دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
09 مهر 1402 - 23:10

مخالفان دولت لهستان در آستانه انتخابات به خیابان‌ها آمدند

مخالفان دولت لهستان در آستانه انتخابات به خیابان‌ها آمدند
فراخوان برپایی تظاهرات میلیونی علیه دولت لهستان با هدف بسیج رأی‌دهندگان مخالف دولت سازمان‌دهی و برگزار شد.
کد خبر : 870961

به گزارش گروه جهان خبرگزاری علم و فناوری آنا، حزب پوپولیست و ملی‌گرای «قانون و عدالت» به رهبری یاروسلاو کاچینسکی، به رغم تنش‌های موجود با اتحادیه اروپا و انتقاد‌هایی که به دلیل زیر سؤال رفتن حاکمیت قانون در این کشور برانگیخته، همچنان با دست‌کم ۳۵ درصد آرا پیشتاز نظرسنجی‌ها است.

شمار بسیار زیادی از حامیان جریان اپوزیسیون روز یکشنبه در پایتخت لهستان علیه دولت ناسیونالیست و عوام‌گرای حاکم بر این کشور تظاهرات کردند.

این تظاهرات گسترده که به گفته مسئولان شهرداری ورشو «حدود یک میلیون نفر» در آن شرکت داشتند، دو هفته قبل از برپایی انتخابات سرنوشت‌ساز پارلمانی در پایتخت لهستان برگزار شد.

فراخوان برپایی این تظاهرات که با هدف بسیج رأی‌دهندگان مخالف دولت سازمان‌دهی شد از سوی دونالد توسک، نخست‌وزیر سابق و رهبر بلوک احزاب میانه‌رو در تشکلی سیاسی موسوم به «ائتلاف مدنی» صورت گرفته بود.

توسک، نخست‌وزیر سابق لهستان در حالی که جمعیت پرشمار حاضر در این تظاهرات فریاد پیروزی سر می‌دادند خطاب به آنها گفت: «ما اینجا هستیم تا در انتخابات ۱۵ اکتبر برنده شویم.»

تظاهرکنندگان که پرچم‌های لهستان و اتحادیه اروپا را در دست داشتند و نشان قلب کوچکی به رنگ‌‌های سفید و قرمز، را به عنوان نماد ائتلاف میانه‌رو‌ها، به سینه زده بودند، با فریاد‌هایی مخالفت‌ خود را باسیاست‌های دولت اعلام کردند.

بسیاری از شخصیت‌ها و چهره‌های سیاسی لهستان از جمله رهبران دیگر احزاب جریان اپوزیسیون این کشور نیز به این راهپیمایی بزرگ پیوستند.

انتهای پیام/

ارسال نظر