین و روسیه در بازه زمانی ۲۰۲۷ تا ۲۰۳۵ حاد خواهند شد، بنابراین «برای آمادگی کشور باید هم‌اکنون تصمیم‌گیری شود».

انتهای پیام/

ارسال نظر