دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
سرپرست دانشگاه امیرکبیر:

پرورش پیشگامان علوم در بالاترین سطح علمی جهان وظیفه دانشگاه است

پرورش پیشگامان علوم در بالاترین سطح علمی جهان وظیفه دانشگاه است
سرپرست دانشگاه صنعتی امیرکبیر خطاب به نودانشجویان این دانشگاه گفت: به عنوان نخبه وارد دانشگاه شدید، سعی کنید در دوران تحصیل نخبه بمانید، دانشگاه باید در جهت پرورش پیشگامان علوم و فناوری در بالاترین سطح علمی منطقه و جهان حرکت کند.
کد خبر : 872873

به گزارش گروه آموزش و دانشگاه خبرگزاری علم و فناوری آنا، آیین استقبال از نودانشجویان دانشگاه صنعتی امیرکبیر امروز با حضور و سخنرانی علیرضا رهایی سرپرست دانشگاه، مهدی رفیع زاده معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی، مهرداد ساویز معاون دانشجویی و فرهنگی و حجت الاسلام رجبی قائم مقام دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد و این دانشگاه امسال میزبان هزار و ۵۰۰ نودانشجو است.

علیرضا رهایی سرپرست دانشگاه امیرکبیر  امروز (پنجشنبه) در مراسم آغاز سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ که با حضور نودانشجویان این دانشگاه و خانواده‌های آن‌ها برگزار شد، موفقیت این دانشجویان جدید را تبریک گفت و به تشریح موقعیت و امکانات دانشگاه صنعتی امیرکبیر پرداخت.

وی اظهار کرد: این دانشگاه حدود ۷۰ سال است که خدمات علمی و صنعتی خود را به کشور عرضه می‌کند و با همت اعضای هیات علمی جایگاه خوبی در حوزه‌های مختلف علمی کسب کرده است.

سرپرست دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود: دانشجو بودن و دانشجوی امیرکبیر بودن ارزش دارد و باید قدر آن را دانست، ما انتظاراتی داریم که باید بتوانید این مسیر را ارتقا ببخشید.

رهایی در مورد ماموریت دانشگاه هم گفت: در چشم انداز دانشگاه این جمله را بیان می‌کنیم که دانشگاه باید به سوی پرورش پیشگامان علوم و فناوری در بالاترین سطح علمی جهان و منطقه حرکت کند.

وی یادآور شد: دانشگاه‌های کشور در ۲ دهه گذشته جایی در بین دانشگاه‌های برتر در رتبه‌های برتر و حتی رتبه‌های تا ۱۰۰۰ نداشتند؛ ولی با برنامه‌ریزی و هدف گذاری و تلاش جدی، تعداد قابل توجهی از دانشگاه‌های برتر کشور (۱۳ دانشگاه) در رتبه‌های زیر ۱۰۰۰ جهانی قرار گرفتند و امیرکبیر در رتبه ۳۶۲ در برخی رتبه بندی‌ها در سطح جهانی قرار دارد.

وی تاکید کرد: همچنین در سطح داخلی رتبه اول یا دوم دانشگاه‌های صنعتی کشور هستیم.


استاد دانشکده عمران دانشگاه صنعتی امیرکبیر ادامه داد: ۱۸ دانشکده مشتمل بر دانشکده‌های قدیمی (۶ دانشکده)، و دانشکده‌های جدید مانند مهندسی پزشکی و ... دانشکده‌های سنتی و تخصصی ویژه مثل مهندسی پلیمر، هوافضا و مهندسی نفت در دانشگاه داریم. همه این دانشکده‌ها از کارشناسی تا دکتری دانشجو می‌پذیرند.

رهایی همچنین در مورد تعداد دانشجویان در این دانشگاه یادآور شد: حدود ۱۴ هزار دانشجو در مقاطع مختلف و بیش از ۴۰ هزار دانش آموخته داریم که جایگاه‌های خوبی در سطح مدیریت کشور دارند.

وی افزود: علاوه بر واحد‌های دانشگاهی در تهران واحد‌های دیگر هم با عنوان پردیس‌های ماهشهر، بندرعباس و گرمسار و پردیس بین المللی در جزیره کیش فعالیت می‌کنند.

سرپرست دانشگاه صنعتی امیرکبیر با تاکید بر جذب و نگهداشت نخبگان گفت: اهداف دانشگاه در جذب و پرورش نخبگان بوده و امکانات خوبی فراهم شده است؛ شامل امکان ادامه تحصیل همزمان در دو رشته و امکان تغییر رشته، اکنون ۱۵۰۰ دانشجوی نخبه استعداد‌های درخشان و المپیادی در دانشگاه داریم. همچنین ۳۲۲ دانشجو از ۱۳ کشور در دانشگاه و پردیس‌های مختلف درس می‌خوانند که شامل ۱۸۹ دانشجو در مقطع کارشناسی، ۸۹ نفر ارشد و ۴۴ نفر دکتری هستند. همچنین ۲۴ دانشجوی رتبه برتر در المپیاد علمی دانشجویی داشتیم.

رهایی ادامه داد: دانشگاه ابتکار عملی در ایجاد دوره‌های جدید داشته، مثل رشته مهندسی و مدیریت نوآوری و فناوری و در مجموع بیش از ۳۰ دور برنامه‌های ارشد داخل دانشگاه مصوب شده است.

افزایش ۶۵ درصدی فروش شرکت‌های دانش بنیان

وی همچنین گفت: بر اساس ارزیابی و اعلام وزارت علوم، دانشگاه صنعتی امیرکبیر در ۱۴ رشته از جمله برق، شیمی و نساجی قطب علمی بالاترین سطح تخصص در یک زمینه دارد.

سرپرست دانشگاه صنعتی امیرکبیر به وجود کتابخانه مجهز در این دانشگاه و پارک علم و فناوری اشاره کرد و اظهار داشت: علاوه بر ساختمان پارک علم و فناوری در خیابان ولیعصر یک ساختمان نیز در شهریار داریم. رشد فناوری و شرکت‌های دانش بنیان در پنج سال اخیر مهم بوده و در این مدت در ۵۰ درصد واحد‌های فناور، نرخ اشتغالزایی ۴۵ درصد و فروش شرکت‌ها ۶۵ درصد افزایش یافته است. اکنون ۵۷ واحد فناور و ۲۹ شرکت دانش بنیان در پارک مستقر هستند.

رهایی تاکید کرد: ۲ فعالیت دیگر در دانشگاه یکی در دانشکده هوافضای امیرکبیر است که از گذشته شروع کردیم و ماهواره ام تی ۱۰۰ طراحی و ساخته شد و دیگری طراحی و ساخت ابررایانه سیمرغ در کشور است که در دانشگاه فعال است و بسیاری از صنایع و وزارت خانه‌ها از آن خدمات پردازشی می‌گیرند.

به گفته وی ۲ نفر از اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در فهرست پژوهشگران پراستناد هستند.

سرپرست دانشگاه صنعتی امیرکبیر در بخش دیگری از سخنان خود به انتظارات دانشگاه از دانشجویان پرداخت و گفت: فضای محیط دانشگاه با دبیرستان متفاوت و در آن رعایت استاندارد‌های آموزشی دانشگاه مهم است. به عنوان نخبه وارد دانشگاه صنعتی امیرکبیر شدید، درخواست داریم نخبه بمانید و نخبه ماندن ماندن مهم است.

رهایی تاکید کرد: در همان حال شئونات علمی و فرهنگی دانشجویی را رعایت کنید. در خوابگاه‌ها علاوه بر سطح رفاه قابل قبول برنامه‌های فرهنگی مناسبی هم پیش بینی شده و اگر مشکلی بود معاونت دانشجویی همیشه پذیرای دانشجویان است.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته