دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
24 مهر 1402 - 00:05

ارائه سیستم فیزیوتراپی لیزری با کیفیتی معادل محصولات اروپایی

ارائه سیستم فیزیوتراپی لیزری با کیفیتی معادل محصولات اروپایی
مدیرعامل یک شرکت دانش‌بنیان گفت: موفق به طراحی و ساخت «لیزر فیزیوتراپی» برای تقویت و افزایش تکثیر سلول‌های ایمنی به منظور افزایش آستانه درد و بهبود التهاب شدیم.
کد خبر : 873039

امین احمدی، مدیرعامل  یک شرکت دانش‌بنیان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری آنا از ساخت محصول «لیزر فیزیوتراپی» خبر داد و اظهار کرد: این سیستم لیزری با استفاده از پرتو لیزر، نفوذ آن به داخل پوست و جذب آن توسط بافت تحت تابش لیزر باعث تقویت و افزایش تکثیر سلول‌های ایمنی و فعالیت لنفاتیکی در کنار شل شدن ماهیچه موجب افزایش آستانه درد و بهبود التهاب می‌شود.

وی افزود: این سیستم لیزری امروزه در مطب‌های فیزیوتراپی، درمانگاه‌های توان‌بخشی و طب فیزیکی به‌عنوان ابزاری قدرتمند برای کاربرد‌هایی مانند کاهش درد، افزایش سرعت‌ترمیم بافت و رشد سلول، افزایش سرعت فرآیند بهبود زخم، بهبود عملکرد عصب، کاهش التهاب، اثر روی عروق افزایش سرعت جریان خون و افزایش فعالیت متابولیک استفاده می‌شود.

مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان مستقر در مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهین‌شهر اضافه کرد: به دلیل استفاده از پرتو متمرکز و پرشدت لیزر و اثرات فوق‌العاده با توجه به افزایش میانگین سنی در ایران و خاورمیانه و لزوم داشتن مراکز فیزیوتراپی با امکانات به‌روز، این سیستم مطابق با علم روز دنیا و مشورت با برخی از پزشکان برجسته فعال در حوزه فیزیوتراپی و طب فیزیکی توسط محققان شرکت طراحی و ساخته شده است.

ارائه سیستم فیزیوتراپی لیزری با کیفیتی معادل محصولات اروپایی

احمدی عنوان کرد: در واقع هدف شرکت از ساخت این محصول، ارائه سیستم فیزیوتراپی لیزری با کیفیتی معادل محصولات مشابه اروپایی؛ اما با قیمتی مناسب‌تر برای تأمین نیاز به این محصول در کشور است. با توجه به کیفیت ساخت بالای این محصول، شرکت در آینده نیم‌نگاهی به صادرات این محصول نیز خواهد داشت.

وی گفت: فناوری مهم این سیستم، استفاده از تکنولوژی لیزر دیودی متصل به فیبر نوری (detachable) بوده که در این حوزه اکنون بالاترین سطح فناوری را داراست. لیزر دیودی این شرکت مجهز به سیستم شناسایی اتصال فیبر نوری (fiber detection)، فوتودیود تشخیص توان لیزر (power detection) بوده و در ساخت آن از تکنولوژی سوییچینگ برای ساخت مدارات الکترونیکی استفاده شده است.

قابلیت ذخیره ۲۰ بیمار در  نرم‌افزار

مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان مستقر در مرکز رشد دانشگاه آزاد شاهین‌شهر با بیان ویژگی‌های محصول «لیزر فیزیوتراپی» توضیح داد: این سیستم بسیار هوشمند و قدرتمند طراحی شده و دارای منو‌های شروع سریع، لیست کامل و جامع از درمان‌های موجود در این زمینه با مشاوره با پزشکان متخصص، قابلیت ذخیره ۲۰ بیمار در  نرم‌افزار برای راحتی پزشک در مراجعات بعدی بوده که باعث شده کار با این سیستم بسیار راحت (user friend) باشد.

احمدی ادامه داد: این لیزر با داشتن توان خروجی ۱۵ وات در طول موج ۸۰۸ نانومتر، قابلیت عملکرد در سه مد پیوسته، پالسی از فرکانس یک هرتز تا ۲۰ کیلوهرتز و سوپر پالس، سیستمی بسیار قدرتمند و با شدت بالا برای تأثیر بالا در فرایند درمان است. سیستم خنک‌ساز هوا با استفاده از پلتیر، هندپیس ارگونومیک با رابط بلوتوثی نیز از دیگر ویژگی‌های بارز این محصول محسوب می‌شود.

جایگزینی عالی برای نمونه‌های خارجی

وی بیان کرد: محصول «لیزر فیزیوتراپی» با توجه به داشتن همه ویژگی‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری نمونه‌های خارجی و کیفیت مشابه به دلیل قیمت بسیار پایین‌تر، امکان ارائه خدمات پس از فروش خیلی قوی در بازه زمانی کوتاه و طراحی متناسب با رنگ پوست غالب مردم ایران (با توجه به تأثیر رنگ پوست در کیفیت درمان) می‌تواند سیستم جایگزین عالی برای نمونه‌های خارجی باشد.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان با بیان اینکه اکنون محصول «لیزر فیزیوتراپی» در حال انجام مراحل لازم برای اخذ استاندارد‌های اداره تجهیزات پزشکی است، مطرح کرد: با استناد به آمار موجود در زمینه واردات این محصول به کشور، پیش‌بینی می‌شود که شرکت در زمینه سیستم‌های لیزری فیزیوتراپی توان بالا در آینده‌ای نزدیک و پس از اخذ مجوز‌های لازم، ظرفیت تأمین ۲۰ درصد از نیاز کشور را داشته باشد.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته