دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
10 مهر 1402 - 19:02

پمپئو: جنگ اوکراین باعث تضعیف آمریکا و اروپا شد

پمپئو: جنگ اوکراین باعث تضعیف آمریکا و اروپا شد
وزیر خارجه سابق آمریکا ضمن اذعان به از بین رفتن بازدارندگی واشنگتن در برابر روسیه به دلیل مداخله این کشور و کشورهای اروپایی در جنگ اوکراین، گفت: ایران اکنون در مقایسه با زمان دولت پیشین واشنگتن قوی‌تر و ثروتمندتر شده است.
کد خبر : 871172

به گزارش گروه جهان خبرگزاری علم و فناوری آنا، مایک پمپئو وزیر خارجه سابق آمریکا امروز (دوشنبه) در مصاحبه با روزنامه یونانی (کاثمیرینی) گفت: آمریکا با حمله [روسیه] به اوکراین تضعیف شد، ما قدرت بازدارندگی خود را در برابر پوتین و اوکراینی‌ها از دست دادیم و همین امر باعث شد [وضع] اروپایی‌ها و هر یک از ما هم بدتر شود.

وزیر خارجه سابق آمریکا که برای حضور در اولین مجمع سرمایه‌گذاری مدیترانه‌ای آمریکا به آتن سفر کرده، به انتقاد از دولت جو بایدن رئیس‌جمهور کنونی کشورش پرداخته و گفت که از زمان روی کار آمدن بایدن، جهان به مکانی بسیار ناامن تبدیل شده است.

پمپئو درباره سیاست‌ها و رویکرد‌های دولت کنونی آمریکا در قبال ایران، به روزنامه کاثیمرینی تصریح کرد: دولت ایران اکنون نسبت به زمانی که ما کنار رفتیم بسیار ثروتمندتر و قدرتمندتر است.

وی با بیان اینکه آمریکایی‌ها و شهروندان همه متحدان واشنگتن اکنون در سراسر جهان در خطر هستند، ادامه داد: سیزده آمریکایی در افغانستان جان باختند که یکی از بزرگ‌ترین شکست‌ها در حفاظت از شهروندان ما در تاریخ اخیر است.

این سیاستمدار آمریکایی همچنین افزود: شرکای ما در خاورمیانه، اسرائیل و کشور‌های خلیج‌فارس احساس می‌کنند که رها شده‌اند. حزب کمونیست چین نیز جسورتر شده و به شیوه‌های بی‌سابقه‌ای برای جنگ اقتصادی و نظامی آماده می‌شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر