دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور:

دچار سونامی مشکلات روانشناختی هستیم/ دو سوم افراد افسرده افکار خودکشی دارند

دچار سونامی مشکلات روانشناختی هستیم  دو سوم افراد افسرده افکار خودکشی دارند
رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور گفت: دو سوم افراد افسرده افکار خودکشی دارند، یک تا ۱۵ درصد این افراد برنامه برای اقدام به خودکشی دارند و یک تا سه درصد نیز اقدام به خودکشی می‌کنند.
کد خبر : 872843

به گزارش گروه آموزش و دانشگاه خبرگزاری علم و فناوری آنا، علی فتحی آشتیانی، رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور در مراسم روز جهانی سلامت با بیان اینکه در حال حاضر حدود یک سوم جامعه ما نیاز به خدمات روانشناختی دارند، گفت: ما دچار سونامی مشکلات روانشناختی هستیم.

وی اظهار کرد: در حال حاضر حدود یک سوم جامعه ما نیاز به خدمات روانشناختی دارند که این امر عدد بالایی است و بی‌توجهی نسبت به آن می‌تواند پیامد‌هایی داشته باشد.

وی با بیان اینکه یکی از پیامد‌های افسردگی خودکشی است، یادآور شد: خیلی از اختلالات روانشناختی می‌توانند زمینه ساز خودکشی باشند که مهم‌ترین آن افسردگی است. معمولا دو سوم افراد افسرده افکار خودکشی دارند، یک تا ۱۵ درصد این افراد برنامه برای اقدام به خودکشی دارند و یک تا سه درصد نیز اقدام به خودکشی می‌کنند.

رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور با بیان اینکه آمار خودکشی در سال ۹۲ در قیاس با سال ۱۴۰۰ حدود ۱۲.۷ درصد رشد داشته است، گفت: در ۱۵ سال گذشته یعنی از ۸۵ تا ۱۴۰۰ ما ۱۰۸.۳ درصد رشد در این زمینه داشته‌ایم.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله با بیان اینکه آسیب‌های اجتماعی نیز سیر صعودی دارند، توضیح داد: در سال ۷۹ به ازای هر ۱۲ ازدوج یک طلاق، در سال ۸۹ به ازای هر ۶.۵ ازدواج یک طلاق، در سال ۹۹ به ازای هر حدود ۳ ازدواج یک طلاق داشتیم. تا اول مرداد ۱۴۰۲ در کل کشور به ازای هر سه ازدواج یک طلاق داشتیم و در تهران نیز به ازای هر ۲.۴ ازدواج یک طلاق داریم. این یعنی در چهار ماه اول سال جاری به ازای هر ۲.۴ ازدواج در تهران یک طلاق داشتیم. بالاترین آمار طلاق در لوکزانبورگ با عدد ۷۸ درصد و انگلیس وفرانسه و آمریکا و روسیه حدود ۵۰ درصد است. ما تقریبا به آن‌ها داریم نزدیک میشوم.

وی با اشاره به تاثیر خشونت بر مسائل روانشناختی نیز تصریح کرد: تاثیر خشونت‌های روانی، عاطفی و کلامی بر روان افراد بسیار بیشتر از خشونت فیزیکی است. به طور طبیعی خانم‌ها و کودکان در معرض خشونت بیشتری قرار دارند تحقیقات نشان می‌دهد از هر پنج زن یک نفر مورد خشونت قرار می‌گیرد.

رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاور کشور با بیان اینکه ما دچار سونامی مشکلات روانشناختی هستیم، درباره لزوم اقداماتی برای پیشگیری اولیه و ثانویه در این زمینه توضیح داد: اولویت دادن به خانواده به عنوان بنیادی‌ترین نهاد اجتماعی، یکی از مسائل مهم است چراکه فروپاشی خانواد می‌توانند همه چیز را ایجاد کند. ما در مرحله گذار از سنت به مدرنیته و پست مدرن هستیم. اگر در گذشته شب نشینی بین خانواده‌ها وجود داشت، امروز هر کسی در گوشه‌ای در اتاق خود است. آداب و سنن محلی و ملی خود را کنار گذاشتیم.

فتحی با بیان اینکه ارتقا سطح سواد سلامت روانی، آموزش و مشاوره پیش از ازدواج بر اساس الگو‌های اسلامی و ایرانی باید در دستور کار ما قرار گیرد، اظهار کرد: درصدی از خانواده‌های ما مشاوره پیش از ازدواج می‌گیرند، اما این امر کفایت نمی‌کند. ایندرصد خیلی کم و شاید دو الی سه درصد و در خوشبینانه‌ترین حالت ۱۰ درصد است.

وی با بیان اینکه من به دنبال پیشنهاد راه اندازی روانشناس خانواده هستم، گفت: همانطور که پزشک خانواده داریم باید روانشناس خانواده داشته باشیم. مثلا هر ۱۰۰ الی ۵۰۰ خانواده یک روانشاس داشته باشند تا بتوانند تعامل مستمر و مداوم با او داشته باشند و نگذارند که مشکلات روانشناختی آن‌ها مزمن شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته