دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
داور جشنواره فیلم کودک و نوجوان در گفت‌وگو با آنا:

فیلم‌های کودک کمترین سهم از سینمای ایران را دارند/ نیاز بچه‌ها به فیلم‌ شاد

فیلم‌های کودک کمترین سهم از سینمای ایران را دارند  نیاز بچه‌ها به فیلم‌ شاد
نماینده دانش‌آموزان و داور جشنواره فیلم کودک و نوجوان گفت: اکثر سینماهای کشور به فیلم‌های بزرگسال اهتمام دارند و فیلم‌های کودک و نوجوان کمترین سهم را از سینمای ایران دارند.
کد خبر : 872511

به گزارش خبرنگار فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری آنا، جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان که به آن جشنواره فیلم کودک نیز می‌گویند، جشنواره‌ای است سینمایی که از سال ۱۳۶۱ تا کنون طی ۳۵ دوره برگزار شده که ۲۱ دوره از آن در شهر اصفهان، ۶ دوره در شهر تهران، ۵ دوره در شهر همدان و یک دوره در شهر کرمان برگزار شده است. حال این جشنواره به دوره سی و پنجم خود رسیده است که همزمان با برگزاری آن در اصفهان با مانی خلیلی بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون و نماینده دانش‌آموزان و داور جشنواره فیلم کودک و نوجوان به گفت‌وگو نشستیم که مشروح آن را می‌خوانید:

لطفا خودتان را معرفی کنید.

مانی خلیلی هستم، ده ساله، کلاس چهارم و چند سالی است در سینما و تئاتر فعالیت دارم.

بفرمایید چگونه به عنوان داور برای جشنواره فیلم های کودک و نوجوان انتخاب شدید؟

از طرف بنیاد سینمای فارابی فراخوانی برای داوری جشنواره منتشر شد و من هم ثبت نام کردم، بعد یک سری کلاس‌های آموزشی مثل تاریخ سینمای ایران، تاریخ سینمای جهان، شناخت عوامل سینما برگزار شد که در آخر از ما امتحان گرفتند و پس از قبولی در این امتحان به عنوان داور جشنواره انتخاب شدم‌.

چندمین دوره است که به عنوان داور در این جشنواره شرکت می‌کنید؟

اولین دوره است ولی در دو دوره قبل به دلیل بیماری کرونا جشنواره به صورت غیر حضوری بوده است.

تا امروز چند فیلم دیده‌اید و تا اینجا نظر شما چیست؟

دوازده فیلم تا الان دیدم ولی چون من داور هستم نمی‌توانم نظرم را الان بگویم، ولی به طور کلی فیلم‌ها خوب بود.

شما هم در سینما و تئاتر فعالیت دارید؟

بله من بازیگر هستم و سال پیش در جشنواره تئاتر فجر با نمایش «کرنر زیر درختان بلوط» در بخش بین‌الملل حضور پیدا کردم که در آن نمایش نقش جواد یک پسر کُرد را داشتم.

خودت هم کُرد هستی؟

نه، من تهران به دنیا آمدم. ولی برای بازی در این نمایش زبان کُردی یاد گرفتم. من برای بازی در نمایش دیگری لهجه افغان هم یاد گرفتم.

فیلم‌های کودک کمترین سهم از سینمای ایران را دارد؛ نیاز بچه‌ها نیاز به فیلم‌های شاد است

برای کدام نمایش؟

نمایش «مده آ در قندهار» که در خانه هنرمندان ایران سالن استاد انتظامی با هنرمندان افغان هم بازی بودم و به مدت یک ماه به روی صحنه رفت.

کدام سخت تر بود کردی یا افغان؟

کُردی چون کلماتش برایم نا آشنا بود ولی زبان افغان شبیه به زبان فارسی است و یادگیری آن راحت‌تر است.

