دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
معاون پارلمانی دانشگاه آزاد:

استادان باید روشنگران جامعه باشند

استادان باید روشنگران جامعه باشند
محمد قربانی گلشن‌آبادی عنوان کرد: نقش استادان باید به‌عنوان روشنگر در جامعه خود را نشان دهد، چراکه امروز جهاد تبیین به‌عنوان یک نقطه قوت برای مبارزه با استکبار و اهداف شوم آنان است.
کد خبر : 870989

به گزارش گروه آموزش و دانشگاه خبرگزاری علم و فناوری آنا، محمد قربانی گلشن‌آبادی در دومین روز نشست «طرح منطقه‌ای اعتلاء» دانشگاه آزاد اسلامی استان هرمزگان و سیستان و بلوچستان که با حضور رئیس این دانشگاه در استان هرمزگان و سایر استادان هیئت علمی استان‌های سیستان و بلوچستان و هرمزگان به میزبانی واحد بندرعباس برگزار شد به بررسی چالش‌ها و فرصت‌های پیش روی کشور‌های جهان و منطقه اشاره کرد.

وی، چالش‌های پیش روی آمریکا را بررسی و به ویرایش جدید سیاست خارجی بایدن به عنوان رئیس جمهور آمریکا پرداخت و بیان کرد: توجه به قدرت‌های جهانی منطقه، رشد فزاینده قدرت اقتصادی چین و نظامی روسیه دو چالش بزرگ و بازدارنده قدرت آمریکا در حوزه قدرت‌های جهانی است.

معاون ارتباطات اجتماعی و امور مجلس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به تحولات منطقه‌ای و جنگ اکراین، آن ر ا زاییده سیاست آمریکا برای کنترل قدرت نظامی روسیه دانست و افزود: وابستگی کشور‌های اروپایی به مسئله سوخت و انرژی روسیه موجب احساس خطر آمریکا برای بر هم زدن این موازنه شد و تا حدی نیز توانست به سیاست خود در دورسازی کشور‌های اروپایی از روسیه به درستی عمل کند، اما با گذشت زمان این بازی برگشت و آمریکا چندان در سیاست خود موفق عمل نکرد.

قربانی گلشن‌آبادی با اشاره به قدرت گرفتن اقتصادی چین، آن را خطری برای اقتصاد آمریکا برشمرد و افزود: رشد فزاینده اقتصادی چین در دنیا می‌رود تا آمریکا را در این میدان ناکام بگذارد و با سبقت گرفتن از آن به هیبت و هژمونی دلار نیز پایان دهد و واحد پول خود را جایگزین معاملات جهانی کند.

لزوم تبیین و آگاهی‌بخشی استادان در دانشگاه‌ها

وی، به‌وجود آمدن قدرت‌های نوظهور منطقه‌ای و وجود گروه‌های مقاومت را از دیگر چالش‌های پیش روی آمریکاه مطابق با سند سیاست‌گذاری جدید آمریکا قلمداد کرد و گفت: مهم بودن این دو مقوله برای آمریکا منجر به ثبت این دو پدیده به عنوان تهدید امنیت ملی آمریکا قلمداد شده که این نشان از ظهور قدرت‌هایی همچون ایران در منطقه و گروه‌های مقاومت و جهادی در خاورمیانه بوده که آمریکا را به چالش کشیده است.

معاون ارتباطات اجتماعی و امور مجلس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به تحولات ترکیه از زمان آتاتورک تاکنون به مباحث انتخابات ترکیه پرداخت و نقش سیاست را در به دست آوردن قدرت در ترکیه تبیین کرد.

قربانی گلشن‌آبادی تشریح کرد: امروز توسعه تمدن اسلامی در جهان موجب می‌شود تا برخی نامزدها در ترکیه مانند کمال قلیچدار اوغلو رقیب اصلی رجب طیب اردوغان که یک لائیک سرسخت است خود را یک اسلام‌گرا و دارای گرایش‌های اسلامی و اهل خراسان ایران معرفی کند تا بتواند به رقیب خود فایق آید و این نشان از قدرت اسلام و انقلاب ایران دارد.

وی با اشاره به قدرت نظامی ناتو و عضویت کشور‌های مختلف در آن، ترکیه را یکی از قوی‌ترین پایگاه‌های سابق ناتو معرفی کرد و توضیح داد: امروز ترکیه به عنوان متحد ناتو مطرح بوده، اما پایگاه مطلق نظامی ناتو نیست و تغییراتی در تصمیم‌گیری‌ها و برنامه‌های آنان اتفاق افتاده و اینها همان چالش‌هایی است که آمریکا روز به روز با آنان مواجه می‌شود.

