دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

سهم ۲۸ درصدی دروس عمومی در سوابق تحصیلی و کنکور سراسری ۱۴۰۳

سهم ۲۸ درصدی دروس عمومی در سوابق تحصیلی و کنکور سراسری ۱۴۰۳
معاون آموزش متوسطه آموزش‌وپرورش گفت: کنکور سال آینده سهم سوابق تحصیلی ۵۰ درصد از پایه دوازدهم و سال ۱۴۰۴، ۶۰ درصد پایه‌های یازدهم و دوازدهم خواهد بود، ۱۴۰۳ نیز سهم سوابق تحصیلی دروس عمومی ۲۸ درصد است.
کد خبر : 872260

به گزارش گروه آموزش و دانشگاه خبرگزاری علم و فناوری آنا، محمدمهدی کاظمی در گفت‌وگوی زنده با دانش‌آموزان دوره دوم متوسطه در بستر شبکه شاد با تبریک آغاز سال تحصیلی جدید گفت: شما دانش آموزان امید‌های آینده ایران اسلامی هستید و با شایستگی‌های که امروز کسب می‌کنید، فردا عهده‌دار یک مسئولیت مهم در کشور خواهید شد.

وی افزود: دوره دوم متوسطه مقطع بسیار مهم و بستری برای کسب شایستگی‌های مختلف دانش آموزان است تا یک انسان با ایمان، مخلص، کارآفرین، خلاق، نوآور و ماهر تربیت شود تا برای کشور مفید باشد.

عضو شورای عالی آموزش‌وپرورش، تصریح کرد: کسب یک مهارت در دوره دوم متوسطه به‌ویژه در دوره نظری ضروری است و انتظار می‌رود در بستر‌هایی که آماده می‌شود شاهد کسب مهارت از سوی دانش آموزان باشیم.

وی با اشاره به کسب مهارت، گفت: کسب مطلوب مهارت‌ها به‌ویژه برای هنرجویان هنرستانی برای حضور در مشاغل کشور، امری مهم و بااهمیت است و البته در کنار شایستگی‌های فنی، باید شایستگی‌های غیرفنی نیز کسب شود.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش‌وپرورش با تأکید بر ضرورت کسب شایستگی‌های غیرفنی، اظهار داشت: جایگاه شایستگی‌های نرم یا غیرفنی در دنیای امروز به‌مراتب از شایستگی‌های حرفه‌ای و فنی نیز بالاتر است و از ضرورت‌های بازار کار است. مهارت‌های کارآفرینی، اخلاق حرفه‌ای، ارتباط مؤثر و موارد دیگر ازجمله شایستگی‌های مهمی است که برای مشاغل و کسب‌وکار‌ها اهمیت بسیار بالایی دارد.

وی گفت: دانش آموزان از ابتدای ورود در دوره دوم متوسطه در بحث انتخاب رشته باید توجه به علاقه و استعداد و البته نیاز‌های کشور داشته باشند تا آینده درخشانی برای خود بسازید. انتخاب مطلوب و مناسب در ابتدای ورود به دوره دوم متوسطه، اهمیت دوچندان دارد، چراکه مسیر شغلی و آینده زندگی را مشخص می‌‌کند.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش‌وپرورش افزود: این مصوبه و فرصت سوابق تحصیلی قطعاً گامی بلند در راستای تحقق عدالت آموزشی است و در همین راستا شاهد قبولی دانش آموزان مناطق کمتربرخوردار در دانشگاه‌ها و کسب رتبه‌های برتر در کنکور سراسری سال ۱۴۰۲ بودیم.

وی با اشاره سهم سوابق تحصیلی، اظهار کرد: سال ۱۴۰۲ سهم سوابق تحصیلی ۴۰ درصد در پایه دوازدهم، سال ۱۴۰۳، ۵۰ درصد از پایه دوازدهم و در سال ۱۴۰۴، ۶۰ درصد پایه‌های یازدهم و دوازدهم خواهد بود. در کنکور ۱۴۰۳ سهم سوابق تحصیلی دروس عمومی ۲۸ درصد است.

کاظمی گفت: شیوه جدید باعث تمرکز دانش آموزان به کتاب‌های درسی خواهد بود و اهداف برنامه درسی ملی به این شکل محقق می‌گردد و یادگیری عمیق‌تری اتفاق می‌افتد. آزمون‌های نهایی به شیوه مفهومی و صرفاً از کتاب‌های درسی برگزار خواهد شد.

وی افزود: از سال تحصیلی ۱۴۰۳- ۱۴۰۲ همه دانش آموزان پایه دهم و یازدهم در رشته‌های نظری در تعداد ۹ درس به‌صورت نهایی برای ایجاد سابقه تحصیلی آزمون خواهند داد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به شناسایی و تقویت استعداد‌های دانش آموزان، تصریح کرد: جشنواره علمی پژوهشی پژوهش‌سرا‌های دانش‌آموزی برگزار می‌گردد تا ایده‌های خلاقانه و استعداد‌های دانش آموزان شناسایی، تقویت و ارائه شود.

وی با اشاره به مسیر توسعه حرفه‌ای و ادامه مسیر تحصیلی هنرجویان هنرستانی، گفت: مسیر توسعه حرفه‌ای و ادامه تحصیل هنرجویان هنرستانی از مسیر دوره‌های کاردانی مؤثرتر خواهد بود البته به دنبال ایجاد دوره‌های ۳ ساله کارشناسی در ادامه مسیر رشته‌های تحصیلی هنرستان‌ها هستیم.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش‌وپرورش با تأکید بر جایگاه پژوهش‌سرا‌های دانش‌آموزی، اظهار کرد: پژوهش‌سرا‌های دانش‌آموزی یک بستر مهم برای تحقیق، پژوهش و تولید محصول برای تقویت فرصت‌های یادگیری به رویکرد تربیت نیروی کارآفرین است.

کاظمی گفت: وظیفه ما در آموزش‌وپرورش آماده‌سازی بستر‌های مطلوب برای آموزش باکیفیت دانش آموزان در سطوح مختلف است و از دانش آموزان عزیز انتظار می‌رود با کسب مهارت‌های گوناگون و شایستگی‌های غیرفنی، خود را برای فردا ایران اسلامی و خدمت به ملت شریف آماده کنند.

انتهای پیام/

ارسال نظر