دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
09 مهر 1402 - 12:16
وزیر بهداشت تاکید کرد؛

ضرورت افزایش بالگرد‌های اورژانس هوایی

ضرورت افزایش بالگرد‌های اورژانس هوایی
وزیر بهداشت، بر ضرورت افزایش بالگرد‌های اورژانس هوایی و همچنین حمایت از توسعه ناوگان موتورلانس‌ها تاکید کرد.
کد خبر : 870833

به گزارش خبرنگار گروه آموزش و دانشگاه خبرگزاری علم و فناوری آنا، بهرام عین اللهی، در مراسم سالروز بزرگداشت فوریت‌های پزشکی و گرامیداشت هفته دفاع مقدس که در سالن همایش‌های رازی برگزار شد، با اشاره به بازدید‌های مختلف از پایگاه‌های اورژانس در سراسر کشور، گفت: یکی از کار‌هایی که سعی کردم انجام دهم حضور در میدان بوده و از نزدیک شاهد ایثارگری شما بوده‌ام. امروزه امید همه مردم ما به شماست هر کسی دچار حادثه و سانحه‌ای می‌شود با دیدن چهره نورانی شما خوشحال می‌شود. مردم شما را فرشتگانی می‌دانند که بر بالین مصدومان و بیماران حضور پیدا می‌کنند شما امید بخش مردم هستید.

وزیر بهداشت با اشاره به تاریخ پرافتخار کشورمان بعد از انقلاب اسلامی گفت: ما بعد از ۴۴ سال در تنش‌های مختلف، با وجود دشمنان توانسته‌ایم در قله‌ها باشیم. به رغم همه کارشکنی‌ها از قائله کردستان تا ۸ سال دفاع مقدس تو حریم‌های ناجوانمردانه توانستیم با تلاش‌های شما و همه مردم دشمنان را شکست دهیم. امروز قوی‌ترین کشور منطقه در حوزه سلامت هستیم. این به دلیل پایمردی مردم و دانشمندان ماست. ما در تمام شاخص‌های حوزه سلامت توانسته‌ایم اقدامات مناسب داشته باشیم.

وی ادامه داد: در ابتدای انقلاب به رغم اینکه کاملاً وابسته به غربی‌ها بودیم در بسیاری از شاخص‌ها عقب مانده بودیم امید به زندگی ۵۵ سال بود اما امروزه به ۷۸ سال رسیده، آن زمان شاهد آمار بالای مرگ و میر نوزادان و شیوع بیماری‌ها بودیم. اما امروزه ۲۲ هزار عضو هیئت علمی داریم. همچنین ۲۷۰ هزار دانشجو در رشته‌های مختلف در حال تحصیل علوم پزشکی هستند. در تمام رشته‌های مورد نیاز متخصص داریم.

عین اللهی با بیان اینکه در بحث اورژانس افتخارات بسیاری در حوزه اورژانس به ویژه در دولت سیزدهم داشته‌ایم، تصریح کرد: امروز اورژانس ۱۱۵ یک اورژانس کاملاً علمی و جهادی و ابتکاری است و در همه عرصه‌ها کوه‌ها، جاده‌ها و دریا‌ها و در دورترین نقاط کشور خدمات ارائه می‌دهند. نیرو‌های اورژانس در همه ایام سال حتی در تعطیلات به صورت ایثارگرانه حضور دارند و ما قدردان زحمات شما هستیم.

وی با تاکید بر اینکه امروزه اورژانس یک مجموعه علمی است، تصریح کرد: امیدواریم با حمایت دولت بتوانیم بالگرد‌های بیشتری را برای اورژانس هوایی در اختیار بگیریم چراکه انتقال سریع مصدومان به مراکز درمانی بسیار مهم است و می‌تواند در نجات جان بیمار بسیار کمک کند. یکی دیگر از روش‌های ابتکاری که در ترافیک به ما بسیار کمک می‌کند استفاده از موتورلانس است و باید حتماً حمایت شود. استفاده از روش‌های دیجیتالی پیشرفته می‌تواند به ما کمک کند، از این طریق می‌توانیم اطلاعات بیمار را به سرعت به یک مرکز درمانی منتقل کنیم. اتوبوس آمبولانس‌ها یک بیمارستان متحرک هستند این اتوبوس آمبولانس‌ها با امکاناتی که دارند می‌تواند به مانند یک بیمارستان سیار عمل کند.

وزیر بهداشت با اشاره به سرعت عمل در اورژانس کشور گفت: تاریخ را ما خودمان می‌سازیم. همانطور که همیشه می‌گوئیم دانشگاه تهران نماد آموزش عالی کشور است اورژانس تهران هم نماد اورژانس کشور است. کوتاه شدن زمان رسیدن به مصدوم یک اتفاق بسیار مهم است. علم و دانش مهم‌ترین سلاح دوستان ما در اورژانس کشور است. بدون دانش کار پیش نمی‌رود و از همین رو آموزش مستمر در اورژانس کشور بسیار اهمیت دارد. در اورژانس کشور جوانان با استعداد و با هوش فعالیت می‌کنند.

عین اللهی ادامه داد: ما اورژانس کشور را فقط به عنوان یک مجموعه خدماتی نمی‌بینیم. فردی که در اورژانس فعالیت می‌کند علاوه بر اینکه باید فردی قوی باشد و فعالیت بدنی داشته و ورزش کند باید بتواند تحمل سختی‌ها را داشته باشد همچنین از دانش آمایشی برخوردار باشد یعنی بداند که در هر مکان و هر موقعیتی چگونه فعالیت کند.

انتهای پیام/

ارسال نظر