دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

برگزاری اولین نشست مستندسازان فعال در حوزه جمعیت

برگزاری اولین نشست مستندسازان فعال در حوزه جمعیت
اولین نشست «سلسله رویداد‌های برای ایران جوان» با محوریت «مستندسازان فعال در حوزه جمعیت» برگزار شد.
کد خبر : 873144

به گزارش گروه فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری آنا، اولین نشست از «سلسله رویداد‌های برای ایران جوان» بیستم مهرماه در بنیاد ۱۵ خرداد برگزار شد، مهمانان این هفته «مستندسازان فعال در حوزه جمعیت» بودند.

«سلسله رویداد‌های برای ایران جوان» برای پاسخ به این دغدغه شروع به کار کرده است. مساله جمعیت مستلزم بررسی کارشناسانه و علمی است و این سلسله نشست‌ها در همین راستا عمل خواهند کرد. مهمانان این نشست آقایان محسن یزدی مستندساز و رییس سابق شبکه مستند، داود مرادیان، ابراهیم ارجمندی، محمد ثقفی، محسن کریمیان و تنی چند از مستندسازان فعال در حوزه جمعیت بودند. میزبانان جلسه بنیاد ۱۵خرداد بود.

محسن یزدی مستندساز در این نشست گفت: این چند وقتی که من در جا‌های مختلف بودم، حس می‌کنم به جهت تولید و فنی زمینه‌های مختلف هنری ظرفیت بالایی در کشور ما وجود دارد، حتما دوستان مستندسازی که اینجا هستند و با تولید آشنا هستند این موضوع را تایید می‌کنند. ما در داخل به لحاظ فنی بسیار توانمند شده‌ایم، چه در حوزه‌ی انیمیشن و بحث گرافیک، چه در حوزه‌ی مستند و سایر حوزه‌ها، مثلا داخل جشنواره‌های مهم دنیا، آثار ایرانی معمولا بین شش هفت کشور مطرح قرار دارد، یعنی مستند‌های ایران مورد توجه هستند، پس ظرفیت تولید وجود دارد و حالا باید از این ظرفیت بهره برده شود و موضوعات مورد نیاز را به این ظرفیت تولیدی و فنی سپرد تا آثار هنری اثرگذار در زمینه‌های لازم تولید گردد.

داود مرادیان از دیگر مستندسازان اضافه کرد:اضافه کرد: کاهش میزان امید به زندگی، افت سطح رفاه اجتماعی، تشدید مشکلات امنیتی و افزایش میزان بروز آسیب‌های اجتماعی از جمله مهمترین مسائلی است که در سال‌های اخیر منجر به کاهش نرخ فرزندآوری در ایران شده است؛ بنابراین تا زمانی که زیرساخت‌های اقتصادی در کشورمان اصلاح نشود و با افزایش سطح رفاه اجتماعی خانوارها، امید به زندگی افزایش نیابد، نمی‌توان امید چندانی به رشد نرخ فرزندآوری در خانواده‌های ایرانی داشت. اینجا دقیقا محل ورود بنیاد ۱۵ خرداد و ساخت آثار امیدآفرین است.

سید احمد مصطفوی مستندساز و فعال حوزه جمعیت: ایران امروز دارای یک جامعه جوان و پویا است و این فضا باعث شده مشکلات جمعیتی پیشرو به چشم مردم نیاید و عموم مردم چندان دغدغه مسئله‌ای بنام جمعیت را نداشته باشند. اما واقعیت است که اگر با همین دست فرمان رشد جمعیت کشور کاهش یافته و ضریب فرزندآوری اصلاح نگردد ما دچار سقوط جمعیتی خواهیم شد. مسئله سقوط جمعیتی مسئله کمی نیست که ما دست روی دست بگذاریم و بگوئیم حالا چه می‌شود. اگر مسئله سقوط جمعیتی رخ دهد دیگر نمی‌توان کاری انجام داد و کشور‌هایی که دچار این مسئله شدند آئینه عبرت ما هستند.

همچنین در انتهای نشست با حضور مهندس حمیدرضا علیان‌زادگان رئیس بنیاد ۱۵خرداد و جمعی از مستندسازان از ۵ اثری کوتاه نمایشی که به تازگی در بنیاد ۱۵ خرداد تولید شده بود رونمایی به عمل آمد.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته