دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
21 مهر 1402 - 11:24
آغاز عملیات اجرایی 65 طرح آب و برق در فارس با حضور رئیسی؛

طرح عظیم خط دوم انتقال آب شرب کلانشهر شیراز از سد درودزن به بهره‌برداری رسید

طرح عظیم خط دوم انتقال آب شرب کلانشهر شیراز از سد درودزن به بهره‌برداری رسید
طرح عظیم خط دوم انتقال آب شرب کلانشهر شیراز از سد درودزن با حضور رئیس جمهور به بهره‌برداری رسمی رسید و همزمان 65 طرح آب و برق با اعتباری بالغ بر 10 هزار و 600 میلیارد تومان آغاز شد.
کد خبر : 872946

به گزارش گروه سیاست خبرگزاری علم و فناوری آنا، سیدابراهیم رئیسی در ادامه برنامه‌های روز دوم سفر استانی دولت مردمی به استان فارس، خط دوم آبرسانی به شیراز از سد درودزن را به عنوان بزرگ‌ترین پروژه عمرانی استان فارس به صورت رسمی افتتاح کرد.

این خط انتقال آب با طول ۷۸ کیلومتر لوله فولادی، یک باب ایستگاه پمپاژ، ۴ هزار و ۴۲۲ متر تونل و ۳ مخزن بتنی هر یک به ظرفیت ۲۰ هزار مترمکعب احداث شده است.

ظرفیت انتقال خط دوم آب‌رسانی به شیراز ۳ هزار لیتر در ثانیه است که این حجم آب نیاز آبی تقریباً ۴۰ درصد جمعیت شیراز را تأمین می‌کند.

اعتبار هزینه شده این طرح ۶۵۰ میلیارد تومان است که ارزش روز آن ۶ هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود. 

در صورت عدم اجرای این طرح، شهر شیراز در سال جاری با تنش شدید آبی و قطع مکرر آب مواجه می‌شد.

۱۴ کیلومتر از این طرح در دولت سیزدهم انجام شده که به دلیل سختی اجرا و عبور از مناطق شهری و تاسیسات مختلف، درصد بیشتری (۳۵ درصد) از عملیات اجرایی پروژه را شامل شده است.

از نکات قابل توجه اجرای این طرح بزرگ عمرانی، احداث تونل در مسیر انتقال آب به شیراز است که بیش از یک هزار میلیارد تومان صرفه‌جویی در پی داشته است.

برای جلوگیری از تنش آبی در تابستان، از اواسط تیرماه امسال خط انتقال آب وارد شبکه شد و عملا مورد بهره‌برداری قرار گرفت، اما امروز و با حضور دکتر رئیسی به صورت رسمی افتتاح شد.

با حضور رئیس جمهور ۵۳ طرح وزارت نیرو از جمله ۴۱ طرح در بخش برق و ۱۲ طرح در بخش آبفا با اعتباری بالغ بر ۱۰ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان نیز به بهره‌برداری برداری نهایی رسید.

انتهای پیام/

ارسال نظر