فعالیت در سینما و تئاتر مزاحم درس خواندن شما نیست؟ الان کلاس و مدرسه را چه می‌کنید به ویژه که الان اصفهان هستید و مدرسه شما تهران است؟

من از معلم کلاس چهارمم خانم منظوری و خانم صادقی که سال پیش به من کمک زیادی کردند ، هم در درس و هم در فعالیت هنری و همچنین آقای نورپور مدیر مدرسه شهدای پاسدار که با حضور من در جشنواره فیلم کودک و نوجوان موافقت کردند، تشکر می‌کنم. من هر روز درس‌ها و کتاب‌های درسی‌ام را مطالعه می کنم، تا از کلاس عقب نمانم.

به درس هم مانند هنر علاقمند هستید؟

من کسب علم و دانش را دوست دارم و تلاش می‌کنم که با کتاب خواندن و فیلم دیدن با آدمهای جدید آشنا بشوم.

بیشتر اهل کتاب خواندن هستی یا فیلم دیدن؟

تقریبا هر دو به یک اندازه، ولی فیلم دیدن در سینما را خیلی دوست دارم و تئاتر دیدن در سالن نمایش، انگار وارد دنیای جدیدی می شوم.

پس باید اهل سینما رفتن باشی؟

بله، ولی متاسفانه اکثر سینماها فیلم‌هایی دارد که مناسب سن ما نیست و فیلم های کودک و نوجوان کم ترین سهم از سینمای ایران را دارد.

به طور کلی فیلم های خارجی کودک و نوجوان بهتر است یا فیلم‌های ایرانی؟

اگر منظور شما جشنواره است که باید تا انتهای جشنواره صبر کرد. ولی اگر منظورتان بیرون جشنواره است خب مسلم است که امکانات سینمای آنها بیشتر است اما فکر می‌کنم تازگی فیلم‌های انیمیشن ایران خیلی قوی شده است.

بیشتر علاقمند چه فیلمی هستی؟

انیمیشن، تخیلی یا واقعی تفاوتی ندارد مهم این است که تماشاگر درگیر قصه فیلم شود و با آن ارتباط برقرار کند. مثلا فیلم غمگین مناسب ما نیست.

یعنی شما علاقمند فیلم های شاد هستید؟

همه بچه‌ها به شادی نیاز دارند. اطراف ما بچه‌ها اتفاقات تلخ و ناگواری صورت می‌گیرد مثل جنگ، زلزله و تصادف، اگر قرار باشد دوباره در فیلم کودک این اتفاقات تلخ را تجربه کرد، حتما راضی از سینما بیرون نمی‌آییم.

مهمترین اتفاقی که تا الان در جشنواره تجربه کردی چه بوده است؟

پیدا کردن دوستان جدید و اهل سینما و از همه مهمتر از زیبایی‌های شهر اصفهان در کنار فیلم دیدن لذت می‌برم. مثل سالن بسیار بزرگ و زیبای افتتاحیه جشنواره که مثل یک سفینه روی زمین بود.

افتتاحیه جشنواره چگونه بود؟

افتتاحیه جشنواره خوب بود و همه تلاش کردند تا لحظات شاد برای ما بچه ها بسازند ولی ای کاش در مورد سینما و فیلم بیشتر صحبت می‌شد چون اغلب برنامه‌های افتتاحیه سرود و شعر خوانی و موسیقی بود مثل اینکه جشنواره موسیقی بود ولی به طور کلی خوب بود.

اگر شما به عنوان مسئول برگزاری افتتاحیه بودید چه می کردید؟

باید در این مورد فکر کنم ولی حتما از فیلم و سینما بیشتر استفاده می‌کردم مثلا مجری افتتاحیه جشنواره کودک امسال همان مجری جشنواره فیلم و تئاتر فجر پارسال بود. فکر می‌کنم باید مجری مناسب کودک در این جشنواره باشد و چقدر مجری خوب و شاد زیاد داریم.

در پایان مهمترین پیشنهاد شما به برگزار کنندگان جشنواره فیلم های کودک و نوجوان چیست؟

بچه‌های ایران عاشق فیلم دیدن هستند، بهتر است این فیلم‌ها در طول سال در سینماهای کشور اکران بشود و حتی بچه‌هایی که امکان رفتن به سینما ندارند به صورت رایگان سینما بروند، چون ما همه بچه‌های ایران هستیم نه بچه شهری خاص و من امیدوارم که فیلم‌های کودک و نوجوان بیشتر ساخته شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر