دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

تحویل ۲۲.۵۵ درصد برق بیشتر به صنایع بزرگ در تابستان چگونه محقق شد؟

تحویل ۲۲.۵۵ درصد برق بیشتر به صنایع بزرگ در تابستان چگونه محقق شد؟
تابستان امسال با وجود افزایش شدید دما، شکسته شدن مکرر مصرف برق کشور و وجود ناترازی کلی در این صنعت، شاهد پایداری شبکه سراسری، تامین بدون محدودیت برق در بخش‌های خانگی، تجاری، صنایع کوچک و اداری و تحویل ۲۲.۵۵ درصد برق بیشتر به صنایع بزرگ بودیم.
کد خبر : 870860

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آنا به نقل از وزارت نیرو، آمار و ارقام موجود درباره چگونگی مدیریت مصرف برق نشان می‌دهد در تابستان امسال میزان کل مصرف برق کشور ۶.۶ درصد افزایش داشته است، اتفاقی که به‌دلیل افزایش ظرفیت تولید برق و مدیریت بار مشکلی برای صنعت برق کشور ایجاد نکرد.

تامین برق کافی برای صنایع با وجود افزایش ۶.۶ درصدی رشد کل مصرف کشور، در حالی است که گزارش‌ها نشان می‌دهد صنعت برق در سال جاری موفق شد به میزان ۲۲.۵۵ درصد در بازه مدیریت مصرف، انرژی برق بیشتری به صنایع کشور تحویل دهد.

بر اساس اطلاعات شرکت مدیریت شبکه برق ایران، در فصل تابستان امسال صنایع بزرگ تحت مدیریت دیسپاچینگ ملی در مجموع ۱۶.۳۸ میلیارد کیلوولت ساعت برق مصرف کردند که این مقدار ۴.۷ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

همچنین در این بازه زمانی بسیاری از صنایع نسبت به سال گذشته با افزایش میزان مصرف برق رو به رو شدند که از جمله آن‌ها می‌توان به صنعت آلومینیوم اشاره کرد که در دوره مدیریت مصرف در مجموع ۶.۰۷ درصد انرژی برق بیشتری دریافت کرد.

افزون بر صنعت آلومینیوم، صنایع دیگر نیز مانند خودروسازی و سیمان به ترتیب ۶.۵۴ و ۳.۶۱ درصد انرژی برق بیشتری تحویل گرفتند و در مجموع همه صنایع فلزی نیز در بازه مدیریت مصرف برق سال جاری نسبت به سال گذشته ۸.۴۲ درصد برق بیشتری دریافت کردند؛ رقم قابل ملاحظه‌ای که نسبت به سال ۱۴۰۰ رشد ۲۲.۵۵ درصدی را نشان می‌دهد.

افزایش میزان مصرف برق تحویلی به صنایع بزرگ با وجود افزایش رشد کل مصرف، شاید برای بسیاری این پرسش را ایجاد کند که تحقق همزمان این دو رخداد آن هم در شرایطی که کشور با ناترازی شدیدی میان میزان تولید و مصرف برق مواجه است و در تابستان سال جاری دست کم ۳۶ بار رکورد اوج بار شکسته شد، چگونه ممکن است؟

پاسخ اینکه گزارش‌ها نشان می‌دهد به دنبال اجرای طرح اعطای پاداش صرفه جویی مصرف برق در بخش خانگی افزون بر ۴۰ درصد از مشترکان بخش خانگی مشمول پاداش شدند و رقمی معادل ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان به آن‌ها پاداش پرداخت شد.

اتفاقی که سبب شد تا میزان مصرف برق در بخش خانگی به شکل چشمگیری کاهش یابد و در نتیجه امکان تامین برق بیشتر برای صنایع و روشن نگاه داشتن چرخ تولید کشور تا حد ممکن افزایش یابد.

همچنین در این بازه زمانی و به دنبال اجرای طرح جابه‌جایی ساعت کار ادارات، نزدیک‌به ۸۵۰ مگاوات در مصرف برق کشور صرفه‌جویی شد که این میزان برق صرفه‌جویی شده در بخش اداری نیز به افزایش میزان انرژی برق تحویلی به صنایع بزرگ کمک کرد.

در کنار این موارد وزارت نیرو از مدت‌ها قبل دو برنامه کلیدی افزایش ظرفیت نیروگاهی، ارتقای توان و نیز ساخت نیروگاه‌های جدید را در دستور کار قرار داده بود که در نتیجه این سه اقدام نیز در مجموع چیزی بیش از هفت‌هزار و ۵۰۰ مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور افزوده و امکان تحویل برق بیشتر به بخش‌های مختلف فراهم شد.

انتهای پیام/

ارسال نظر