دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
حسینی در گفت‌وگو با آنا:

سازمان ملی سنجش و ارزشیابی نظام آموزشی کشور جنبه فرانظارتی دارد

سازمان ملی سنجش و ارزشیابی نظام آموزشی کشور جنبه فرانظارتی دارد
معاون امور مجلس رئیس‌جمهور گفت: موضوع کیفیت دانشگاه‌ها اصالت وزارت علوم است و باید ارتقا یابد و آموزش‌ها در سازمان ملی سنجش و ارزشیابی نظام آموزشی کشور به صورتی باشد تا بتواند نیاز‌های کشور را رفع کند. 
کد خبر : 872639

سیدمحمد حسینی معاون امور مجلس رئیس‌جمهور در گفت‌وگو با خبرنگار گروه آموزش و دانشگاه خبرگزاری علم و فناوری آنا با اشاره به ایجاد سازمان ملی سنجش و ارزشیابی نظام آموزشی کشور اظهار کرد: این سازمان به عنوان ارائه دهنده برخی از خدمات ارتباط متقابلی با وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم، وزارت بهداشت و مراکز غیر دولتی دارد. 

وی افزود: بسیاری از دستگاه‌های اجرایی به منظور برگزاری آزمون‌های استخدامی از طریق سازمان سنجش اقدام می‌کنند؛ بنابراین سازمان ملی سنجش و ارزشیابی نظام آموزشی کشور جنبه فرا نظارتی دارد و دربرگیرنده دستگاه‌های مختلف است. 

حسینی تصریح کرد: به منظور تقویت و ارتقای جایگاه جایگاه سنجش تصمیم به تاسیس سازمان ملی سنجش و ارزشیابی نظام آموزشی کشور گرفتیم. 

رئیس سابق دانشگاه مذاهب درباره در نظر گرفتن کیفیت دانشگاه‌ها در سازمان ملی سنجش و ارزشیابی نظام آموزشی کشور گفت: بخش کیفیت دانشگاه‌ها اصالت وزارت علوم است و باید ارتقا یابد و آموزش‌ها به صورتی باشد تا بتواند نیاز‌های کشور را رفع کند. 

لزوم آماده سازی اساس‌نامه سازمان ملی سنجش تا ۳ ماه آینده

به گزارش آنا، عبدالرسول پورعباس در زمینه سازمان ملی سنجش و ارزشیابی نظام آموزشی کشور گفت: اکنون سازمان سنجش آموزش کشور فعالیتی در زمینه سنجش آموزش نداشته است و فقط در زمینه سنجش داوطلبان ورود به دانشگاه‌ها فعالیت دارد، ولی ما هم باید داوطلبان ورود به دانشگاه‌ها را سنجش کنیم و هم نظام آموزشی کشور را ازنظر کیفیت اعتباربخشی و رتبه‌بندی کنیم.

معاون وزیر علوم اضافه کرد: کلاً ساختار اجرایی کشور در این امور به این شکل است که سازمان سنجش به یک ساختار و نهاد مستقل هیئت‌امنایی زیر نظر نهاد ریاست جمهوری تبدیل شود و حوزه ملی سنجش اعم از وزارتخانه‌های مختلف و ارزیابی‌های اعتبارسنجی را انجام می‌دهد. در پایان مصوبه‌ای که رئیس‌جمهور ابلاغ کرده ذکرشده که اساس‌نامه سازمان ملی سنجش و ارزشیابی آموزش کشور باید ظرف ۳ ماه منتشر شود و هنوز اساس‌نامه منتشرنشده و تمام موارد سؤالات و ابهامات در اساسنامه پاسخ داده می‌شود.

وی در پاسخ به این سؤال که با این شیوه اعتماد عمومی به سازمان سنجش از بین می‌رود، این موضوع را رد کرد، گفت: اکنون نیز دولت و مجلس شورای اسلامی بر سازمان سنجش نظارت دارد. سازمان بازرسی دیوان، محاسبات کشور و دیوان اداری و تمام نهاد‌ها بر سازمان سنجش نظارت دارد و در آینده هم خواهند داشت.  سازمان سنجش سازمانی است که برای ۳ تا ۴ وزارت خانه فعالیت می‌کند. از منظر اینکه زیر نظر یک وزارتخانه است، بهتر است از موضع مستقل با تمام وزارتخانه‌ها تعامل کند.

پورعباس گفت: تشکیل این سازمان قطعی است و مصوب و ابلاغ‌شده است، ولی تا وقتی‌که اساسنامه تدوین و تصویب نشود سازمان سنجش به همین شکل به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

انتهای پیام/

ارسال نظر