معاون ارتباطات اجتماعی و امور مجلس دانشگاه آزاد اسلامی، خواستار تبیین و آگاهی‌بخشی توسط استادان دانشگاه شد و تأکید کرد: نقش استادان باید به‌عنوان روشنگر در جامعه خود را نشان دهد، چراکه امروز جهاد تبیین به‌عنوان یک نقطه قوت برای مبارزه با استکبار و اهداف شوم آنان است و این وظیفه ما را حساس‌تر می‌سازد تا در این برهه زمانی به روشنگری و تبیین بپردازیم.

استاد دانشگاه امام حسین(ع) هم مطرح کرد: نسل امروز جامعه نسلی تصویرگرا بوده و در این پهنه قدرت نرم‌افزار بر سخت‌افزار می‌چربد و باید در حوزه جنگ شناختی یا علوم شناختی در این حوزه حرکت کنیم.

محمد جوانی، ایران را مهم‌ترین کشور منطقه از نظر سوق‌الجیشی معرفی کرد و گفت: ایران در حال احیای امپراتوری خود و با داشتن موقعیت ممتاز منطقه‌ای امروز دنبال تحکیم قدرت نرم‌افزاری خود با هدف تأثیر در منطقه است تا زمینه را برای ظهور امام عصر(عج) فراهم می‌کند.

فضای گفت‌وگو در جامعه توسعه و گسترش یافته است

وی با اشاره به قدرت مغز انسان و تحلیل شناختی آن در کنار انفجار تبلیغاتی در جهان، اثر تبلیغات غیرمستقیم را بر ذهن انسان بیشتر دانست و گفت: امروز اشاعه تبلیغات مخرب مواد مخدر و دخانیات به صورت غیرمستقیم از تأثیرات آن بیشتر و نشان‌دهنده نفوذپذیری مغز انسان با تبلیغات غیرمستقیم است.

نماینده ولی‌فقیه در استان هرمزگان هم در این نشست با اشاره به توسعه و گسترش فضای گفت‌وگو در جامعه بیان کرد: گره‌های کور جامعه همواره به‌وسیله گفت‌وگو رفع می‌شود و انقلاب اسلامی یکی از بسط‌دهندگان فضای گفت‌وگو بود و همواره تلاش کرده بتواند با ایجاد تعامل دوسویه بین مردم و حکمرانی، این ارتباط و نزدیکی را حفظ کند.

حجت‌الاسلام محمد عبادی‌زاده، حکمرانی اسلامی را یکی از مباحث مهم روز خواند و رسیدن به تمدن نوین اسلامی را با استفاده از تجربه چهل ساله انقلاب، امری شدنی دانست که می‌شود با بهره‌گیری از این تجربه، مدل حکمرانی نوین اسلامی را ترسیم کرد.

وی تشریح کرد: در حکمرانی اسلامی حق حاکمیت با خداست و انسان‌ها در جامعه باهم برابر و برادرند و قدرت لایزال الهی است که براساس تفکر توحیدی در رابطه حق حاکمیت خداوند، بر دل‌ها حکم می‌راند و بندگان خود را دوست می‌دارد.

امام جمعه بندرعباس با ارائه تعریف نوینی از دین آن را مجموعه‌ای از باید‌ها و نباید‌ها برشمرد و افزود: در این نگرش و نگاه دینی خالق از همه داناتر و احاطه بیشتری نسبت به آفریده خود دارد، آنچنان که در قرآن بار‌ها بار‌ها فرموده است: «من تو را آفریدم»

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرعباس هم با اشاره به حفظ کیان انقلاب و حرکت رو به رشد دانشگاه آزاد اسلامی به‌عنوان یک نهاد انقلابی و علمی خاطرنشان کرد: توسعه و اعتلای دانشگاه نیازمند تلاش، ممارست و کوشش است تا بتوان با تکیه بر فناوری‌های نوین علمی و پژوهشی حرکت‌های مستمر و محکمی را به سمت قله‌های بالندگی برداریم.

محمدحسین رنجبر، تأثیرگذاری رفتار دانشگاه را در جامعه مهم و کلیدی خواند و ادامه داد: دانشگاه به‌عنوان یک نهاد و مؤسسه علمی همواره مورد توجه مردم است و باید همواره پرچمدار آرمان‌های انقلاب در حوزه علم و فناوری بوده و با امید بخشی جامعه را به تحول، رشد و توسعه یاریگر باشد.

وی با قدردانی از حضور معاون پارلمانی دانشگاه آزاد اسلامی، وی را شخصیت علمی و تلاشگر خواند که توانسته در طول مدت خدمت در این سمت، افق‌های روشنی را پیش روی دانشگاه ترسیم و موجب تحول در حوزه‌های مختلف شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر