دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
گزارش آنا از آیین تشییع آتیلا پسیانی؛

چرمشیر: تئاتر ایران مدیون «آتیلا پسیانی» است؛ هزینه های مراسم صرف درمان بیماران سرطانی می شود

چرمشیر: تئاتر ایران مدیون «آتیلا پسیانی» است؛ هزینه های مراسم صرف درمان بیماران سرطانی می شود
آیین تشییع پیکر آتیلا پسیانی هنرمند پیشکسوت در حالی در پهنه رودکی برگزار شد که سحر دولتشاهی به عنوان نماینده خانواده پسیانی عنوان کرد همه هزینه های مراسم های این هنرمند صرف درمان بیماران سرطانی می شود.
کد خبر : 872842

به گزارش خبرنگار فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری آنا، مراسم تشییع از پیکر هنرمند پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون آتیلا پسیانی دقایقی پیش ، بیستم مهر ماه با حضور علاقه مندان، هنرمندان و خانواده او در مقابل تالار وحدت پهنه رودکی آغاز شد.

در این مراسم ایرج راد هنرمند درباره این هنرمند فقید گفت: او از اعضای هیئت موسسه خانه تئاتر و عضو هیئت مدیره خانه هنرمندان بود و چندین سال هم به عنوان سیاست گذار در تماشاخانه ایرانشهر از حقوق صنفی و حقوق اعضای تئاتر، افراد، علاقه مندان، جوانان و کسانی که جستجوگر بودند، در زمینه تئاتر همواره کوشید.

وی در ادامه افزود: درباره آتیلا بسیار می توان بسیار گفت که در این فرصت کوتاه نمی  گنجد ما در حقیقت سپاسگذار زحمات و خدمات این عزیز بزرگوار هستیم،  روحش شاد، یادش با آثارش که بسیار ارزشمند است همواره ماندگار است و رهبروانش پرچم تئاتر تجربی را همچنان به دوش می کشد و همچنان خانواده با عزتش این همراهی و همکاری را داشته باشند.

نام آتیلا هیچگاه از فهرست اعضای خانه سینما خط نمی خورد/ او عضو دائم خانه سینما است

پس از آوردن پیکر آتیلا پسیانی، بیانیه خانه سینما برای درگذشت او قرائت شد.

آتیلا لحظه لحظه حیاتش را زندگی کرد

سپس پژمان بازغی رییس انجمن صنفی اعضای خانه سینما نیز در صحبت هایی گفت: در این صبح خزان در دست های ما هنرمندی تشییع می شود که انبوهی از هنر، خاطره را یادمان می آورد. این هنرمند بی تکرار است و چنان به ضعیف ترین نقش ها جان می بخشید و زندگی می کرد که انگار معجزه آسمانی در آن کالبددمیده شده است. ما سوگوار هنرمندی هستیم که برخلاف خیلی هنرمندان راحت نشینی را رها کرد و از نخستین روزهای شکل گیری خانه سینما یکی از بنیانگذاران انجمن بازیگران بود و تا آخرین روزهای حیات خستگی ناپذیرش مداع صنفی همکاران و سینماگران بود.

چرمشیر: تئاتر ایران مدیون «آتیلا پسیانی» است؛ هزینه های مراسم صرف درمان بیماران سرطانی می شود

وی در ادامه افزود: او از هنر، نقاشی، نویسندگی و کارگردانی و لحظه به لحظه حیاتش عاشق آشکار زندگی بود و اکنون مرگ برایش واژه ای حقیر است برای کسی که لحظه ای از حیاتش را بدون عشق و زندگی سپری نکرد چون عشق جوهره اش بود. انجمن سینما خانه او بود و هست و نامش براین نهاد خواهد درخشید. انجمن سینماگران خود را صاحب این سوگ می داند و ضمن ادای احترام به یاد جمیله شیخی، به خانم فاطمه نقوی، ستاره پسیانی، آتوسا پسیانی، خسرو پسیانی و سایر یاران و همکاران و دوستداران او تسلیت می گوید.

رضا کیانیان نیز در صحبت هایی گفت: اگر خود آتیلا اینجا بود میگفت خوب باشید تا بتوانید کار کنید و هم به ستاره و خسرو و دیگران می گویم چون ما اصلا برای کار کردن آمده ایم. پرنده رفتنی است اما راه ، تئاتر و نوع نگاهش ادامه دارد. الان ده آتیلا روی صحنه کار می کنند. قدر اینها را بدانیم اگر خود او هم بود مطمئنم که به من می گفت بروید کارتان را بکنید. من هم همین نصیحتش را قبول میکنم و از شما هم می خواهم که ادامه دهید.

آتیلا پسیانی سرشار از خلاقیت بود

آروند دشت آرای هنرمند تئاتر نیز پشت تریبون قرار گرفت و گفت: آتیلا شبیه هیچکس نبود ، فقط شبیه خود بود و از چند فرسنگی نمایش هایش مشخص بود، خودش، منزل و سبک زندگی اش مشخص بود او در تمام جزئیات رفتاری اش معلوم بود. آتیلای بازیگر یک جعبه ابزار بزرگ برای کارش بود با یک حضور درخشان و جادویی باور نکردنی بود من فکر نمیکنم این سبک، نسل و آموزه ها و شکل نگاه به بازیگری را در جای دیگر بتوان تجربه کرد. واقعیت او با اشتباه کردن بازیگری را درس می داد و ما را تشویق میکرد که اینطور بازیگری را یاد بگیریم و همین نگاه او همه ما را جسور و شجاع کرد و اجازه داد در یک فضایی بزرگ شویم و رشد کنیم تا حرفمان را بزنیم.

