دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
20 مهر 1402 - 12:12

رئیسی: لِسان‌الغِیب‌ دُرّ یگانه فرهنگ و ادب ایران‌زمین ‌‌است

رئیسی: لِسان‌الغِیب‌ دُرّ یگانه فرهنگ و ادب ایران‌زمین ‌‌است
رئیس جمهور حافظ را شاعر همه اعصار و قرن‌ها دانست و گفت: از آنجا که درون‌مایه شعر او عمیقاً با ارزش‌های فطری انسانی گره خورده است، شأن و جایگاهی فرازمانی دارد و می‌تواند در همه اعصار و قرون، به ویژه عصر حاضر، آموزنده و دربر گیرنده پیام و معنا با
کد خبر : 872866

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری علم و فناوری آنا، حجت‌الاسلام سید‌ابراهیم رئیسی با بیان اینکه فرهنگ و ادب ایران‌زمین همواره مشحون از درخشش اندیشه‌های بلند انسانی بوده و یکی از قله‌های این تاریخ پرافتخار، بدون تردید شمس‌الدین محمد حافظ شیرازی است، اظهار داشت: لسان‌الغیب، حافظ شیرازی دُرِّ یگانه فرهنگ و ادب ایران زمین و افتخار همه کسانی است که به زبان شیرین فارسی سخن می‌گویند.

‌رئیس جمهور به مناسبت روز گرامیداشت لسان‌الغیب افزود: بیستم مهرماه، سالروز بزرگداشت حافظ؛ عارف بزرگ، شاعر بلندآوازه ایرانی و اندیشمند نامدار شعر و ادب فارسی است. فرهنگ و ادب ایران‌زمین همواره مشحون از درخشش اندیشه‌های بلند انسانی بوده و یکی از قله‌های این تاریخ پرافتخار، بدون تردید شمس‌الدین محمد حافظ شیرازی است.

وی تصریح کرد: لسان‌الغیب، حافظ شیرازی دُرِّ یگانه فرهنگ و ادب ایران زمین و افتخار همه کسانی است که به زبان شیرین فارسی سخن می‌گویند. اشعار او که جملگی برگرفته از مضامین والای انسانی و آموزه‌های اصیل اسلامی است، از مهم‌ترین نماد‌های فرهنگی و تمدنی ایران عزیز به شمار می‌آید و اهل فرهنگ و فضل و ادب، در جای جای عالم، به این شاعر گرانقدر به دیده احترام می‌نگرند.

رئیس جمهور با بیان اینکه ارتباط عمیق حافظ با قرآن و استفاده از زبان قرآن در سروده‌ها و غزلیات، از او چهره متمایزی ساخته است، ادامه داد:  او شاعر همه اعصار و قرن‌هاست؛ از آنجا که درون‌مایه شعر او عمیقاً با ارزش‌های فطری انسانی گره خورده است، شأن و جایگاهی فرازمانی دارد و می‌تواند در همه اعصار و قرون، به ویژه عصر حاضر، آموزنده و دربر گیرنده پیام و معنا باشد.

وی با بیان اینکه غزلیات حافظ، سرشار از مضامینی، چون صلح و دوستی، اخلاق و انسانیت، عشق و محبت و نهایتاً بندگی خالصانه و خضوع و خشوع در برابر پروردگار است، خاطرنشان کرد:  همین ویژگی‌ها موجب شده دامنه نفوذ آثار این شاعر بزرگ از فرهنگ و زبان فارسی فراتر رفته و در گستره جهانی، جویندگان فضایل و مشتاقان شعر و ادب، از انوار و جاذبه‌های مضامین عرفانی و اخلاقی ادبیات والای او بهره‌ها ببرند.

رئیسی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب اسلامی چه زیبا در ثنای این شاعر بزرگوار فرموده‌اند که حافظ، درخشان‌ترین ستاره فرهنگ فارسی است، تاکید کرد: تا امروز هیچ شاعری به قدر حافظ در اعماق و زوایای ذهن و دل ملت ما نفوذ نکرده است. امیدوارم با تعمق بیشتر استادان، اندیشمندان و پژوهندگان فرهیخته ادب فارسی در دریای اندیشه‌های مکشوف و نامکشوف این شاعر بزرگ از گنجینه زایا، توشه‌های بیشتری برگیریم و در زندگی اجتماعی خود از سلوک انسانی و زبان بلیغ و بدیع این روایت‌گر عشق و وارستگی بهره بیشتری ببریم.

رئیس جمهور در پایان از همه علاقه‌مندان شعر و ادب فارسی خواستا‌ر معرفی و شناساندن هر چه بیشتر شخصیت‌های فرهنگی کشور شد.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته