دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
17 مهر 1402 - 12:57

شرکت‌های نفتی که به خزانه وصل نشده‌اند به داسرا معرفی می‌شوند

شرکت‌های نفتی که به خزانه وصل نشده‌اند به داسرا معرفی می‌شوند
رئیس کل دیوان محاسبات گفت: کماکان برخی حساب‌های شرکت‌های نفتی به حساب واحد خزانه منتقل نشده‌اند و پرونده متخلفان در حال ارجاع به دادسراست.
کد خبر : 872315

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری علم و فناوری آنا، محسن خجسته مهر مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با حضور در دیوان محاسبات با سید احمدرضا دستغیب رئیس کل این نهاد نظارتی دیدار و گفت و گو کرد.

دستغیب در این دیدار با تاکید بر لزوم مراعات شفافیت در تمامی دستگاه ها، نهادها و شرکت های دولتی و شبه دولتی کشور، یکی از ماموریت های اصلی دیوان محاسبات را رصد و پایش دائمی در جهت تحقق انضباط مالی دانست و تاکید کرد که شرکت ملی نفت نیز از این قاعده مستثنی نخواهد بود.

رئیس کل دیوان محاسبات کشور با امیدوارانه توصیف کردن گزارش های ارایه شده از سوی شرکت ملی نفت، بیان داشت: می توان در زمینه واریز وجوه و درآمدهای حاصل از صادرات نفت، بیش از پیش شفاف سازی کرد تا از این طریق شفافیت در این حوزه به طور کامل عملی شود.

وی با تاکید بر ضرورت تمرکز تمامی حساب های دستگاه ها در حساب واحد خزانه، گفت: حوزه نفت و زیرمجموعه های آن اگرچه در مهلت مقرر، بسیاری از حساب های خود را به حساب واحد خزانه انتقال داده اند اما کماکان برخی حساب ها منتقل نشده اند و باید هرچه زودتر به این تکلیف قانونی در تمام دستگاه‌ها عمل کرد چرا که مهلت تعیین شده در این خصوص به پایان رسیده و در حال حاضر پرونده متخلفین در حال ارجاع به دادسرا است.

دستغیب با اشاره به اینکه به هیچ وجه نباید انحراف از معیاری در دستگاه های اجرایی وجود داشته باشد، تصریح کرد: در این زمینه اگر رسیدگی های دیوان محاسبات منجر به کشف یافته یا تخلفی شود، مطمئناً این نهاد نظارتی طبق قانون عمل خواهد کرد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت هم در این دیدار ضمن ارایه گزارش عملکرد از اقدامات مالی و فعالیت های این شرکت، از تلاش های گسترده این مجموعه به منظور تمرکز وجوه در این شرکت در قالب حساب واحد خزانه خبر داد.

وی با اشاره به افزایش سقف تولیدات نفتی در دوره جدید، این اقدام را موجب افزایش صادرات و در نتیجه رشد فروش و عایدی کشور از این ماده با ارزش دانست.

خجسته مهر با اعلام اینکه شرکت ملی نفت ایران آماده همکاری همه جانبه با دیوان محاسبات کشور است، اظهار داشت: کارشناسان این شرکت از هرگونه پیشنهاد و راهکار فنی و تخصصی از سوی دیوان محاسبات در راستای بهبود فرآیندهای مالی استقبال می کنند.

انتهای پیام/

ارسال نظر