دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری:

اجرای قانون مالکیت فکری موجب شکوفایی خلّاقیت افراد می‌شود

اجرای قانون مالکیت فکری موجب شکوفایی خلّاقیت افراد می‌شود
محمدعلی زلفی‌گل گفت: قانون مالکیت‌های فکری باید به صورت محکم اجرا شود و اگر اینگونه نباشد عملاً خلّاقیت و نوآوری را به معنای واقعی رشد نخواهیم داد.
کد خبر : 873136

به گزارش گروه آموزش و دانشگاه خبرگزاری علم و فناوری آنا، آیین افتتاح دومین مدرسه تابستانی سازمان جهانی مالکیت معنوی (وایپو) و مراسم امضاء تفاهم‌نامه همکاری میان سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با حضور حسن بابایی رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، محمد علی زلفی گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، سیامک اسلامی رئیس مرکز مالکیت معنوی و با حضور فراگیرانی از دستگاه‌های دولتی، دانشگاه‌ها و مراکز رشد و فناوری سراسر کشور صبح روز شنبه ۲۲ مهرماه برگزار شد.

محمدعلی زلفی‌گل در این آیین با طرح سوالاتی همچون اینکه چرا ثبت مالکیت‌های فکری مهم است و اجرای دقیق و درست قانون مالکیت‌های فکری منجر به چه دستاورد‌هایی می‌شود؟ گفت: هدف قانون مالکیت‌های فکری این است که جامعه نخبگان را به سمت نوآوری و خلاقیت سوق دهد. 

وی افزود: قانون مالکیت‌های فکری باید به صورت محکم اجرا شود و اگر اینگونه نباشد عملا خلاقیت و نوآوری را نمی‌توانیم به معنای واقعی رشد دهیم؛ بنابراین سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بزرگترین خدمت را به علم، فناوری و نوآوری جمهوری اسلامی ایران می‌کند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: باید بحث قانون مالکیت‌های فکری و معنوی را در جامعه نهادینه کنیم و سطح اطلاعات شهروندان را افزایش دهیم، زیرا جامعه ما دیندار است باید رعایت قانون مالکیت‌های فکری را حق الناس بدانیم.

داوران مرکز مالکیت معنوی را از اساتید دانشگاه انتخاب می‌کنیم

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور هم گفت: داوران مرکز مالکیت معنوی که در آینده نزدیک فعال خواهد شد را سعی می‌کنیم از اساتید دانشگاه انتخاب کنیم، زیرا به حوزه مالکیت معنوی اشرافیت کامل دارند.

بابایی اظهارکرد: امروز فصل جدیدی را با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری آغاز خواهیم کرد به همین منظور تفاهم‌نامه همکاری مشترک میان سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری منعقد می‌شود و یکی از محور‌های تفاهم‌نامه بحث حمایت از شرکت‌های دانش بنیان و پارک‌های علم و فناوری است بر همین اساس بحث تجاری سازی علائم تجاری، طرح‌های صنعتی و ثبت اختراعات محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان اولین اقدامی است که ضرورت دارد و موضوع مهمی است.

وی افزود: سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در این تفاهم نامه مشترک بنا است که یک مسیر ویژه و سبزی را برای محصولات شرکت‌های دانش بنیانِ دانشگاه‌ها تعریف کند تا در اولویت قرار گیرند.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بیان کرد: محور دیگر این تفاهم‌نامه بحث کارگزاری‌های مالکیت فکری در مراکز آموزش‌عالی بوده که مقرر شده با انعقاد این تفاهم‌نامه در تمام دانشگاه‌های دولتی کارگزاری‌ها را فعال کنیم همچنین آموزش در این کارگزاری ها، دوره‌های آموزشی و نشست با اساتیدی که در این شرکت‌ها فعالیت می‌کنند یکی از محور‌های مهم است.

بابایی گفت: مالکیت فکری یکی از دوره‌های تخصصی حقوقی بوده و لازم است که در مقطع دکتری این رشته را در دانشگاه‌ها فعال کنیم و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور آمادگی همکاری لازم را دارد تا در سطح عالی این مقطع تحصیلی را برای علاقه‌مندان فراهم کند بنابراین این موضوع نیز در تفاهم‌نامه قید شده است.

وی افزود: بحث انجام پژوهش‌های مشترک میان سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در حوزه مالکیت معنوی نیز یکی از موضوعاتی است که در دستور کار قرار گرفته است. 

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تبیین کرد: همکاری در اجرای پروژه‌های بین‌المللی مالکیت فکری از جمله TISC و EIE یک ضرورت اجتتاب ناپذیر است که سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و وزارت علوم می‌توانند به نحو احسن در بحث پارک‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان پیاده سازی کنند.

بابایی اظهار کرد: همچنین محور‌هایی که نیاز است در کمیته‌های تخصصی مالکیت معنوی وایپو مطرح شود به هم‌اندیشی اساتید دانشگاه‌ها نیاز داریم تا بتوانیم فصل مشترک همکاری با وزارت علوم را داشته باشیم.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: داوران مرکز مالکیت معنوی را که در آینده نزدیک فعال خواهد شد سعی می‌کنیم از اساتید دانشگاه انتخاب کنیم، زیرا به حوزه مالکیت معنوی اشرافیت کامل دارند.

وی ادامه داد: در بحث مالکیت معنوی تمام ظرفیت‌ها را در حوزه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری استفاده می‌کنیم تا بتوانیم به جامعه هدفی که در مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور وجود دارد به بهترین نحو خدمات را ارایه کنیم.

بابایی تشریح کرد: از جمله موارد مطرح شده در تفاهم نامه میان سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بوده انجام پروژه‌های پژوهشی مشترک در حوزه مالکیت فکری در تعریف و تبیین مدل‌های جدید با قابلیت مشارکت پذیری در حقوق ناشی از دارایی‌های فکری همچنین همکاری در راه‌اندازی نشریه علمی مالکیت فکری، همکاری در ساماندهی ایده‌ها در قالب اسرار تجاری، همکاری در بررسی دستور کار‌های کمیته‌های تخصصی سازمان جهانی مالکیت معنوی و همکاری در ایجاد ساز و کار مناسب جهت داوری دربحث ثبت اختراعات است.

وی اظهار کرد: امروز رویداد بسیار مهم دوره آموزشی مالکیت معنوی در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به صورت بین‌المللی برگزار می‌شود ۷۰ داوطلب در این دوره دو هفته‌ای شرکت می‌کنند تا آخرین مباحث مطروحه در بحث مالکیت معنوی بررسی کنند. دوره امسال با استقبال بسیار خوبی از طرف کشور‌های مختلف مواجه شده است حدوداً ۹ کشور مصر، تاجیکستان، هند، زیمباوه، امارات، کنیا، اتیوپی، پاکستان و اوگاندا شرکت کرده‌اند.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بیان کرد: چهار نفر از مدرسان این دوره آموزشی از مدرسان برجسته و به نام وایپو هستند که به صورت وبیناری در جلسه حضور پیدا خواهندکرد همچنین ۲ مدرس داخلی نیز در این دوره حضور دارند. انتقال دانش، آموزش و توانمندسازی را در این مدارس تابستانی پیگیری میکنم امیدواریم این دوره‌ها را در سطوح مختلف کشور نیز برگزار کنیم.

سرپرست مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور هم در این مراسم هدف از انعقاد تفاهم نامه همکاری را تقویت همکاری و استفاده از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های متقابل به منظور ارتقاء دانش مالکیت فکری کشور دانست و گفت: موضوعات تفاهم نامه همکاری میان سازمان ثبت اسناد املاک کشور و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری همکاری در تحلیل و بررسی و تجاری‌سازی اختراعات، مدل‌های مصرفی، علایم تجاری و طرح‌های صنعتی و گسترش ثبت نشانه‌های جغرافیایی منابع ژنتیکی و دانش سنتی و فولکلور همچنین برگزاری رویداد‌های مشترک اعم از دوره‌ها، کارگاه‌ها، سمینار‌ها و همایش‌ها در راستای توانمندسازی ذینفعان مالکیت فکری و تدوین محتوای آموزشی در راستای آگاهی بخشی عمومی و تخصصی از حقوق مالکیت فکری است.

اسلامی ادامه داد: موضوع دیگر همکاری در پروژه‌های ملی و بین‌المللی مربوط به مالکیت فکری و ارتقاء جایگاه بین‌المللی بوده تدوین ضوابط حمایت مالی از تجاری‌سازی اختراعات، مدل‌های مصرفی، علائم تجاری و طرح‌های صنعتی و اعطای گرنت مالکیت فکری است.

وی اظهار کرد: موضوع پنجم تدوین «استراتژی» و «آیین نامه مدل» مالکیت فکری برای پژوهشگاه‌ها، دانشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری بوده راه‌اندازی دوره دکترای تخصصی مالکیت فکری و تالیف و ترجمه متون تخصصی مالکیت فکری اعم از کتاب، مجله و مقالات کاغذی و الکترونیکی است.

سرپرست مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد افزود: موضوع هشتم در تفاهم نامه حمایت از سازوکار‌های ارزش گذاری، سرمایه‌گذاری و فروش دارایی‌های ناشی از آفرینش‌های فکری بوده همچنین همکاری در جهت ایجاد کارگذاری‌های مالکیت فکری در پارک‌های علم و فناوری و... از موضوعات دیگر است.

وی ادامه داد: تعهدات طرفین در این تفاهم‌نامه شامل همکاری در اعطای جایزه ملی مالکیت فکری، همکاری در انتخاب برند برتر شرکت‌های فناور و دانش بنیان، همکاری در اجرای پروژه‌های بین‌المللی مالکیت فکری از جمله Tisc و Eie، فراهم سازی بستر تجاری سازی بین سامانه‌ای، همکاری در تدوین محتوای آموزشی دیداری و شنیداری مالکیت فکری، همکاری در تاسیس مرکز داوری مالکیت فکری، همکاری در توانمندسازی دفاتر مالکیت معنوی در پارک‌های علم و فناوری و... است.

اسلامی گفت: دومین دوره مدرسه تابستانی مالکیت فکری وایپو_ ایران ۲۰۲۳ از امروز ۲۲ مهرماه آغاز و تا ۳ آبان‌ماه ادامه خواهد داشت.

انتهای پیام/

ارسال نظر