دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
09 مهر 1402 - 12:09

هیئت ناظران سازمان ملل وارد قره‌باغ شد

هیئت ناظران سازمان ملل وارد قره‌باغ شد
سخنگوی ریاست جمهوری آذربایجان می‌گوید که بعد از ۳۰ سال، نخستین هیئت از ناظران سازمان ملل وارد منطقه قره‌باغ کوهستانی شده است.
کد خبر : 870835

به گزارش گروه جهان خبرگزاری علم و فناوری آنا، یک سخنگوی ریاست جمهوری آذربایجان به فرانس پرس گفت که هیئت سازمان ملل صبح امروز یکشنبه وارد قره‌باغ شد و هدف از این سفر عمدتاً ارزیابی نیازهای بشردوستانه ارمنی‌های ساکن این منطقه است. 

این در حالی است که  تقریباً کل جمعیت ارمنی ساکن در قر‌ه‌باغ این منطقه را ترک کرده‌اند و روند جایگزنی آنها با جمعیت آذری زبان آغاز شده است.

این اولین بار در حدود ۳۰ سال گذشته است که به این نهاد بین‌المللی اجازه دسترسی به قره‌باغ داده می‌شود.

روز گذشته، «الهام علی‌اف» رئیس جمهور جمهوری آذربایجان گفت که تا پایان ۲۰۲۳، شمار آذربایجانی‌هایی که به خانه‌های خود در قره‌باغ باز می‌گردند، به پنج هزار و ۵۰۰ نفر خواهد رسید.

به گفته وی، تا امروز، دو هزار و ۳۰۰ تن از مردم جمهوری آذربایجان که مجبور به ترک قره‌باغ شده بودند، به این منطقه بازگشته‌اند و این رقم تا پایان سال افزایش خواهد یافت.

وی همچنین گفت که لیست انتظاری از افراد مشتاق برای بازگشت به زادگاهشان تهیه شده است.

طبق آمار‌های رسمی، در پی بازیابی کنترل قره‌باغ از سوی دولت باکو، حدود یک میلیون از شهروندان جمهوری آذربایجان به دنبال بازگشت به این منطقه هستند.

بعد از آنکه باکو بیش از ۱۰ روز پیش، طی یک عملیات ۲۴ ساعته، کنترل خود بر قره‌باغ را احیا کرد و به موجودیت جمهوری خودخوانده این منطقه پایان داد، حدود ۱۰۰ هزار تن از ارامنه‌ای که حاضر به پذیرش حاکمیت جمهوری آذربایجان نیستند، به ارمنستان کوچ کردند و آنطور که ایروان می‌گوید انتظار می‌رود که هیچ ارمنی تباری در قره‌باغ باقی نماند.

انتهای پیام/

ارسال نظر