وی همچنین افزود: آتیلای کارگردان از هر چیزی می توانست یک معنا بسازد. او به ما یاد داد که سخت نگیریم و خوب در یک شکلی زبان خود را پیدا کنیم و آتیلای هنرمند هم کسی بود که از شیشه های باقی مانده عطر تا چوب های نمایشش اشیای جدید خلق می کرد، او یک یگانگی عجیبی داشت که هر بار چند ساعت با او معاشرت می کردیم، پر می شدیم از جسارت و خلاقیت  و در بدترین شرایط هم حالت را خوب می کرد. من شانس این را داشتم که دو هفته پیش او را از نزدیک ببینم او حتی در بستر و در نیمه بیهوشی هم متفاوت از دیگران بود ، دست هایش کند بالا می آمد و آنها را نزدیک پیشانی می آورد و انگار در همان حالت هم داشت اجرا می کرد. 

چرمشیر: تئاتر ایران مدیون «آتیلا پسیانی» است؛ هزینه های مراسم صرف درمان بیماران سرطانی می شود

دشت آرای گفت: آتیلا عاشق بازیگری بود و او در تئاتر جریان خلاقیت و نور بود. یادم نمی رود در تئاتر شهر چطور مثل یک کارگر ساده کارگاه نمایش را درست می کرد با یک عشقی کار می کرد تا یک تعداد جوان مثل من بتوانند کار کنند. چیزی که به ما تقدیم کرد را هیچکس دیگری به ما نداد، او باعث شد که ما بتوانیم به عنوان یک سری جوان دیده شویم و رشد کنیم . آتیلای پدر هم به ما خسرو و ستاره را داده است و ادامه مکتبش است. آتیلا پدر همه ما بود و دائم این پدر بودن را به ما متذکر می شد تا رفیق ما باشد. در پایان می گویم که من و هم نسلانم ادامه دهنده اندیشه آتیلا پسیانی خواهیم بود.

سپس رامبد جوان هنرمند نیز با پخش صوتی از آتیلا پسیانی عنوان کرد: من نمی دانم چرا الان باید درباره تو حرف بزنم ، تو در همه این سال ها ما را عاشق خودت کردی ، وقتی به من گفتند به عنوان صمیمی ترین دوست آتیلا صحب کن، نفسم بند آمد و حالا من اینجا هستم پشت میکروفن تا از طرف همه دوستانت بگویم که با تمام غمی که دارم و تلاشی که می کنم ، خودم را در تو رها می کنم در روح و فضای تو. خیلی چیزها به ذهنم می رسد اما نترس بودن از همه خصلت های تو مهم تر است. ما از هم و قضاوت هایمان می ترسیم و از تجربه کردن و نه گفتن میترسیم .تو هیچوقت نترسیدی با قطعیت این را می گویم .تو بما جرات دادی تا تصمیمات سخت زندگی مان را بگیریم . تا زنده ام یک جای بزرگ در قلب و روحم داری که برایت سبز و پرطراوت نگه می دارم.

هزینه های مراسم درگذشت آتیلا پسیانی صرف بیماران سرطانی می شود

سحر دولتشاهی هنرمند به نمایندگی از خانواده پسیانی برای صحبت پشت تریبون قرار گرفت و گفت: آتیلا بهار آمد و پاییز آمد. چه فصل هایی برای تو شد ، تو رفتی و بدجور پاییز شد. انسان یک خانواده ای دارد که در آن دنیا می آید و خانواده ای که در آن زندگی را یاد می گیرد. تو خانواده من بودی و من با تو و گروهت بزرگ شدم. بازی جادویی بود که بلد بودی، نه فقط بازی بلد بودی بلکه بازی در دنیا، رنگ ها و فضاها ، ایده ها و فکرها ، همه چیز برایت خیلی جدی و در عین حال شوخی بود. 

وی در ادامه افزود: تو بازی دوستی و رفاقت هم داشتی، دوستانت همه جمع شده اند حال چه بازی و چه چشم هایی را سرخ کردی، همه نقش هایمان را پشت درب گذاشتیم و در این بازی آمدیم. برایت گریه می کردیم و لحظه هایی هم بلد بودی چطور ما را بخندانی. اینجا باید با چشم ها، قلب ها و بدنمان بازی کنیم . تو اینجا هستی اما می گویند نیستی، این هم بازی آخرت است. مطمئنم الان در یک دنیای دیگر گروه بازی تشکیل می دهی و از ایده های جدیدت حرف می زنی، منتظر نمایشی ، کاش زودتر پرده را بالا بزنی و به ما سلام  کنی. خانواده پسیانی از شما مردم برای حضور گرم و دلگرم کننده برای همراهی مهربانانه تان سپاسگذار است خانواده تصمیم گرفته همه مراسم این هنرمند صرف بیماران سرطانی شود.

چرمشیر: تئاتر ایران مدیون «آتیلا پسیانی» است؛ هزینه های مراسم صرف درمان بیماران سرطانی می شود

تئاتر ایران مدیون آتیلا پسیانی است

در پایان نیز محمد چرمشیر نمایشنامه نویس پیشکسوت در صحبت هایی گفت: تئاتر ایران روزهای تلخ کم نداشته اما این تلخ ترین روز تاریخ تئاتر ایران است. من از شب گذشته دنبال کلماتی گشتم که اندوه خودم را بتوانم به شما منتقل کنم، این فقدان بزرگ آتیلا را به خانواده این هنرمند تسلیت می گویم هیچ کلمه ای غیر از عجز پیدا نکردم.من زخمی ام تئاتر ایران خیلی مدیون و بدهکار آتیلا است. 

وی در پایان گفت: آتیلا بزرگ بود، بزرگ زندگی کرد و بزرگ مرد و همین حضور شما نشانه بزرگ بودن او است.

گزارش تصویری این مراسم را اینجا ببینید.

انتهای پیام/

ارسال نظر